Vasaras ceļos no jūras līdz Latgalei 0
Vasara pašlaik ir pilnbriedā, un jāsteidz baudīt visus vasaras piedāvātos dabas labumus, tostarp garās dienas, kas gan ik dienu kļūst par apmēram četrām minūtēm īsākas. Tas nozīmē – jau augusta vidū sajutīsim tuvā rudens elpu, tādēļ vēl jo vairāk nedrīkst kavēties doties vasaras brīvlaika ceļojumos, un labākais veids, kā gūt rūdījumu un patiesu gandarījumu – apceļot dzimto zemi, lai saprastu, cik daudz interesantu apskates vietu ir Latvijā, pateicoties radošiem, strādīgiem un aizrautīgiem cilvēkiem, savas zemes patriotiem. Sākt var jebkurā virzienā, jo no svelmes varēs patverties gan pie jūras, gan skaistajiem iekšzemes ezeriem un upēm.
Kurzemes piekraste
Liepājas Jūrmalas parks (50 ha) ir lieliska pastaigu vieta ģimenēm gan ar pavisam maziem bērniem ratiņos, gan piemērota izklaidēm tīņiem un pieaugušajiem. Te var atpūsties pludmalē – dabas vislielākajā smilšu kastē –, skeitot, spēlēt minigolfu vai vizināties ar velokartiem. Savukārt Ventspils pludmales akvaparkā pieejami trīs baseini ar tīkami siltu ūdeni, slīdrenes, saunas, burbuļvannas, jautras atrakcijas bērniem, bet līdzās atrodas pilsētas Zilā karoga (peldēšanai atbilstošas ūdens tīrības pakāpes rādītājs) pludmale.
Engures ezera dabas parkā (brūnā norāde Bērzciemā) ezerpļavās apskatāmi savvaļas zirgi un govis. Ūdensputnu dzīvi var vērot no skatu torņa, bet vasaras vidū Orhideju takā iepazīties ar savvaļā augošajām orhidejām. Parka teritorijā izveidotas arī piknika vietas. Mārtiņsalas pludmale netālu no Ventas rumbas Kuldīgā ir vienīgā Zilā karoga peldvieta pie upes Latvijā. Tur arī volejbola laukums un Veselības taka, bet Kuldīgas estrādes parkā (Pētera ielā 5) dažāda vecuma bērnus gaida rotaļu laukumi, skeitparks un parkūra laukums ar šķēršļiem pusaudžiem.
Jauka atpūtas vieta ar skaistu skatu uz akmeņaino pludmali, putnu vērošanas torni, piknika galdu un tualeti ir Mērsraga zemesrags un Velna akmens, kas atrodas pie Mērsraga bākas, kura atvērta sestdienās plkst. 13 – 14. Mērsraga ostas Ziemeļu mols (rekonstruēts 2007. g.) apskatāms no ostas ziemeļu puses, ejot kājām pa pludmali.
Mērsraga centrā iekārtots bērnu un jauniešu atpūtas laukums ar šūpolēm, tīklu piramīdu, skrituļošanas rampu, rotaļu kompleksu un smilšu kasti, bet Pasaku kalniņš (rotaļu laukums) – priežu meža ielokā netālu no jūras un Mērsraga vēja ģeneratoriem. No šejienes var doties pastaigā pa Jūrtaku posmā Mērsrags–Engure. Te esošajā namiņā iespējams patverties no lietus un ieturēt maltīti.
Rūjienas saldējums un tīklu impērija
Protams, vasara nav iedomājama bez vēsā kāruma – saldējuma, un īstā vieta, kur uzzināt tā tapšanas noslēpumus ir Rūjienas saldējuma fabrika (Upes ielā 5), kas aicina nogaršot dažādus no īsta piena un krējuma gatavotus “sapņu” saldējumus. Apmeklējot ražotni, varēs noskatīties arī videofilmu par saldējuma ražošanu, jo higiēnas apsvērumu dēļ tūristi ražošanas telpās netiek ielaisti.
