Vārkavas novada dome neatbalsta VARAM piedāvāto reformu 0
Ņemot vērā, ka netiek īstenota vairākos dokumentos noteiktā iedzīvotāju iesaiste lēmuma pieņemšanā, administratīvi teritoriālās reformas modelis nav atbalstāms, lēmusi Vārkavas novada dome.
Vietvara uzsver, ka tai ir gan tiesības, gan pienākums noskaidrot vietējo iedzīvotāju viedokli, ko paredz arī Eiropas Vietējo pašvaldību harta. Aizvadītajā vasarā dome lēma organizēt novada iedzīvotāju aptauju ar mērķi noskaidrot iedzīvotāju viedokli par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ierosināto administratīvi teritoriālo reformu, kuras gaitā Vārkavas novadu plānots apvienot ar Preiļu novadu.
“Veicot aptauju, tika secināts, ka iedzīvotāji atbalsta Vārkavas novada kā pastāvīgas Latvijas administratīvās teritorijas saglabāšanu,” lēmumā, kas nosūtīts Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijai, norāda dome, lai arī aptaujā par administratīvi teritoriālo reformu novadā savu viedokli izteikuši tikai 83 iedzīvotāji.
Pēc vietvaras domām, VARAM neņem vērā iedzīvotāju viedokli, lai arī iespēja piedalīties valsts un pašvaldību darbībā noteikta Satversmē. Tāpat netiekot īstenots likumā “Par pašvaldībām” noteiktais.
Tāpēc dome lēmusi neatbalstīt VARAM izstrādāto un piedāvāto pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas modeli.
Jau ziņots, ka aptaujā par administratīvi teritoriālo reformu Vārkavas novadā savu viedokli izteikuši tikai 83 iedzīvotāji. Pašvaldībā atzīst, ka iedzīvotāju aktivitāte dalībai aptaujā bija ļoti zema, klātienē anketas aizpildījuši 24 iedzīvotāji, elektroniski – 59.
Lielākā daļa – 56 – respondentu anketās norādījuši, ka atbalsta Vārkavas novada kā pastāvīgas administratīvās teritorijas saglabāšanu, noliedzošu atbildi izvēlējušies 18 cilvēki. Trīs respondenti atbildējuši, ka viņiem nav viedokļa, bet sešas anketas nebija derīgas – nebija iespējams identificēt personu, jo nekorekti vai nepilnīgi norādīts vārds, uzvārds vai personas kods.
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2019.gada sākumā novadā bijuši 1824 iedzīvotāji.
Ziņots arī, ka administratīvi teritoriālā reforma paredz izveidot apvienoto Preiļu novadu, tajā iekļaujot Aglonas, Preiļu, Riebiņu un Vārkavas novadus.
Piedāvātajā 39 pašvaldību modelī jaunveidojamais Preiļu novads pēc platības būtu 26.lielākais valstī, savukārt pēc iedzīvotāju skaita ar gandrīz 19 000 iedzīvotāju tas būtu būtu piektais mazākais novads Latvijā.