VDD līdz šim nav konstatējis tiešus Krievijas vai citu valstu mēģinājumus prettiesiski iejaukties vēlēšanu norisē 15
Valsts drošības dienests (VDD) līdz šim nav konstatējis tiešus agresorvalsts Krievijas vai citu valstu mēģinājumus prettiesiski iejaukties Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu norisē un ietekmēt to rezultātus Latvijā, aģentūru LETA informēja dienestā.
VDD vērtējumā vēlēšanas patlaban norit mierīgi un bez būtiskiem drošības incidentiem.
VDD priekšvēlēšanu periodā un līdz plkst.12 vēlēšanu dienā ir konstatējis vairāk nekā 20 tā dēvētos signālus par iespējamiem pārkāpumiem. Lielākajā daļā šo gadījumu VDD ir konstatējis nebūtiskus noteiktās vēlēšanu kārtības pārkāpumus, kas nekavējoties sadarbībā ar velēšanu iecirkņu komisijām tikuši novērsti.
Savukārt atsevišķi no VDD iegūtajiem signāliem ir par pārkāpumiem, kuru izskatīšana ir citu institūciju kompetencē. VDD par konkrētajiem gadījumiem ir informējis par to izvērtēšanu atbildīgās institūcijas.
Līdz šim VDD nav sācis kriminālprocesus par iespējamām prettiesiskām darbībām saistībā ar vēlēšanām Latvijā.
VDD aicina Latvijas iedzīvotājus, pamanot iespējamus noziedzīgus nodarījumus Eiropas Parlamenta vēlēšanu laikā, iegūt pēc iespējas plašāku un precīzāku informāciju par notikušo, kā arī fiksēt potenciālo pārkāpumu foto, video vai audio formātā. VDD garantē informācijas sniedzēja konfidencialitāti.
VDD atgādina, ka par tā dēvēto balsu pirkšanu var liecināt tādas pazīmes kā vēlētāju personīga nogādāšana iecirknī, netipiski liela vēlētāju skaita vienlaicīga ierašanās iecirknī, aizdomīgu personu ilgstoša uzturēšanās vēlēšanu iecirkņa tuvumā u.tml.
Informāciju par iespējamiem pārkāpumiem vai gatavošanos tiem VDD aicina sniegt, zvanot uz diennakts tālruni 67208964, rakstot uz e-pasta adresi [email protected] vai kontu vietnē “X” @Valsts_drosiba.
Jau ziņots, ka par neatļautu aģitāciju pilsētvidē vēlēšanu dienā vai dienu pirms vēlēšanām iedzīvotāji ir aicināti informēt Valsts policiju. Minētajās dienās pilsētvidē aizliegta, piemēram, kādu politisko spēku vai deputāta kandidātu slavinošu skrejlapu izplatīšana, kā arī aģitēšana pie iecirkņiem.
Iedzīvotāji aicināti informēt Valsts policiju arī par savlaicīgi nenoņemtām priekšvēlēšanu reklāmām pilsētvidē. Tāpat iedzīvotāji aicināti vērsties Valsts policijā, pamanot sabiedriskās kārtības pārkāpumus vēlēšanu iecirkņos vai to apkaimē.
Savukārt par internetā, preses izdevumos vai publiskās vietās izvietotu slēptu priekšvēlēšanu aģitāciju, proti, politisko reklāmu bez norādīta apmaksātāja, iedzīvotāji aicināti ziņot KNAB. Tam izvērtēšanai sniedzama arī informācija par valsts un pašvaldību institūciju administratīvo resursu iespējamu izmantošanu aģitācijā.