Rūjienā ik pa laikam tiek radīti jauni saldējuma veidi, un šīsvasaras jaunums – mango sorbets bez laktozes – jau veikalos uz izķeršanu. Degustācijā būs iespējams salīdzināt vismaz desmit veidu saldējumus, bet apmeklējums iepriekš jāpiesaka pa tālruni 29403494, jo ražošana katru dienu nenotiek.
No atrakciju jaunumiem jāmin Tīklu parks Līgatnē (Gaujas ielā 4), kas izveidots kokos 4–7 metrus virs zemes. Tīklu labirintos iespējams gan vienkārši izklaidēties un izšūpoties, gan kārtīgi izdauzīties. Aktivitātes parkā ir drošas, ievērojot iekšējās kārtības noteikumus. Bērni līdz 5 g. v. drīkst darboties tikai kopā ar kādu no vecākiem.
Dzīvesprieka akadēmijā “Nu, liela muiža!” (Kocēnu nov.,Vaidavas pag.) parādīs, ar kādiem instrumentiem pirms simt gadiem taisīja ozolkoka mucas. Ekskursijas laikā (1–1,5 st.) tiks jokots un smiets, skatītājiem būs iespēja pašiem izmēģināt senos mucenieku darbarīkus, kuri apskatāmi arī Mucu muzejā. Var pieteikt arī 2,5 – 4 st. ilgas ekskursijas ar mucu vārīšanu un izdedzināšanu. Atpūtas un sporta komplekss “Trīssaliņas” (Smiltenes nov., Grundzāles pag.) aicina izbaudīt daudzveidīgu atpūtu ezera pludmalē, kur arī sporta laukumi, laivas, katamarāni, bērnu rotaļu laukums, šūpoles, dabas taka “Meža draugu birztaliņa” (400 m, > 30 koka zvēriņi), skatu tornis. Savukārt Madonas pašvaldība parūpējusies par diviem jauniem, mūsdienīgiem bērnu rotaļu laukumiem – viens atrodas pilsētas centrā tā sauktajā Mīlestības graviņā Skolas un Upes ielu krustojumā, otrs – parkā pie Madonas sporta centra Gaujas ielā 13.
Neparastā Zemgale
Dabas mīļotājiem būs interesanti doties pastaigā pa Barona taku dabas parkā “Vilce” (144 ha), kas meklējams, no Jelgavas braucot uz Eleju. Tur iespējams sastapt kādu meža zvēru, veldzēt slāpes pie Lielmātes avotiņa, uzkāpt senajā zemgaļu pilskalnā, no kura paveras skats uz Devona laika smilšakmens atsegumiem (“Nāriņu klinti”) Rukūzes upē un piestāt “Zaķu pļavā” – labiekārtotā atpūtas vietā. Parka teritorijā atrodas arī Vilces ūdensdzirnavas, Vilces muižas apbūve ar pili un parku, neliela skatu platforma – Mīlestības kalniņš -, vairāki dižkoki un citi apskates objekti.
Latgales ūdeņi un dzīvnieku pasaule
Ne tikai Rīgā, arī Latgalē iespējams aplūkot dažādus eksotiskos dzīvniekus gan Latgales zoodārzā Daugavpilī, gan minizoo “JuRita” (Naujenes pag.), kur mitinās alpakas, lamas, ķenguri, dambrieži, punduraitas, pundurkazas, poniji, ēzeļi, zirgi, truši un citi dzīvnieki, kurus ļauts pabarot ar zoodārzā iegādāto barību. Kārtīgu adrenalīna devu dos piedzīvojumu parka “Daugavpils Tarzāns” apmeklējums līdzās Lielā Stropu ezera pludmalei, kurai piešķirts Zilais karogs.
