Vasarzaļie un mūžzaļie ileksi – kā kopt un no kā sargāt 0
Kā rūpēties par ileksu ‘Blue Prince’? MĀRIS DURBES NOVADĀ
‘Blue Prince’ ir Meservas jeb zilganā ileksa (Ilex x meserveae) šķirne ar tumši zaļām, spīdīgām, dzeloņainām lapām un sīkiem baltiem ziediņiem. Krūms sasniedz ap 1,5 m augstumu, veido izplestu krūmu, jo ļoti aukstās ziemās dzinumu gali apsalst. Atjaunojoties no sānu dzinumiem, ilekss turpmāk aug uz visām pusēm.
Ileksi ir šķirtdzimuma augi, kas nozīmē, ka ir gan sievišķie, gan vīrišķie eksemplāri. Odziņas ienākas sievišķajiem augiem, lai gan Meservas ileksam to ir daudz mazāk nekā aslapu ileksam (Ilex aquifolium), kas savukārt bieži redzams Rietumeiropas zemju apsveikumu kartītēs. Gaiši sarkano, spīdīgo odziņu veidošanos var veicināt, sievišķajam klonam ‘Blue Princess’ blakus iestādot vīrišķo šķirni ‘Blue Prince’.
– Meservas ilekss ir mūžzaļš krūms, kas jāsargā no tiešiem saules stariem ziemā un pavasarī. To stāda no vējiem aizsargātā, daļēji noēnotā vietā. Var arī audzēt saulē, bet tad, sākoties stipram salam, noteikti jāpiesedz ar skujkoku zariem, – brīdina Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas pētniece Dzintra Knape.
Ileksiem piemērota pietiekami mitra, caurlaidīga, trūdvielām bagāta augsne. Augu dažādībai dārzā tos stāda pa vienam, grupās vai kopā ar citiem mūžzaļiem augiem.
Dendroloģe piebilst, ka daudz izturīgāks par Meservas ileksu ir mieturu ilekss (Ilex verticillata). Botāniskajā dārzā tas aug apmēram desmit gadu un ne reizi nav apsalis. Tas ir 0,8–1 m augsts vasarzaļš krūms ar nedaudz matainām, garenām lapām. Uzzied sīkiem baltiem ziediņiem. Odziņas koši sarkanas. Augam ienākas sēklas, tās var izmantot augu pavairošanai (sēklām nepieciešama sešu mēnešu stratifikācija). Ja radusies vēlme dārzu papildināt ar augiem, Nacionālajā botāniskajā dārzā var iegādāties gan mieturu ileksa, gan mūžzaļo ileksu šķirņu sēklaudžus par 8–10 eiro.