LETA

VDK dokumentu izpētes komisija atkal nonāk IZM paspārnē 4

Neskatoties uz pagājušajā gadā pieņemto lēmumu par LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētes komisijas padotības maiņu, to no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) nododot Tieslietu ministrijai (TM), valdība šodien nolēma komisiju nodot atpakaļ IZM.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Lēmums paredz IZM nodot komisijas darbu un ar to saistītās pētniecības administrēšanu, kā arī komisijas administratīvā vadītāja funkcijas.

Līdz šim notikušo diskusiju laikā par komisijas pētnieciskās darbības administrēšanu iesaistītās puses secināja, ka efektīvākais risinājums ir nodot komisijas darbības administrēšanas funkciju institūcijai, kurai ir pieredze un kompetence pētnieciskā darba administrēšanā – Latvijas Universitātes (LU) Latvijas Vēstures institūtam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ņemot vērā, ka LU ir atvasināta publiskā persona un Latvijas Vēstures institūts ir tās iestāde, komisijas pētnieciskā darba administrēšanas funkciju institūtam iespējams nodot, deleģējot šo funkciju. Deleģējot pārvaldes uzdevumus, par funkcijas izpildi kopumā atbild attiecīgā publiskā persona, savukārt pilnvarotā persona attiecībā uz deleģētā pārvaldes uzdevuma izpildi atrodas konkrētas ārējā normatīvajā aktā noteiktās tiešās pārvaldes iestādes padotībā.

Izstrādājot grozījumus, TM uzsvēra, ka komisijas uzdevums ir veikt VDK dokumentu zinātnisko izpēti, savukārt IZM ir vadošā valsts pārvaldes iestāde zinātnes jomā, kurai ir kompetence un pieredze valsts budžeta līdzekļu apguvē zinātniskās darbības nodrošināšanai, kā arī pieredze sadarbībā ar zinātniskajām institūcijām zinātnisko pētījumu veikšanā. Līdz ar to IZM ir nosakāma par tiešās pārvaldes iestādi, kura īstenos padotību par institūtu, tam veicot deleģēto pārvaldes uzdevumu – komisijas pētnieciskā darba administrēšana.

Tādējādi IZM tiks nodoti komisijas darbam paredzētie līdzekļi – tiesa, nevis 250 000 eiro, bet gan 244 727 eiro, jo kopš janvāra komisijas administratīvo funkciju nodrošināšanai izlietoti 5273 eiro.

Vienlaicīgi ar komisijas padotības maiņu valdība apstiprināja arī trīs komisijas locekļu izslēgšanu no tās. Pašreizējais speciālās starpdisciplinārās komisijas priekšsēdētāja vietnieks Ritvars Jansons (VL-TB/LNNK) ir kļuvis par Saeimas deputātu un ir iesniedzis iesniegumu ar lūgumu atbrīvot viņu no komisijas locekļa pienākumiem. Komisijas locekle Solveiga Krūmiņa-Koņkova ar iesniegumu ir apliecinājusi savu atkāpšanos no komisijas locekles amata. Savukārt Bonifāciju Daukštu no komisijas atsauc viņu izvirzījusī organizācija – Latvijas okupācijas izpētes biedrība.

Vēstulē TM biedrība norādīja, ka “tās statūtos nav paredzēts uzdevums par Valsts drošības komitejas darbības izpēti”.

Likumprojekts tiks sagatavots līdz 17.aprīlim. Saeimā to lūgs izskatīt steidzamības kārtā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.