Būs, ko rauties, pārvarot 82 šķēšļus sešās dažādās trasēs. Pirmsskolēniem trase izveidota pārskatāmā un vecākiem pieejamā teritorijā, lai viņi varētu būt klāt piedzīvojuma laikā un vajadzības gadījumā palīdzēt. Zaļajā (3 m virs zemes) un Zilajā trasē (5 m) izvietoti samērā viegli pārvarami šķēršļi, bet Sarkanā trase (10 m) jau prasīs vairāk izveicības, jo tur gaida atraktīvais “Tarzāna lēciens”, lidojošais skrituļdēlis un nobeigumā – aizraujošs simts metrus garš troses nobrauciens. Savukārt Melnajā trasē (līdz 12 m) būs nepieciešams vairāk spēka, lai pārvarētu 14 augstas sarežģītības šķēršļus. Ģimenēm atkarībā no bērnu skaita darbojas 10–20 procentu atlaide.
Netālu no piedzīvojumu parka atrodas atpūtas komplekss “Vilnis” ar labiekārtotu pludmali, kajaku, laivu nomu, volejbola un bērnu rotaļu laukumiem, rotaļlietām un ūdens atrakcijām. Ideāla vieta, kur apgūt laivošanas iemaņas un doties izziņas maršrutos ar kajakiem apkārt Lielajam vai Mazajam Stropu ezeram.
Otrā lielākajā Latgales pilsētā Rēzeknē karstajās vasaras dienās patīkamu atslodzi un veldzi sniegs labiekārtota peldvieta, bērnu rotaļu un pludmales volejbola laukums Kovšu ezera pludmalē un Olimpiskā centra āra peldbaseins (Stacijas ielā 30B) – vienīgais šāda veida baseins Baltijā ar sešiem 25 m gariem celiņiem un silto ūdeni (+ 27 ˚C). Blakus tam bērnu baseins (+ 29 ˚C) ar slidkalniņu, džakuzi vannas (+ 35 ˚C), citi atpūtas un izklaides elementi, tostarp sauļošanās zviļņi. Turklāt naktsmājas citur meklēt nebūs jābrauc, jo viesnīca ir tepat blakus.
Ja nu diena pagadījusies mazliet vēsāka, var saņemties un aizbraukt apmēram četrdesmit kilometrus Madonas virzienā līdz Varakļānu muižas pilij un romantiskajam ainavu parkam (20,5 ha), lai uzzinātu teiksmainā “Mīlestības akmens” stāstu: “Grāfa Borha skaistā meita Jadviga iemīlējusies sulainī, taču viņu iemīlējis arī kāds jauns muižnieks, un vecāki gribējuši, lai meita tieši ar viņu dzertu kāzas. Kad Jadviga uzzinājusi, ka sulainis viņu nemīl, bet mīl kādu kalponi, izlēkusi pa otrā stāva logu un nositusies. Skumstošie vecāki apbedījuši meitu parkā, šķirstā salikuši daudz dažādu dārglietu, bet uz kapa likuši uzvelt lielu akmeni – Mīlestības akmeni. Burvis pareģojis – ja atrastos kāds cilvēks, kurš viens pats akmeni jebkādā veidā noveltu no kapa, skaistā Jadviga atdzīvotos, un viss viņas pūrs nonāktu stiprinieka rokās. Jaunais muižnieks mēģinājis akmeni pārcirst ar zobenu, bet no cirtiena palicis tikai robs. Arī velns ar kāju gribējis nostumt akmeni, tomēr pat viņam tas nav bijis pa spēkam, un tā vēl līdz šai baltai dienai akmens klāj nelaimīgās mīlētājas kapu.”
Varakļānu pils ir viena no pirmajām klasicisma stilā būvētajām ēkām Latvijā, ko Varakļānu muižas īpašniekam, Romas Svētās impērijas grāfam Mihaelam Janam fon der Borham projektējis un cēlis itāļu arhitekts Vinčenco Mazotti laikā no 1783. līdz 1789. gadam. Pats grāfs arī bijis nozīmīga persona – ne tikai Polijas Seima loceklis un ģenerālkvartīrmeistars, bet arī ievērojams dabaszinātnieks, kurš studējis mineraloģiju, ģeoloģiju, interesējies par literatūru un mākslu. Aiz muižas parka no Zviedru kara laikiem saglabājusies lazaretes ēka, kas M. Borham kalpojusi kā ķīmijas laboratorija, kurā viņš izgatavojis zāles saviem dzimtļaudīm.