Vecāki liek bērniem ierakstīt bērnudārzā notiekošo, izmantojot viedos pulksteņus. Kā to vērtē no likuma viedokļa? 22
Igaunijā, Tallinā ziņots par gadījumiem, kad vecāki likuši saviem bērniem fiksēt bērnudārzā notiekošo. Kamēr Datu aizsardzības inspekcija nesteidzas sodīt šos cilvēkus, tiek brīdināts, ka tas ir efektīvs veids, kā sabojāt attiecības ar bērnu.
Igauņu portāls ERR uzzinājis par gadījumiem, kad bērni ar vecāku dotiem viedpulksteņiem slepus fiksējuši bērnudārzā notiekošo. Tallinas Izglītības departamenta vadītājs Kārels Rundu apstiprināja, ka šogad departamenta uzmanībai ir pievērsti divi šādi gadījumi no dažādiem rajoniem, kur bērni izmantoja viedpulksteņus, lai ierakstītu apkārt notiekošo.
Rundu uzsvēra, ka visa veida privāta novērošana ir aizliegta, jo tā var kaitēt citiem skolas vai bērnudārza apmeklētājiem. Jāņem vērā arī datu aizsardzības noteikumi, kuru pārkāpšana var tikt sodīta. Pārvaldes vadītājs uzsvēra, ka tagad ir būtiski, lai visa sbērnu aprūpes iestādes noteikumi precīzi regulētu viedierīču lietošanu.
Igaunijā skolās ir spēkā attiecīgi la.lvnoteikumi, taču, tā kā jaunāki bērni viedierīces uz skolu parasti nenes, bērnudārzi līdz šim šim jautājumam nav pievērsuši īpašu uzmanību.
No Datu aizsardzības inspekcijas (AKI) viedokļa ieraksts bērnudārzos kļūst par pārkāpumu, kad ieraksts tiek nodots trešajām personām vai publiskots, norādīja AKI juriste Kadri Levanda. “Ja vecāks to klausās ģimenes lokā, tad tas ir personīgai lietošanai, un uz to neattiecas Vispārīgā datu aizsardzības regula, kas nozīmē, ka inspekcija nevar iejaukties.”
AKI, kā raksta ERR, nav informēta par iepriekš minētajiem incidentiem Tallinā, un pat tad, ja šāds gadījums viņus sasniegtu, naudas sodi, visticamāk, nesekotu. “Iespējams, prātīgākā rīcība ir vienkārši uzaicināt vecāku uz diskusiju, lai saprastu, kāpēc viņi tā dara. Sodus uzliekam situācijās, kad nekas cits nepalīdz,» skaidroja juriste.
Lai gan vecāks šādu slepenu ierakstu varētu attaisnot ar sava bērna aizsardzību, patiesībā tas ir pretrunā ar bērna tiesībām, atzīmēja igauņu juriste Levanda. “Neviens vecāks negribētu, lai kāds viņu darba vietā fiksētu katru kustību, darbību un sarunu, tomēr viņi to dara ar savu bērnu, kurš nevar aizstāvēt savas tiesības.”
“Psiholoģiskā ietekme, manuprāt, ir ievērojami lielāka par visiem šiem juridiskajiem jautājumiem. Šāda vecāku rīcība var pilnībā sagraut uzticības attiecības ar savu bērnu, ja viņi sāk to darīt agri,” secināja AKI juriste.