Jolantas Salmiņas neatlaidība ļāvusi pārvērst vaļasprieku – lampu izgatavošanu no papjēmašē – par nelielu uzņēmējdarbību un ģimenes budžeta papildinājumu.
Jolantas Salmiņas neatlaidība ļāvusi pārvērst vaļasprieku – lampu izgatavošanu no papjēmašē – par nelielu uzņēmējdarbību un ģimenes budžeta papildinājumu.
Foto – Andris Ozoliņš

Vecā papīra jaunā un gaišā dzīve 0

Interesanta un aizraujoša nodarbe ir mākslas darbu veidošana, izmantojot vecu papīru, kas teju katrās mājās uzkrājies kaudžu kaudzēm. Piedevām papīra otrreizējā izmantošana ir ierindojama modīgajā “recycling” brendā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Elegantas lampas no papīra, izmantojot papjēmašē (“papier mache”) tehniku, izgatavo dobelniece Jolanta Salmiņa. Jolanta pēc izglītības ir finansiste un arī strādā šajā jomā. Tomēr viņu, kā jau kārtīgu latvju zelteni, vilināja arī rokdarbi. Izšķirošais bija brīdis, kad vajadzēja veidot savas mājas interjeru. Kad nonāca līdz gaismekļu izvēlei, Jolanta saprata, ka lampu piedāvājums veikalos nesakrīt ar viņas gaumi. Tad jaunā sieviete sāka meklēt idejas, kā pašai izgatavot sev tīkamas lampas. Pirmie kucēni jāslīcina, un pirmās lampas, protams, neizdevās tā, kā iecerētas. Taču viņa nepadevās un arvien no jauna meklēju materiālus un tehnoloģijas, kā izgatavot savu – ideālo – lampu mājai. Neatlaidība vainagojās ar panākumiem, un drīz tapa lampas, kas kļuva par ģimenes jaunā mājokļa rotu. Tās iepatikās arī radiem un draugiem. Tā nu, ģimenes pamudināta, viņa nolēma savu māku parādīt plašākai auditorija un jau drīz sāka saņemt pirmos pasūtījumus. Šobrīd vaļasprieks kļuvis par papildinājumu ģimenes budžetam. Ja tas turpinās veiksmīgi attīstīties, kas zina, varbūt kādreiz gleznainā Zemgales mazpilsēta Dobele būs slavena ne tikai ar svecēm un Ceriņu svētkiem, bet arī ar krāšņiem lampu abažūriem?

“Es piedāvāju gaismekļus gan mājsaimniecībām, gan publiskiem interjeriem,” stāsta Jolanta. Pēc sarunas ar klientu vienojamies par lampas izmēru un materiālu. Mani ļoti priecē tieši lampu radīšanas process, jo katrs no tiem man ir unikāls. Gaismekļu ražošanā izmantoju papīru, audumu, diegus, auklas un metāla stīpu konstrukcijas. Katras lampas izstrāde ir rūpīgs 100% roku darbs, koncentrēta uzmanība un mana mīlestība pret šo procesu. Šovasar aktīvi piedalos tirdziņos, lai pircējus iepazīstinātu ar sevi un pati iepazītos ar viņiem. Protams, aktīvi izmantoju sociālos medijus reklamēšanai. Esmu piedalījusies Kalnciema kvartāla tirdziņā, Rīgas dizaina tirgū un Brīvdabas amatniecības festivālā. Šie tirdziņi man bija veiksmīgi un atnesa daudzus jaunus pasūtījumus.”

