To go with AFP Story Lifestyle-education-Australia-outback,FEATURE by Madeleine Coorey
In this photo taken on October 10, 2013, long distance student Cameron Smith (C), from Tieyon Station some 370 kilometres out of Alice Springs in Australia’s Northern Territory state, speaks with a teacher at the Alice Springs school of the Air (ASSOA) by video link. Children in Australia’s remote outback have for decades learned at “the world’s biggest classroom” — but while the ground-breaking School of the Air once provided lessons over radiowaves, it now does so via computer technology. AFP PHOTO / Greg WOOD
To go with AFP Story Lifestyle-education-Australia-outback,FEATURE by Madeleine Coorey In this photo taken on October 10, 2013, long distance student Cameron Smith (C), from Tieyon Station some 370 kilometres out of Alice Springs in Australia’s Northern Territory state, speaks with a teacher at the Alice Springs school of the Air (ASSOA) by video link. Children in Australia’s remote outback have for decades learned at “the world’s biggest classroom” — but while the ground-breaking School of the Air once provided lessons over radiowaves, it now does so via computer technology. AFP PHOTO / Greg WOOD
Foto-LETA/AFP

VBTAI: adekvāta vecāku kontrole ir ļoti svarīga 0

Saprātīga un adekvāta, bērna interesēm atbilstoša uzraudzība un kontrole ir ļoti svarīga, tā pēc policijas publiskotās informācijas par 39 gadus vecā vīrieša aizturēšanu, kuru tur aizdomās par pedofiliju un kurš darbojies desmit gadu, sarunā ar aģentūru BNS norādīja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu tiesību aizsardzības departamenta vadītāja Inga Millere.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

“Bez sarunām ar bērniem, uz uzticību balstītām sarunām tomēr tāda saprātīga, adekvāta, bērna interesēm atbilstoša uzraudzība un kontrole, ko bērni dara, ir ļoti svarīga. Tas ir viens no būtiskiem resursiem, ko var izmantot, pasargājot bērnu,” sacīja Millere.

Viņa pastāstīja, ka inspekcija jau vairākus gadus sadarbojas ar Droša interneta asociāciju un šā projekta ietvaros notiek konferences, ir sagatavoti un bērniem izdalīti dažādi uzskates materiāli par drošu internetu. Inspekcijas mājaslapā ir izveidota trauksmes poga, kuru nospiežot informāciju par iespējamiem apdraudējumiem interneta vidē paziņot policijai.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pirms vairākiem gadiem arī “Dardedze” bija sagatavojusi materiālu par šo tēmu, kā pieaudzis vīrietis, izveidojot viltus profilu, sazinās un veido kontaktus ar bērniem. Ar milzīgu nožēlu jāatzīst, ka tik ilgus gadus ir pastāvējusi iespēja šim cilvēkam neierobežoti darboties šajā ziņā, bet tas saskan ar riskiem, kas ir aprakstīti,” viņa atzina.

Viņa atsaucās uz policijas darbiniekiem, kuri intervijās medijos izplatīja lūgumu vecākiem nekavējoties, atkārtoti un ilglaicīgi ar bērniem runāt par drošību, to izskaidrot, kā arī pārbaudīt un pārliecināties, kas ir tie cilvēki, ar kuriem bērni ikdienā sazinās.

“Kā parasti notiek – kad kaut kas atgadās, tad kādu brīdi visi ir uzmanīgi, bet paiet laiks, un mēs zaudējam savu modrību un aizmirstam, ka ar vienu sarunu ar bērnu ir daudz par maz. Beigās arī mēs, pieaugušie, zaudējam uztraukumu, un, kā ļoti bieži vecāki saka – esmu mierīgs par savu bērnu, jo viņš vakaros atrodas mājās pie datora, bet ko viņš datorā dara, ar ko sarakstās, vecāki ļoti bieži nezina. Kam vajadzētu pievērst uzmanību – tiem bērniem, kuru profili ir sociālajos tīklos, kuri nav ne ģimenei pazīstami, ne skolas biedri, kas ir sveši bērni it kā, kas veidojuši saraksti, uztur kontaktus un mudina uz tikšanos, kopīgu laika pavadīšanu, tur vajadzētu ļoti uzmanīties un pārbaudīt. Mēs nevaram izslēgt, ka pusaudži nepieņems lēmumu iet un tikties, domājot, ka viņš tiksies ar savu vienaudzi. Tajos gadījumos viens no ieteikumiem – nekad neiet vienam, lai vienmēr ir otrs cilvēks. Ja bērns neuzticas un par saviem plāniem neinformē vecākus, tad vismaz draugi, klasesbiedri, lai riskantā situācijā varētu pasaukt palīgā,” paskaidroja speciāliste.

Reklāma
Reklāma

VBTAI pārstāve uzsvēra, ka izglītot, audzināt, brīdinot un stāstot, kādi riski pastāv un kā pareizi rīkoties, faktiski ir visefektīvākais mehānisms.

“Katrā ziņā šī ir tā vecuma grupa [no deviņiem līdz 13 gadiem], kas ļoti aktīvi izmanto sociālos tīklus, kam ir interese par dažādām jaunām iespējām, tajā pašā laikā šī ir vecuma grupa, kura nav uzkrājusi nekādu dzīves pieredzi. Viņi vēl ir ļoti atvērti un ļoti uzticas informācijai, kuru redz burtiski,” teica inspekcijas pārstāve.

Jau vēstīts, ka Latvijā notverts pedofils, kurš Rīgas reģionā darbojies vismaz 10 gadu un izvarojis vismaz septiņus bērnus vecumā no deviņiem līdz 13 gadiem, bet no aptuveni 40 meitenēm ieguvis videomateriālus, kuros meitenes atkailinās vai veic līdzīgas darbības.

Valsts policija arī informēja, ka 39 gadus vecajam pedofilam bijis labi apmaksāts darbs, nav bijis ģimenes, kā arī nekad iepriekš viņš nebija nonācis policijas redzeslokā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.