Dārza mēbeles jāliek ziemas guļā 0
Vissvarīgākā dārza mēbeļu īpašība – lai tās būtu noturīgas pret laika apstākļiem. Tomēr, lai cik netradicionāli un izturīgi materiāli tiktu izmantoti āra mēbeļu izgatavošanā, ir būtiski tās pareizi ieziemot, lai, atsākot sezonu, nebūtu nepatīkamu pārsteigumu.
Pirmais sniegs jau nokusis, pēdējie dārza svētki nosvinēti, un globālā sasilšana tomēr vēl nav iemesls, lai mēbeles pamestu laukā līdz pavasarim.
Notīrīt
Pirmais solis mēbeļu ieziemošanā – rūpīga to notīrīšana. Pieejami speciāli līdzekļi koka virsmu tīrīšanai. Tie lietojami arī plastmasai, lai gan plastmasu, tāpat kā krāsotas vai lakotas mēbeles un metālu, viegli notīrīt arī ar ūdeni.
Ja mēbelēm ir gumijots pinums, lieto ziepjūdeni. Jānomazgā ugunskura vai grila radītie kvēpi, ziedputekšņi, putekļi un citas vasaras atstātās pēdas.
Īpaši tīrīšanas līdzekļi ir arī tekstilam, bet, ja ražotājs to pieļauj, spilvenu un matraču pārvalkus var mazgāt veļasmašīnā. Matraču, pēļu un tekstila apstrādei ir līdzekļi, kas ne vien aizsargā, bet arī atsvaidzina, ja mēbeles mitruma rezultātā iepelējušas vai sasmakušas.
Tīrīšanas līdzekli no pulverizatora izsmidzina uz lupatiņas, nevis uz mēbeles, citādi daļa šķidruma izsijājas gaisā un iet zudībā. Tīrīšanas darbus ieteicams veikt skaidrā un vējainā dienā – mēbeles ātrāk nožūs!
Aizsargāt
Kad mēbeles notīrītas un virsma ir sausa, tās jāapstrādā ar kādu aizsargājošu līdzekli. Tie ir vairāku veidu atkarībā no apstrādājamā materiāla.
Īpaši jākopj koks un tekstils. Plastmasai un metālam kopšana ir vienkāršāka – galvenais ir tos rūpīgi notīrīt un glabāt sausumā. Ķeroties pie koka mēbeļu apstrādāšanas, jāzina, no kāda koka tās darinātas.
Mēbelēm no eikalipta, kas ražošanas procesā tiek tonēts, izvēlas tīrīšanas līdzekli ar pigmentu. To var lietot arī citu veidu koksnei, piemēram, priedei, ja vien tā ir beicēta.
Uzklāj līdzekli uz lupatiņas un ar to apstrādā virsmu. Līdzeklis ne vien aizsargā, bet arī ietonē, atjaunojot mēbeļu izskatu, jo eikalipts saulē ar laiku izbalo. Pirms apstrādātās mēbeles noliek glabāšanā, tām ļauj kārtīgi nožūt.
Mēbeles jātīra ēnainā vietā un sausā laikā vai arī telpā, kur nav tiešo saules staru. Tīkkokam, kā arī citām netonētām koksnēm domāts aizsardzības līdzeklis bez pigmenta, kas pēc konsistences atgādina eļļu.
Dārgais un izturīgais tīkkoks ir nepraktiski gaišs un pārkaltēts var sākt plaisāt, tāpēc būtiski to apstrādāt ar aizsardzības līdzekli, kas koksni mitrina, lai tā nešķeltos un lai netīrumi tik vieglui neuzsūktos.
Kur glabāt?
Dārza mēbeles var glabāt bēniņos, garāžā, vasarnīcas telpās vai pagrabā – galvenais nosacījums, lai tām netiek klāt mitrums un sals, kas tās var neatgriezeniski sabojāt.
Lai ietaupītu vietu, dārza krēslus var salikt citu virs cita, salokāmās mēbeles, protams, salocīt. Ja nav īstas pārliecības, vai no rudens lietiem un apsniguša jumta kas nesāks pilēt, mēbeles var pārklāt ar biezu plēvi, to kārtīgi nostiprinot pie galda vai krēsla kājām.
Pārklāju gan neliek pārāk cieši, atstājot vietu, kur cirkulēt gaisam. Kad ziema un pavasara atkušņi būs jau aiz muguras, dārza mēbeles atkārtoti jāapstrādā ar aizsardzības līdzekļiem.
Un jāielāgo, ka arī sezonas laikā dārza mēbeles lietavu laikā reizumis jānovieto kādā nojumē, jo, nemitīgi esot slapjām, to kalpošanas laiks var sarukt.