Papjēmašē noslēpumi

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai veidotu darbus papjēmašē tehnikā, vispirms nepieciešams iegūt masu. Piemērots izejmateriāls ir viss papīrs, sākot ar vecām avīzēm, rakstāmpapīru un beidzot ar vecām, patiešām nederīgām grāmatām. Izmanto pat olu kastītes. Papīru saplēš 8 x 8 cm gabaliņos, izmērcē ūdenī un ar mikseri masu kārtīgi sakuļ. Masai var pievienot ziedlapiņas un pat diegus, tad sanāks darbs ar īpaši interesantu faktūru. Papīra masu var krāsot, viscaur izmantojot ūdens bāzes tekstila krāsas. Darbu, protams, var krāsot arī vēlāk, kad tas ir nožuvis. Izmantojot tūbiņās iepildītas speciālās tekstilkrāsas, uz priekšmeta virsmas var veidot reljefu zīmējumu. Radošos meklējumos var iet vēl tālāk un no tualetes papīra izgatavot smalku porcelāna baltu veidojamo masu. Ja par bāzi ņem pusrulli tualetes papīra, nepieciešama viena ēdamkarote lineļļas, divas ēdamkarotes tapešu līmes, četras ēdamkarotes baltās līmes un viena ēdamkarote cietes. Visu saliek kopā un sajauc. Veidojas viegli veidojama masa ar gludu struktūru, no kuras var veidot atsevišķus priekšmetus vai kuru var izmantot kā papildinājumu uz robustākas masas virsmas. Papjēmašē tehniku ērti izmantot dekoratīvu elementu veidošanai. Klasiskā veidā vispirms no māla izgatavo cilni – pozitīvu. Uzlejot tam ģipsi, izveido formu – negatīvu, kurā iepilda papjēmašē masu. Lai priekšmetu varētu izņemt no formas, pozitīvu noklāj ar vielu, kas kavē salipšanu, piemēram, parafīna – petrolejas maisījums vai ziepes. Jāraugās, lai sānos nebūtu izciļņu un, noņemot formu, materiāls neaizķertos. Papjēmašē kompozīciju var veidot arī uz pozitīva, telpiska pamata, piemēram, putuplasta. Tāpat jāraugās, lai papīra masu var noņemt. Izmanto arī piepūšamus objektus, kas noklāti ar atgrūdošu vielu. Kad masa ir nožuvusi, izlaiž gaisu un piepūšamo kameru izņem. Pēc izžūšanas objektu apstrādā ar smilšpapīru, nazi vai vīli, ja vēlas, to arī krāso.

Atrada savu ideālo salikumu

“Meklējot oriģinālas lampas internetā, uzgāju papjēmašē tehniku, kas mani ļoti ieinteresēja,” stāsta Jolanta. “Tūlīt sekoja zvans omītei, ka nepieciešamas avīzes, jo gatavošu lampu no avīžu masas. Ģimenei sākumā mana ideja likās nereāla, kas tad tur vispār sanāks un kā tas izskatīsies. Bet viņi zināja, ka neatmetīšu šo domu, pirms nebūšu kārtīgi izmēģinājusi. Bija vairākas idejas, un starp tām, vairākkārt eksperimentējot, atradu savu ideālo papīra, ūdens un līmes salikumu. Vispirms avīzes 24 stundas izmērcēju un tad sajaucu viendabīgā masā, kurai pievienoju līmi un citas sastāvdaļas. No masas veidoju lampas kupolu, kuru pēc tam nokrāsoju. Lampas formu lieliski papildina ornaments kupola iekšpusē. Apmeklējot tirdziņus, esmu saņēmusi daudz komplimentu par manis radītajiem gaismas ķermeņiem. Tikai īstenojot vienas idejas, rodas aizvien citas idejas, kuras gribas realizēt, bet nevar paspēt. Šobrīd strādāju pie bērnu istabu lampu abažūriem. Vēlos, lai tie būtu skaisti izšūti un priecētu bērnu sirdis.”

Vērtējums. Rotā pilsētu

Dzintra Matisone, Dobeles novada Pašvaldības vecākā sabiedrisko attiecību konsultante uzsver, ka Dobeles novada pašvaldība rūpējas par iedzīvotāju darbiem, kas vairo kopējo labklājību un rotā pilsētu. Jau vairāk nekā divdesmit gadu pilsētā darbojas “Pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības atbalsta centrs”. Tā paspārnē ir izveidots zīmols “Dobele dara”, zem kura apvienotas daudzas dobelnieku aktivitātes. Lai meistariem palīdzētu virzīties tālāk pasaulē, centrs sniedz dažādas konsultācijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.