Vecāki izmisumā: tūrisma firmas dēļ Spānijā iestrēguši vairāk nekā 100 bērni no Latvijas bez iespējas nokļūt mājās 107
Saistībā ar SIA “Fisom” nespēju pildīt saistības un konstatētajām komersanta likviditātes problēmām un, kā rezultātā, vairāk kā 100, galvenokārt nepilngadīgo, ceļotāju iestrēgšanu Spānijā, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) iedarbina repatriācijas mehānismu, kas paredzēts tūrisma operatora maksātnespējas gadījumā, portālu LA.lv informēja PTAC.
PTAC saskaņā ar Ministru kabineta 2018.gada 26.jūnija noteikumu Nr.380 “Noteikumi par kompleksa un saistīta tūrisma pakalpojuma sagatavošanas un sniegšanas kārtību un kompleksu un saistītu tūrisma pakalpojumu sniedzēju un ceļotāju tiesībām un pienākumiem” 46.punktu ir pieņēmis lēmumu uzsākt ceļotāju bezmaksas repatriāciju un izmitināšanu pirms repatriācijas.
Pašlaik tiek apzināti trīs varianti, kā atgādāt Spānijā iestrēgušos ceļotājus uz Latviju: repatriācijas pakalpojuma veicēja autobusu partnerkompānija Spānijā; repatriācijas iespējas ar aviotransportu; “Lux Express Latvia” SIA sniegtie pakalpojumi, kas aizņemtu ap trim dienām.
PTAC ir apturējis tūrisma operatora licenci, kas nozīmē, ka turpmākie ceļojumi nenotiks.
Par iemaksu atgūšanas procesu PTAC informēs tuvākajā laikā, jo pašlaik prioritāte ir Spānijā esošo bērnu nogādāšana atpakaļ Latvijā.
PTAC tupina būt saziņā ar bērnu vecākiem un Ārlietu ministriju, un detalizētāka informācija par repatriācijas gaitu un aktualitātēm tiks ievietota PTAC mājaslapā ptac.gov.lv
Kā aģentūru LETA informēja risku apdrošināšanas kompānijas “Balta” pārstāvis Toms Sadovskis, nepilngadīgie bērni no Latvijas, kas bija devušies uz sērfošanas nometni, patlaban atrodas kempingā Spānijas ciematā Buendijā.
Viņš atzīmē, ka bērnu vecāki nevar sazināties ar brauciena organizatoriem un saņemt informāciju par risinājumu. Apzinoties situācijas nopietnību, uzņēmums ir iesaistījies un apmaksājis izmitināšanas un ēdināšanas izmaksas, un meklē veidus, kā vēl var palīdzēt.
“Lai gan ceļojuma apdrošināšana neparedz šādu izmaksu segšanu, uzskatām, ka mūsu pienākums ir šādās situācijās sniegt palīdzību,” uzsvēra Sadovskis.
Portāls “Delfi” vēsta, ka uzņēmuma “Fisom” organizētā ekskursija, kas dēvēta par “nometni” sērfošanai Portugālē tikai daļēji sasniedza tās mērķi – divi no trim autobusiem ar jauniešiem vecumā aptuveni no 13 līdz 20 gadiem ir palikuši kādā kempingā Spānijā, savukārt organizatori nav sasniedzami.
Iepriekš gan Ārlietu ministrija (ĀM) pauda, ka vecākiem pašiem nāksies segt radušās izmaiņas, taču tagad tas ir mainījies. ĀM portālam “Delfi” norādīja, ka ministrija ir saņēmusi apstiprinājumu no PTAC, ka bērnus Latvijā varēs nogādāt par valsts līdzekļiem. ĀM arī aicina bērnu vecākus ar iesniegumiem vērsties Valsts policijā (VP) lietas ierosināšanai par naudas līdzekļu piesavināšanos, kas ļautu VP izsludināt personu vai personas starptautiskā meklēšanā.
Informācija “Firmas.lv” liecina, ka SIA “Fisom” valdes priekšsēdētājs ir Matīss Dālbergs. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 7500 eiro. 2021.gadā SIA “Fisom” apgrozījums bija 117 615 eiro, savukārt peļņa sasniedza 41 749 eiro, 2022.gadā uzņēmuma apgrozījums sasniedza 356 396 eiro, taču uzņēmums strādāja ar zaudējumiem 33 452 eiro apmērā. Informācija par 2023.gadu pagaidām nav pieejama.