VAS „Elektroniskie sakari”: neatbilstošu radioiekārtu lietošana var apgrūtināt saziņu ar dzīvībai un veselībai svarīgiem dienestiem 7
Radiofrekvenču pārvaldītājs Latvijā VAS „Elektroniskie sakari” (turpmāk – VAS ES) aicina Latvijas iedzīvotājus, izvēloties Ziemassvētku dāvanās radioiekārtas, piemēram, rācijas, bezvadu videonovērošanas sistēmas un citas bezvadu ierīces, pārliecināties par to atbilstību normatīvo aktu prasībām, iepazīties ar lietošanas ierobežojumiem un konfigurācijas nosacījumiem. Neatbilstošu radioiekārtu lietošana var izraisīt kaitīgus radiotraucējumus radiosakaru sistēmām, kas iedzīvotājiem var apgrūtināt saziņu ar veselībai un dzīvībai svarīgiem dienestiem, norāda VAS ES Atbilstības nodaļas vadītājs Māris Čamans.
VAS ES, reaģējot uz saņemto informāciju par radiotraucējumiem, ik gadu izskata vairāk nekā 200 radiotraucējumu pieteikumus. Teju lielākā daļa no atklātajiem traucējumiem radušies neatbilstošu radioiekārtu lietošanas dēļ. Vērtējot radiotraucējumu gadījumus pēdējo 4 gadu griezumā, VAS ES konstatējuši, ka viens no galvenajiem radiotraucējumu iemesliem ir bezvadu iekārtas, kas nav paredzētas lietošanai Latvijā (vidēji 20 % gadījumu). Kopš 2019. gada konstatēti 146 šādi gadījumi. Populārākās iekārtas, kuru neatļauta vai nepareiza izmantošana ir cēlonis radiosakaru traucējumiem mobilo sakaru tīklos ir 2,4 GHz bezvadu videonovērošanas sistēmas un 2,4 GHz automašīnu bezvadu atpakaļskata kameras.
Patērētāji aizvien vairāk izvēlas iegādāties preces tiešsaistes platformās, kas bāzētas ārpus Eiropas Savienības vai tirgo un piegādā preces no trešajām valstīm – vismaz 65% Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir iegādājušies preces un pakalpojumus ārvalstu tirdzniecības platformās un veikalos, liecina interneta izpētes kompānijas “Gemius Latvia” veiktais pētījums liecina. Savukārt “Kantar” nule kā 2022. gada oktobrī veiktajā aptaujā secinājis, ka radioiekārtas būtiski biežāk internetā Latvijā vai kādā no ES valstīm iegādājas iedzīvotāji vecumā 25-34 gadi.
„Tuvojoties svētkiem, aicinām iedzīvotājus būt īpaši vērīgiem, pērkot dāvanās radioiekārtas interneta veikalos, kuri piesaista ar šķietami pievilcīgu cenu un funkcionalitātes aprakstu, taču lietojot var sagādāt nepatīkamus pārsteigumus, radot kaitīgus radiotraucējumus, tādejādi pircēji bieži vien neapzināti pārkāpj likumu. Arī dāvanu saņēmējus, kuri dāvanās saņems radioiekārtas, aicinām rūpīgi iepazīties ar lietošanas instrukciju un atbilstoši uzstādīt un nokonfigurēt iekārtas. Tādu radioiekārtu uzstādīšana vai lietošana, kas rada kaitīgus radiotraucējumus, ir administratīvs pārkāpums,” norāda VAS ES Atbilstības novērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Čamans.
Radiofrekvenču sadalījums dažādos pasaules reģionos ir atšķirīgs, tādēļ mēdz būt, ka frekvenču josla, kas Ķīnā vai ASV iedalīta vienam radiosakaru dienestam, Eiropas reģionā ir paredzēta pavisam citam nolūkam. To, vai radioiekārta ir paredzēta lietošanai Latvijā, var noteikt iepazīstoties ar tehnisko informāciju un lietošanas ierobežojumiem pirms iekārtas iegādes, savukārt iekārtu izplatītāju pienākums ir sniegt patērētājiem visu vajadzīgo informāciju par iekārtu.
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) īsteno radioiekārtu tirgus uzraudzību, pēdējo gadu laikā pastiprināto uzmanību pievēršot e – komercijas tirgus uzraudzībai. 2021. gadā PTAC veica dažādu preču, tai skaitā radioiekārtu kontrolpirkumus populārākajās tiešsaistes platformās, kas piedāvā trešajās valstīs ražotās preces – AliExpress.com, eBay.com, Wish.com u.c. Piedāvāto preču neatbilstību līmenis ir ļoti augsts – 92% testēto preču ir konstatētas dažāda veida neatbilstības piemērojamo normatīvo aktu prasībām, liecina PTAC pagājušā gadā veiktais pētījums.