Vecāki nespēj vienoties par mazuļa vārdu, uzvārdu un tautību. Ko darīt? 2
Nesen man piedzima dēliņš. Gribu, lai viņam ir latvisks vārds, mans uzvārds un lai arī tautība ir latvietis. Taču bērna tēvs, ar kuru laulību oficiāli neesam reģistrējuši un kurš ir citas valsts pilsonis, kategoriski ir pret to. Ko darīt? Nevaru piekrist vārdam un uzvārdam, kas latviešu valodā pat grūti izrunājami! Tēva vārdu bērna dzimšanas apliecībā gan tomēr vēlētos ierakstīt. LINDA RĪGĀ
Ja nevar vienoties, lemj bāriņtiesa
Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 32. pantā noteikts, ka bērna vārdu ieraksta reģistrā, ņemot vērā vecāku norādījumus. Ja vecāki nevar vienoties, bērna vārdu ieraksta saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu. Bērnam var dot ne vairāk kā divus vārdus. Tātad viens no risinājumiem šajā gadījumā būtu divu vārdu ierakstīšana, ņemot vērā gan mātes, gan tēva izvēli.
Civilstāvokļa aktu reģistrā ziņas ieraksta valsts valodā. Personvārdus ieraksta saskaņā ar latviešu literārās valodas normām par personvārdu rakstību un lietošanu. Ārzemnieka vārda un uzvārda oriģinālformu ieraksta latīņalfabētiskajā transliterācijā derīgā personu apliecinošā dokumentā.
Bērna uzvārdu ieraksta atbilstīgi vecāku uzvārdam. Ja vecākiem ir dažādi uzvārdi, bērnam saskaņā ar abu vecāku vienošanos ieraksta tēva vai mātes uzvārdu. Ja vecāki nevar vienoties, bērna uzvārdu ieraksta saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu. Ja līdz bērna piedzimšanai māte nav noslēgusi laulību vai paternitāte nav atzīta, bērna uzvārdu ieraksta atbilstīgi mātes uzvārdam.
Tautību saskaņā ar vecāku vienošanos reģistrā var arī neierakstīt vai ieraksta bērna radinieku tautību tiešā augšupējā līnijā divu paaudžu robežās. Ja vecāki nevar vienoties, arī bērna tautību ieraksta saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu.
Informācija par māti un tēvu
Ziņas par bērna māti ieraksta, pamatojoties uz ārstniecības iestādes vai ārstniecības personas izsniegtu medicīnas apliecību, kas apliecina dzimšanas faktu. Ziņas par bērna tēvu ieraksta, pamatojoties uz vienu no šādiem dokumentiem:
• laulības apliecību vai citu dokumentu, kas apliecina laulības noslēgšanu, ja māte līdz bērna piedzimšanai ir noslēgusi laulību;
• paternitātes atzīšanas iesniegumu, ja bērna tēvs un māte nav noslēguši savstarpēju laulību, bet dzimtsarakstu nodaļā ir iesnieguši kopīgu paternitātes atzīšanas iesniegumu;
• bērna mātes, viņas vīra vai bijušā vīra un bērna bioloģiskā tēva kopīgu paternitātes atzīšanas iesniegumu ar lūgumu par tēvu dzimšanas reģistrā ierakstīt bērna bioloģisko tēvu, nevis viņa mātes vīru vai bijušo vīru;
• laulības apliecību vai citu dokumentu, kas apliecina laulības noslēgšanu, un dokumentu, kas apliecina šīs laulības izbeigšanās pamatu, ja bērna mātes un viņas vīra laulība ir šķirta vai atzīta par neesošu, vai laulātais ir miris un no laulības šķiršanas vai atzīšanas par neesošu vai laulātā miršanas dienas līdz bērna piedzimšanai nav pagājušas vairāk par 306 dienām.
Ja māte nav laulībā un līdz dzimšanas fakta reģistrācijai bērna paternitāte nav atzīta vai noteikta, dzimšanas reģistrā ieraksta ziņas tikai par māti. Dzimšanas reģistra ierakstu papildina ar ziņām par tēvu, ja bērnam paternitāte ir atzīta, noteikta vai paternitātes fakts konstatēts Civillikumā paredzētajā kārtībā.
Ko raksta dzimšanas apliecībā
Likumā noteikts, ka dzimšanas apliecībā savukārt norāda šādas ziņas:
1) bērna vārdu, uzvārdu, personas kodu un tautību;
2) bērna dzimšanas laiku un vietu;
3) vecāku vārdu, uzvārdu, personas kodu, valstisko piederību un tautību;
4) dzimšanas fakta reģistrācijas iestādi, datumu un dzimšanas reģistra numuru;
5) iestādi, kas izsniegusi dzimšanas apliecību, un apliecības izsniegšanas datumu.
Ja bērna tēvs nav zināms, atbilstīgā dzimšanas apliecības aile netiek aizpildīta.