Vecā mēteļa jaunā dzīve: pirms kaut ko izmest, der izpētīt, vai no vecajām drēbēm nevar uztapināt ko jaunu 4
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Gada nogale ir skapju revīzijas laiks. Pirms kaut ko izmest, der izpētīt no visām pusēm, vai no vecajām drēbītēm tomēr nevar uztapināt ko jaunu.
“Īsta vērtība ir vecie mēteļi, jo tagad vairs nav tik labu audumu, kā agrāk,” rīkoties taupīgi piekodina rokdarbu pratēja Daina Zvejsalniece no Rogovkas. Dot vecajām lietām jaunu dzīvi un pēc iespējas racionāli izmantot esošos resursus ir viens no permakultūras principiem. Pēc tiem Daina saimnieko gan dārzā, gan mājās.
Darina piegrieztni
Kā vienkāršākais variants iesācējam lupatiņu mākslā varētu tapt veste. Tās piegrieztne var būt vienkāršs taisnstūris ar izgriezumu kaklam.
Pārradīšanai paredzētās drānas izārda, izmazgā un izgludina detaļas. Tad no tām izgriež tik lielus gabalus ar taisniem leņķiem, taisnajā diegā, cik ļauj audums. Diega virziens sašujot ir svarīgs. Ja daži gabali būs slīpajā diegā, tie krokosies. Vienā kaudzē liek lielos kvadrāta vai taisnstūrveida gabalus, otrā – atgriezumus.
Izklāj mozaīku
Jaunā tērpa gatavošanai praktiski ir atlasīt mēteļus saderīgās krāsās. Tad par toņu saskaņu nebūs jālauza galva – labi izskatīsies arī haotiski salikti dažādu lielumu gabali.
Gabalus izkārto pa piegrieztni, ierēķinot, lai pārklājas maliņas sašūšanai. Kad mozaīka izlikta, gabaliņus sašuj no kreisās puses. Katru sašūto vīlīti nogludina. Lupatiņām malas kreisajā pusē apstrādā ar overloku vai apmetina ar rokām. Ja audums neirst, var neapstrādāt.
No prommešanas der paglābt arī plānākus audumus. Piemēram, Daina patlaban dziļajos Latgales sniegos sildās ar domām par karsto vasaru un no vecajiem vīriešu krekliem sev un meitām šūdina dekoltētas grietiņkleitas.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu
Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.