Foto – Shutterstock

VCA: Šogad vairāk vakcinējas pret ērču encefalītu, nevis paļaujas uz veiksmi 0

Šogad būtiski palielinājies to iedzīvotāju skaits, kas sevi no inficēšanās ar ērču encefalītu pasargā vakcinējoties, nevis paļaujoties uz veiksmi, ka ērce nepiesūksies. Maijā vien AS “Veselības centru apvienība” poliklīnikās pret ērču encefalītu vakcinējušies par 125% vairāk cilvēku nekā 2016. gada maijā. Augsta iedzīvotāju interese vērojama arī „Centrālajā laboratorijā”, noskaidrojot savu imunitātes līmeni pret ērču encefalītu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Kopumā šajā gadā līdz jūnijam VCA poliklīnikās pret ērču encefalītu vakcinējušies par 62 % vairāk cilvēku nekā 2016. gadā. Lai arī tradicionāli pierasts, ka pēc vakcīnām pret ērču encefalītu liela interese ir pirmajos gada mēnešos, kamēr laiks vēl ir vēss, šogad īpaši liels pieprasījums pēc vakcīnām bijis maijā.

“Iespējams, vakcinācijas paradumu maiņu varam saistīt ar salīdzinoši vēlo un vēso pavasari un vasaru. Daudziem ir izveidojies maldīgs priekšstats, ka pret ērču encefalītu jāvakcinējas vēsā laikā, kamēr ērces vēl nav aktīvas. Tā kā šogad pavasaris un vasaras sākums ir vēss, iespējams, cilvēki, inerces vadīti, turpināja aktīvi vakcinēties arī maijā, kad parasti, siltā laika dēļ, pēc ērču encefalīta vakcīnām ir pieprasījuma kritums. Jāatzīst arī, ka šogad VCA veltīja daudz pūļu sabiedrības izglītošanai, uzsverot, ka pret ērču encefalītu ir droši un efektīvi vakcinēties arī ērču aktīvajā sezonā. Domāju, ka arī tas ir kāpinājis sabiedrības interesi par vakcināciju,” šā gada vakcinācijas rezultātus vērtē neiroloģe Dace Bērziņa. Viņa uzsver, ka vakcinēšanās ir droša visu gadu, arī šobrīd, atšķirība vien tā, ka pašreiz vakcinācijas kurss tiek īstenots intensīvāk – divu nedēļu laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus ar pieaugošu interesi par vakcināciju, augsts pieprasījums ir arī pēc imunitātes līmeņa pārbaudēm „Centrālajā laboratorijā”. “Daudzi neatceras, vai ievērojuši korektu vakcinācijas kalendāru, neatceras, kad nepieciešama nākamā pote. Šādā situācijā labākais risinājums ir imunitātes līmeņa pārbaude, ko var veikt „Centrālajā laboratorijā”. Testu var veikt gan tie, kuri ir izslimojuši encefalītu, bet nav droši, vai imunitāte joprojām saglabājusies, gan arī tie, kuri īsti neatminas, kad pēdējo reizi vakcinējušies, un nav droši par to, vai nepieciešams veikt nākamo poti,” skaidro Dace Bērziņa. Kopumā šajā gadā „Centrālajā laboratorijā” savu imunitāti pret ērču encefalītu jau pārbaudījuši turpat 2000 cilvēku, kas ir par 25% vairāk nekā attiecīgajā laika periodā pērn.

Latvijas Infektoloģijas centrs informē, ka šogad pārbaudītas 777 iedzīvotājiem piesūkušās ērces, un 34 jeb 4,38% no tām konstatēts ērču encefalīts. Konstatēts arī viens saslimšanas gadījums ar ērču encefalītu un 12 pacienti, kuriem bijusi Laimas borelioze. Pacienti ar ērlihiozi līdz šim infektoloģijas centrā nav ārstējušies.

Speciālisti atgādina, ka efektīvākais veids, kā sevi pasargāt no ērču encefalīta, ir vakcinācija. Taču, dodoties dabā, būtiski ir pielāgot apģērbu tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt – bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs.

Ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem potīšu augstumā, tādēļ, pat uz īsu brīdi iebrienot zālē, jānodrošinās, lai ērce nevarētu pakļūt zem apģērba. Pēc pastaigas dabā, būtiski ir pārbaudīt, vai ērce nav pieķērusies mājdzīvniekam. Tāpat jāatceras, ka ērci savā mājoklī varam ienest ar pļavas ziediem, tādēļ arī tie pirms likšanas vāzē ir jānopurina.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.