Vasaras izskaņā – melleņu uznāciens. Kā apēst un kā saglabāt? 3
Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Salaspils mellenes ir viens no pirmajiem krūmmelleņu dārziem Latvijā. To gadsimta sākumā stādījuši slavenie dārznieki entuziasti Mārtiņš Maltenieks un Valdis Dubovskis. Laiks, kad 2018. gadā dārzam meklēja jaunus saimniekus, sakrita ar Anitas Hanzenas ģimenes vēlmi atrast saimniekošanas iespējas un tikt ārā no pilsētas. “Būt laukos šķita ļoti romantiski, nenojaušot, ko tas nozīmē,” tagad par saviem maldiem pasmejas dārza saimniece.
Dārza atjaunošana
Ja Amerikā, kas ir šīs kultūras dzimtene, melleņu krūmi, ja tiem patīk, aug vairāk nekā 50 gadu un ražo ogas, tik un tā krūmmellenei ap tās 15.–20. gadu, lai tā turpinātu ražot, nepieciešama atjaunošana. Piekto gadu saimniekojot, Hanzenu ģimenes lielākais izaicinājums ir sakārtot melleņu laukus.
“Ja krūmus nekopj, ogas kļūst sīkas, to kvalitāte un kvantitāte samazinās, krūms nedod jaunos dzinumus. Mūsu uzdevums ir atdzīvināt veco dārzu. Tā ir cīņa ar nezālēm, krūmu izgriešana pavasarī. Faktiski tikai šogad ienākas darba augļi – ogas ir ļoti lielas, raža laba, jaunie dzinumi spēcīgi,” stāsta SIA Salaspils mellenes valdes locekle Anita Hanzena.
Melleņu krūmi aizņem 2,2 hektārus no saimniecības platības. Uz lauka aug sešu šķirņu mellenes, bet stādu placī var nopirkt 10 dažādas šķirnes. “Mēs sevi dēvējam par ģimenēm draudzīgu ogu dārzu, jo te ir iespēja ģimenēm ar bērniem atbraukt vakaros kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku, pie reizes parādot, ka ogas neaug kastītēs un veikalu plauktos. Pie mums drīkst braukt arī labi audzināti suņi,” par pašlasīšanas idejas paplašināšanu 2022. gada intervijā stāstīja saimniece.