Publicitātes foto

Vecais vai labais linolejs? 0

Linolejs pirms gadiem divdesmit bija gandrīz vai katrā mājoklī, bet, parādoties jauniem grīdas apdares materiāliem, tika pamazām aizmirsts. Šobrīd tas atdzimst ar jaunas kvalitātes linoleja veidiem, kas lietojumā krietni pārspēj jau ierasto.


Reklāma
Reklāma

 

Ar ko atšķiras jaunais

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Vairākumam cilvēku priekšstats par linoleju saglabājies no padomju laikiem, kad lietoja lēto PVC segumu, ko ražoja no sintētiska polivinilhlorīda materiāla. Atšķirībā no dabiskā linoleja (pilnīgi dabisks materiāls, kas sastāvēja no koka miltiem, priežu sveķiem, linsēklu eļļas, kaļķakmens un dabiskiem krāsu pigmentiem), ko izgudroja 19. gadsimta vidū, PVC bija sintētisks un daudzslāņains materiāls (vairāki slāņi kopā veido aptuveni 2 – 5 mm biezumu) ar krāsas tonējumu tikai virsējā slānī. Tāpēc segums ātri nonēsājās – biežāk staigājamajās vietās izveidojās iestaigātas taciņas, norīvējās krāsa un raksts.

Mūsdienās līdzās jau pazīstamajam daudzslāņainajam PVC materiālam pieejami arī viendabīgie segumi – ne tikai dabiskais linolejs, bet arī viendabīgi PVC, alkīda, nitrocelulozes un gumijas materiāli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Un tie jau ir, ja tā var teikt, pavisam citas raudzes produkti – izturīgi pret mehāniskiem bojājumiem, ar noturīgu krāsu, izturīgi pret nodilumu (neveidojas celiņi), turklāt tiem ir ļoti plaša krāsu un faktūru izvēle. Pieejami pat tādi materiāli, kas vizuāli imitē koka dēļus vai flīzes, ko ar aci grūti atšķirt no oriģināla.

“Kvalitatīvs linolejs ir ļoti izturīgs, tas var kalpot pat 20 – 30 gadus. Jaunās paaudzes materiāla priekšrocība – tas pie­ejams arī flīžu veidā, tāpēc iespējams veidot dažādas krāsainas ģeometriskas figūras, pat šaha galdiņa rakstā. Turklāt atsevišķas flīzes vieglāk nomainīt, ja gadījies neizlabojams bojājums. Starp citu, linolejs ļoti labi noder arī atjaunojama rakstāmgalda virsmai,” iesaka dizainers Terenss Konrans.

Tomēr ne visi linoleji, ko šobrīd var iegādāties veikalos, tiek ražoti tikai pēc jaunākajām tehnoloģijām. Būvniecības preču lielveikalos tāpat kā agrāk nopērkami padomju laiku linolejam līdzīgi produkti par visai zemu cenu – aptuveni Ls 4 – 5 m2. Tāpēc, ja nolemts mājokļa grīdai izvēlēties linoleju, vispirms uzmanība jāpievērš nodilumizturībai (gan viendabīgajiem, gan daudzslāņainajiem segumiem) un aizsargslāņa (tā slāņa, kas tonēts) biezumam (daudzslāņainajiem linolejiem).

 

Dabisko vai sintētisko

Ja ģimenē ir bērni vai alerģiski cilvēki, ieteicamāk izvēlēties dabisko linoleju. Mūsdienās to ražo tikai no dabīgiem izejmateriāliem bez ķīmiskas apstrādes, arī pamatnei izmantots džutas audums. Līdz ar to segums neizdala videi kaitīgas vielas. Dabiskais linolejs pieejams tikai kā viendabīgs materiāls dažādos toņos un arī ar īpašu pārklājumu, kas papildus aizsargā virsmu. Nopērkams gan ruļļos, gan flīžu veidā. Tas ir silts, ugunsdrošs materiāls, kam nav specifiskas smakas; pēc ieklāšanas nemaina savus izmērus, bet nepieciešama speciāla ieklāšana; ja to neievēro, materiāls var salūzt. Cenas no Ls 12 kvadrātmetrā.

Reklāma
Reklāma

Ja ekoloģijai nav īpašas nozīmes un arī tad, ja grib veidot īpaša dizaina grīdas plakni, derēs visi sintētiskie materiāli (jutīgākiem cilvēkiem tie var izraisīt alerģiju). Atkarībā no izmantotās saistvielas tos iedala vairākās grupās, no kuriem populārākie ir:

* PVC segumi, kas var būt viendabīgi (ļoti izturīgi pret nodilumu) vai neviendabīgi (nodilst ātrāk un rodas vizuāli defekti). Šī ir produktu grupa, kam pieejami visdažādākie kvalitātes un cenu līmeņi, kā arī liela toņu un rakstu izvēle;

* gumijas segums – divslāņu materiāls, pie­ejams dažādos toņos; mitrumizturīgs, elastīgs un antibakteriāls; neslīd, bet karsti priekšmeti uz tā var radīt bojājumus un traipus; var izmantot terasēm, noliktavu telpām, uz kāpnēm utt.;

* Bollon segums ir pīts no sintētiskām šķiedrām, tas ir jauns materiāls uz sintētiskas pamatnes. Izmanto gan iekštelpās, gan terasēm un baseina telpām. Ļoti dažādas tonālās variācijas.

Visi sintētiskie materiāli ir vēsi, labi deg, pēc ieklāšanas saraujas aptuveni par 2%, specifiskā smaka ar laiku izzūd. Ļoti plaša toņu gamma, cenas no Ls 4 – 22 kvadrātmetrā.

Dzīvojamām telpām ieteicamāks viendabīgs dabiskais vai sintētiskais materiāls 2 – 4 mm biezumā. Ja izvēlas neviendabīgo linoleju, aizsargkārtas biezumam jābūt vismaz 0,25 mm, citādi segumā ļoti ātri veidosies iestaigātas taciņas un nodilums.

 

Uz pamatnes vai bez

Pamatne piešķir segumam papildu biezumu, kā arī uzlabo skaņas un siltumizolāciju.

Bez pamatnes ražo tikai plānos (1,2 – 1,6 mm), viendabīgos, visā biezumā tonētos linolejus, kas piemēroti mitrām telpām.

Vannasistabām, virtuvēm, priekšnamiem un telpām, kurās paredzēta bieža mitrā uzkopšana, piemēroti arī neviendabīgi linoleji (2 līdz 3,5 mm biezi), kas ražoti uz sintētiskās šķiedras pamatnes.

Pārējos linoleja veidus ražo uz dažāda veida pamatnēm – putotas sintētiskās šķiedras, uz džutas vai voiloka.

Sausām telpām derēs uz džutas, voiloka auduma vai sintētiskās pamatnes veidoti linoleji, kuru kopējais biezums sasniedz pat 5 mm.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.