Vasaras saulgriežu pirtī: senču rituāli, rasas palags un augu spēks 0
Jāņu pirts ir viena no svarīgākajām saulgriežu rituāla sastāvdaļām. Šādas pirts uzdevums ir stiprināt atskārsmi, ka esam ne tikai fiziskas, bet arī garīgas būtnes. Jāņu pirts norisi var veidot pēc iedvesmas un ieradumiem. Tajā ir daudz zaļā dzīvīguma: stūros bērzu meijas, pērtuvē grīdu klāj kalmes, visur zāļu pušķi.
Viss sākas ar došanos pļavā un mežā, lai savāktu visu nepieciešamo saulgriežu pirtij. Augiem šajā laikā ir īpašs spēks, uzsver pirtnieks, pirts skolas Lielzemenes izveidotājs Juris Batņa.
* Salasa trejdeviņas (trīsreiz pa deviņi – divdesmit septiņas) zālītes, izveido trīs pušķīšus, ko ienes pirtī.
Pirmajā devītniekā domās ieliek uz sevi attiecināmus vēlējumus. Otrajā buntītē piedomā par bērniem, vecākiem, dzimtas ļaudīm, arī savas dvēseles tuviniekiem. Trešajā domas veltī savam pagastam, pilsētai, valstij.
* Sasien slotiņas, izvēloties augus, kas tobrīd šķiet svarīgi. Savāc augus zaļajam paladziņam, ko peroties liek uz lāvas. Pagatavo vairākus berzīšus no svaigiem augiem.
* Pirmā karsēšanās ir meditācija par savu ceļu līdz Saules augstākajam punktam, ieelpojot salasīto zālīšu smaržu. Pēc otrās karsēšanās noberžas ar pašveidotajiem augu vīkšķīšiem. Tālāk ir pēršanās, īpaši izjūtot slotiņu spēku.
Pēc pēršanās, lai atvēsinātos, ir labi iegulties zālē; tā atjaunojas izsīkusī enerģija.
Rituāla beigās uzvelk baltu kreklu kā simbolu – esmu gan ārēji, gan iekšēji attīrīts un balts.
Zelta padoms
Mūsu senči vāca Jāņu nakts spēka rasu. Taču ikviens var darīt un gūt ko līdzīgu – ietīties rasas palagā. Paņem lina audeklu vai palagu un iet pa pļavu, kamēr tas rasā piemircis. Šādā rasas pievilgušā palagā ietinas Jāņu pirts nobeigumā, pēc pēdējās pēršanās. Uzskata, ka rasas tīrības spēks palīdz vairot skaistumu un mazināt visas kaites.