Foto-Dainis Bušmanis

D. Kokareviča: – Jūs iesakāt tā rīkoties bez valodas un vēstures pārbaudījumiem, bez lojalitātes solījuma?
 16


– Ar solījumu, bet bez pārbaudēm! Šajos apstākļos tieši Latvijas pilsonības pieņemšana būtu solis, kas apliecinātu lojalitāti. Tā kā tur pārsvarā vecāka gadagājuma cilvēki, domāju, ka pārbaudījumi vairs nav būtiski.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

V. Krustiņš: – Viņi vienmēr nebija veca gadagājuma. Bija vairāk nekā 20 gadu pierast pie Latvijas. Kāpēc domājat, ka rīkošanās pēc jūsu ieteikuma vairotu nacionālo drošību?


– Jā, jo tagad mēs pat nezinām, cik Latvijā ir citas valsts, proti, Krievijas, pilsoņu. Daži no tiem, kas skaitās nepilsoņi, jau sen ir pieņēmuši Krievijas pilsonību, un Krievijas puse to zina, bet mēs – ne, un tā ir divdomīga situācija.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Jums taisnība, bet tas ir Latvijas varas mīkstmiesības dēļ. Kāds ir otrs jautājums?


– Tas ir krievu valodas statuss. Ja paskatāmies uz bankomātiem, redzam piedāvājumu trīs valodās. Kādreiz Latvijā daudz lietoja arī vācu valodu.

– Pirmskara Latvijā nepastāvēja nekādi valodu statusi, vien valsts valoda. Tad iedzīvotāji – vācieši, krievi, ebreji un citi – apzinājās, ka te ir Latvijas 
valsts, runāja latviski. Bet mēs dzīvojam citos – pēc­okupācijas apstākļos, tāpēc valsts valodas statusa izveide bija nepieciešama, lai likvidētu okupācijas radītās sekas, tajā skaitā krievu valodu padarīt par valsts valodu.


– No vienas puses, varētu piekrist, bet, no otras, lai šeit varētu izmantot 
krievu valodu kā resursu izglītības ieguvēju piesaistīšanai, šis statuss noderētu, lai pievilinātu naudīgus cilvēkus. Ja gan valsts pārvaldē, gan kioska pārdevējam būtu obligāta prasība mācēt trīs valodas, latviešu valoda tikai iegūtu.

– Biznesā, lai apkalpotu klientus, jāprot vairākas valodas un tās prot vai iemācās, bet valsts valoda ir pavisam kas cits. Kāds ir trešais sarkanās līnijas jautājums?


– Situācija Latvijas skolās. Skaidrs, ka oficiāli nav krievu skolu un latviešu skolu, visas ir valsts skolas, kur sava vieta valsts valodai un sava vieta minoritāšu valodām. Bet šis jautājums joprojām tiek izmantots Putina propagandā – ka slēdz krievu skolas, izspiež krievu valodu.

Reklāma
Reklāma
Es uzskatu, ka skola ar klašu un stundu sistēmu, ko savulaik ieviesa Jans Amoss Komen­skis, ir savu laiku nodzīvojusi. Tagad arvien vairāk uzvar pieeja, ka ikkatram bērnam noder individuāla izglītības trajektorija. Skolām vajadzētu mainīt satura struktūru, lai valsts centralizētā kontrole aptvertu tikai 50 procentus no vielas, ieskaitot valsts valodu, bet pārējais būtu pašvaldības, pašas skolas un vecāku noteikts. Skolas no zināšanu tempļiem kļūst par izglītības pakalpojumu sniedzējiem. Bet šis sāpīgais temats prasa lielas diskusijas.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.