Foto-Shutterstock

Vasaras vilinājumu netīkamās atskaņas 3

Vilinājumi un nejaušības ļauj aizmirst par ierobežojumiem, un pēc vasaras piedzīvojumiem dažkārt nākas piedzīvot piemirstās atbildības netīkamās sekas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Ginekoloģe Natālija Andrejeva vasaru par nedrošas atpūtas laiku nodēvē tāpēc, ka iespējamai vieglprātībai var būt tālejošas sekas, piemēram, nevēlama grūtniecība. Neraugoties uz pieejamām kontracepcijas metodēm, diemžēl daudzas sievietes vispār neizsargājas no grūtniecības. Savukārt statistikas dati liecina, ka pavasarī – deviņus mēnešus pēc saulgriežiem – dzimstība palielinās. Par grūtniecības iestāšanos jāsāk aizdomāties, ja ir aizkavējušās mēnešreizes vai tās ir bijušas, bet šķitušas citādas nekā parasti – pārāk vājas vai tikai smērēšanās, vai arī abas pazīmes vienlaikus: neliela aizkavēšanās un pēc tam netipiskas mēnešreizes.

Netīkamās sekas vieglprātībai var būt arī dažādas ginekoloģiskas problēmas: maksts infekcijas, seksuāli transmisīvās vai urīnceļu infekcijas u.c. Daktere skaidro, ka maksts infekcijas ir vieglākā ginekoloģisko infekciju forma un tā nav bīstama, taču sievietei ļoti traucē un ir nepatīkama. Visbiežākā ir maksts sēņu infekcija, ko sauc par maksts kandidozi vai piena sēni, jo tai raksturīgi biezpienveida izdalījumi, lai gan to var arī nebūt. Parasti šī problēma rodas, samazinoties organisma imunitātei vai lietojot medikamentus (antibiotikas), kas izjauc maksts mikrofloru un ļauj sēnei pārlieku savairoties. Lai pārliecinātos par piena sēnes esamību, N. Andrejeva iesaka vienkāršus mājās veicamus izmeklējumus ar GeniTest – ātru vaginālās kandidozes jeb piena sēnes testu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otra izplatīta maksts infekcija ir bakteriālā vaginoze, kad makstī savairojas nevis sēnes, bet gan kaitīgās baktērijas. Tās aktivizējas, ja ir novājināta imunitāte, ja sieviete smēķē, bieži maina partnerus un cieš no stresa. Šīs kaites noteikšanai diemžēl nav mājas apstākļos lietojamu testu, tāpēc jādodas pie ginekologa, kurš izmeklēs, noteiks diagnozi un ieteiks ārstēšanu.

Ja maksts infekcijas neārstē, organismā vieglāk iekļūst seksuāli transmisīvo slimību izraisītāji, palielinās risks inficēties ar cilvēka papilomas vīrusu, kas ir dzemdes kakla vēža izraisītājs.

Parasti šādas infekcijas var rasties arī pēc peldes, sauļošanās un jauna seksuālā partnera, kuram ir sievietes organismam vēl nepazīstama mikroflora.

Seksuāli transmisīvās slimības ir daudz nopietnāka saslimšana, jo var izraisīt neauglību un iegurņa iekaisumus. Kaites var iegūt tikai seksuālo kontaktu ceļā no partnera, ja nelieto prezervatīvu. Šai slimību kategorijai pieder hlamīdijas, gonoreja, sifiliss, trihomonas, nosacīti – arī ureaplazmas un mikoplazmas. Infekcijas konstatē ginekologs, un atbilstīga ārstēšana nepieciešama gan sievietei, gan viņas partnerim.

Seksuāli transmisīvo slimību sekas var neizpausties uzreiz, bet parādīties pēc ilgāka laika. Savukārt urīnceļu iekaisuma gadījumā mēdz būt sāpīga urinācija un paaugstināta temperatūra. Daudzām sievietēm šī pro­blēma traucē pēc peldēm. Ginekologs var veikt vienkāršu izmeklējumu – urīna uzsējumu – un ieteikt piemērotus medikamentus, lai slimību izārstētu. Ir pierādīts, ka šāda pieeja ir daudz iedarbīgāka nekā antibiotiku dzeršana, nezinot ierosinātāju, jo tad daudz retāk atkārtojas slimības izpausmes.

Reklāma
Reklāma

Sēņu infekcijas var ierosināt jebkas, kas maina ierasto vidi un ietekmē imunitāti, jo sēnes ir kā snaudošs karaspēks un katras pārmaiņas, pat aktīva peldsezona, var to pamodināt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.