Vai apvērsuma mēģinājums ASV? Kapitolijā ielauzušies Trampa atbalstītāji

Rolands Repša: Stūrī iedzītais konservatīvo balto amerikāņu elektorāts var pārvērsties ļoti sprādzienbīstamā masā 3

Rolands Repša, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Laikā, kad rakstu šīs rindas, vairāki desmiti cilvēku no milzīgā pūļa, kas 6. janvārī Vašingtonā šturmēja Kapitoliju, ir jau identificēti un arestēti, ieskaitot tēvaini, kas, izgāzies krēslā un salicis kājas uz galda, demonstrēja fotoobjektīviem savu zābaku zoles pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi kabinetā.

Pagaidām nav arestēts šī iebrukuma galvenais idejiskais iedvesmotājs – ASV prezidents Donalds Tramps, kura pilnvaras beidzas 20. janvārī. Redzēsim, vai Savienoto Valstu visvarenā juridiskā sistēma spēs sagremot arī tādu iespaidīgu ēsmu un Tramps nonāks aiz restēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visa pasaule par šo ASV pēdējo divsimt gadu vēsturē bezprecedenta notikumu izteica pārsteigumu un nosodījumu. Un kā nu ne, ja visur tik cildinātie un bijātie kongresmeņi un senatori bija spiesti meklēt glābiņu vai nu zem krēsliem, vai mukt prom no Kapitolija ēkas.

Un kā pēc šāda apkaunojoša kritiena ar seju dubļos viņi spēs ierasties kādā trešās pasaules valstī un izdalīt pamācības demokrātijas veidošanā? Īsi rezumējot – graujošs Amerikas kā Rietumu civilizācijas un politikas citadeles prestiža zaudējums.

Bet, kā mēdz sacīt, nav sliktuma bez labuma. Pirmkārt, atkal lieku reizi var tikai apbrīnot ASV tēvu dibinātāju tālredzību, rakstot jaunās valsts konstitūciju 18. gadsimta beigās, kurā tika salikti papilnam kontroles mehānismu un balansu, lai neviens varas atzars (likumdevēja vara, izpildvara, tiesu vara) nespētu Savienotās Valstis pārvērst par diktatūru.

Donalds Tramps

Pat prezidents, kas pēc būtības ir tāds kā federālais izpilddirektors, faktiski sastāv no diviem cilvēkiem – prezidenta un viceprezidenta.

Pašreizējais viceprezidents Maikls Penss nupat pierādīja savu valstsvīra stāju, apstiprinot prezidenta vēlēšanu rezultātus senātā pretēji Trampa vēlmei noraut šo balsojumu, kas bija viņa sakūdītā pūļa uzbrukuma galvenais mērķis.

Galu galā amerikāņi tagad var pat lepoties, ka viņu politiskā sistēma dzīvē pierādīja, ka ir spējīga stāvēt pretī prezidenta–burlaka varaskārei.

Otrkārt, šis notikums liks šo to pārdomāt arī demokrātiem un viņu ievēlētajam prezidentam Džo Baidenam. Demokrātiem ir lieli plāni ASV pārveidē par multikulturālu sociāli atbildīgu labklājības valsti, paaugstinot nodokļus un samazinot militāros izdevumus.

Šo plānu realizācijai viņiem ir viss nepieciešamais – prezidenta amats un vairākums abās kongresa palātās vismaz līdz 2022. gada 8. novembrim, kad notiks daļas kongresmeņu un senatoru pārvēlēšanas.

Teorētiski it kā varētu bez bremzēm dragāt uz priekšu. Bet 6. janvāris parādīja, ka konservatīvo balto amerikāņu elektorāts, nu jau palicis mazākumā un iedzīts stūrī, var pārvērsties par ļoti sprādzienbīstamu masu, gatavu izraisīt pilsoņu karu un ASV sadalīšanos mazākos veidojumos.

Reklāma
Reklāma

Tā ka Baidenam un demokrātiem ar savas iecerētās kreisās programmas realizāciju labāk būt piesardzīgiem.

Džo Baidens dažādos karjeras mirkļos
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.