Vasarīga tunika meitenei. Darba gaita fotogrāfijās 0
“Vēlos meitiņai uzadīt tuniku, ko vēsākās vasaras dienās var valkāt kopā ar legingiem un T-krekliņu vai karstā laikā iztikt bez tiem. Gribētu, lai tunikas lejasdaļa būtu paplatināta – izskatītos līdzīgi bruncīšiem. ” KRISTĪNE Rīgā
Materiāli. 300 g dzijas Catania; 100% merserizēta, ar sārmu apstrādāta, tvaicēta kokvilna, 50 g/125 m, 3. numura adāmadatas ar auklu, 3. numura tamboradata un lāpāmā adata. Tunikas uzadīšanai izmantoti 12 dažādu krāsu pavedieni, aptuveni puse no katras ficītes.
Darba gaita. Adītā tunika vasarīgi košās krāsās meitenei (auguma garums – 134 cm) sastāv no labiski gludi adītām joslām (turpejošā kārtā ada labiski, atpakaļ kreiliski) un nepabeigto kārtu trīsstūriem (turp un atpakaļ labiski).
Paraugam izmantojot meitenes trikotāžas krekliņu, vispirms uzzīmē tunikas piegrieztni. Uz mīksta pamata (piemēram, paklāja) izklāj papīru, uz tā uzliek trikotāžas krekliņu un ar lāpāmo adatu nokopē apģērba gabala kakla izgriezumu, plecu un rokriņķu līnijas.
Uzada paraugu, lai varētu aprēķināt uzmetamo valdziņu skaitu. Skaitot valdziņus, paraugs jāpastiepj platumā, jo šķērsām adīts apģērbs parasti nostiepjas. Tas ir īpaši svarīgi, ja ada vaļīgi un izmanto smagu, slidenu materiālu (kokvilnas, viskozes dziju). Šajā gadījumā 10 cm ir 18 valdziņi.
Adījumu sāk no sānu malas. Izmantojot palīgdiegu, uzmet 80 valdziņus. Vienu kārtu ada labiski, otru – kreiliski. Pēc tam veido apakšmalas paplatinājumu.
Veido nepabeigto kārtu trīsstūri. 1. kārta (labā puse) – 6 valdziņi labiski, darbu apgriež ar kreiso pusi pret sevi.
2. kārta (kreisā puse) un turpmākās pāra kārtas līdz 22. kārtai ieskaitot – noceļ pirmo valdziņu, apmetums, stingri pievelkot dziju, tālāk līdz kārtas beigām ada labiski.
3. kārta (labā puse) – 9 valdziņi labiski (adot pāri iepriekšējās kārtas noceltajam valdziņam, to saada kopā ar apmetumu), darbu apgriež ar kreiso pusi pret sevi.
5. kārta – 12 valdziņi labiski, darbu apgriež ar kreiso pusi pret sevi.
7. kārta – 15 valdziņi labiski, darbu apgriež ar kreiso pusi pret sevi.
9. kārta – 18 valdziņi labiski, darbu apgriež ar kreiso pusi pret sevi.
11. kārta – 21 valdziņš labiski, darbu apgriež ar kreiso pusi pret sevi.
13. kārta – 24 valdziņi labiski, darbu apgriež ar kreiso pusi pret sevi.
15. kārta – 27 valdziņi labiski, darbu apgriež ar kreiso pusi pret sevi.
17. kārta – 30 valdziņi labiski, darbu apgriež ar kreiso pusi pret sevi.
19. kārta – 33 valdziņi labiski, darbu apgriež ar kreiso pusi pret sevi.
21. kārta – 36 valdziņi labiski, darbu apgriež ar kreiso pusi pret sevi.
23. kārta – visus valdziņus ada labiski.
24. kārta (kreisā puse) – visus valdziņus ada labiski.
Adījuma labajā pusē veidojas kreilisko valdziņu rieva. Pēc tam seko gludā adījuma josla visā garumā. Paplatinājuma pusē būs tunikas apakšmala, bet pretējā pusē atbilstīgi piegrieztnei pieaudzē un norauc valdziņus, veidojot rokriņķa izgriezumus, plecu līniju un kakla izgriezumu.
Gludā adījuma josla. 1. kārta (labā puse) – visi valdziņi labiski. 2. kārta (kreisā puse) – ada kreiliski, līdz uz adatas atlikuši 3 valdziņi, kurus ada labiski.
Trīs reizes atkārto gludā adījuma joslas 1. un 2. kārtu, vienlaikus pieaudzējot valdziņus, lai varētu veidot rokriņķa izgriezumu un plecu daļu.
Turpina adīt, atkārtojot nepilno kārtu trīsstūrus (24 kārtas) un gludās daļas (8 kārtas). Ik pēc 3 atkārtojumiem (tos viegli saskaitīt pēc garajām kreilisko valdziņu rindām) ņem citas krāsas kokvilnu.
Pēc tunikas priekšdaļas noadīšanas turpina adīt mugurdaļu.
Darbu pabeidz, atstājot vaļējus valdziņus. Tos ar lāpāmadatu sašuj kopā ar uzmetuma kārtas valdziņiem.
Sašuj plecu vīles un ievelk pavediena galiņus. Rokriņķa un kakla izgriezumus aptamborē ar īso stabiņu kārtu.
Lai tunikas apakšējā mala nerullētos, 3 malējos valdziņus vienmēr ada rievotā rakstā.
Adot rokriņķa un kakla izgriezumu liektās līnijas, pēc katras noadītās kārtas adījumu salīdzina ar piegrieztni.