Foto – Shutterstock

Embrijam par 55 % mazāk dzimumšūnu. Ko nodara grūtnieces un topošā tēva smēķēšana 0

Smēķēšana negatīvi iespaido cilvēka spēju radīt pēcnācējus — tas ir sen zināms un daudzkārt pārbaudīts fakts. Arī šogad Latvijā tiek rīkoti vairāki pasākumi un kampaņas, lai palīdzētu cilvēkiem atmest šo kaitīgu ieradumu. Lai veicinātu informētību, Neauglības ārstēšanas kampaņa kopā ar Klīnikas EGV ginekoloģi-reproduktoloģi Solvitu Funku stāsta, kādi riski rodas, ja smēķē pāris, kas kļūs par vecākiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

“Smēķēt ir personas apzināta izvēle, taču tās rezultātā var ciest arī tie, kas šādu izvēli nemaz nav izdarījuši: pasīvie smēķētāji un pat vēl nedzimuši bērni, kuru mātes smēķē, kas diemžēl nebūt nav reta parādība. Žurnālā “Human Reproduction” ir publicēts Dānijas zinātnieku pētījums (1). Pēc legāli veiktiem abortiem tika izpētītas divdesmit četras 37 – 68 dienas vecu embriju dzimumšūnas. Zinātnieki atklāja, ka to sieviešu embrijos, kuras smēķēja grūtniecības laikā, ir par 55 % mazāk dzimumšūnu, kas atbild par olšūnu un spermatozoīdu veidošanos. Turklāt tika konstatēts, ka vīriešu kārtas embriji ir jutīgāki pret grūtnieces izsmēķēto cigarešu skaitu — tas nozīmē, ka mātes smēķēšana grūtniecības laikā zēniem ir bīstamāka nekā meitenēm,” stāsta Funka.

Smēķēšanas kaitīgumu auglībai apliecina arī citi pētījumi. Piemēram, kāds vācu zinātnieku pētījums apliecina, ka smēķēšana var veicināt neauglību vīriešiem, jo bojā olbaltumvielas, kas nodrošina normālas spermas veidošanos (2).

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētījuma ietvaros tika izpētīta divu olbaltumu koncentrācija, kurus sauc par protamīniem P1 un P2, un kam ir izšķiroša nozīme hromosomu veidošanās procesā šūnu dalīšanās laikā. Pētījumā piedalījās 53 vīrieši, kas izsmēķē vairāk par 20 cigaretēm dienā. To spermas paraugus salīdzināja ar 63 nesmēķējošu stiprā dzimuma pārstāvju spermu.

Izrādījās, ka smēķētājiem ir par 14 % zemāka protamīna P2 koncentrācija nekā nesmēķētājiem un kopumā augstāka P1 attiecība pret P2. Turklāt smēķētājiem tika konstatētas oksidatīvā stresa pazīmes — tas ir process, kurā tiek bojātas šūnas, tādējādi negatīvi ietekmējot spermas DNS.

Vīriešiem, kas smēķē, ir mazāk un mazkustīgāki spermatozoīdi, biežākas to formas un funkciju novirzes. Tas ne vien samazina vīrieša spēju radīt bērnu, bet arī palielina augļa attīstības anomāliju varbūtību, kā arī var radīt erekcijas traucējumus.

“Pētījumi un prakse liecina, ka abiem topošajiem vecākiem būtu jāatturas no smēķēšanas. Smēķējošs vīrietis bojā savu spermu, kas palielina augļa attīstības anomāliju varbūtību. Ja smēķē grūtniece — tajā skaitā pasīvi, bērns var piedzimt priekšlaicīgi, tam var rasties augšanas traucējumi, palielinās risks zīdaiņu pēkšņas nāves sindromam, nākotnē var veidoties uzvedības un psihiatriskā rakstura problēmas. Kā arī, bez šaubām, smēķēšana var veicināt spontāno abortu,” noslēdz Klīnikas EGV ārste un atgādina — rūpējamies par savu veselību un ar savām izvēlēm nenodarām kaitējumu citiem.

1. http://humrep.oxfordjournals.org/content/25/11/2755
2. http://dx.doi.org/10.1093/humrep/deq226

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.