Varētu parakstīt memorandu par cenu nepamatotu celšanu pēc eiro ieviešanas 0

Lai uzņēmēji pēc eiro ieviešanas Latvijā neceltu cenas, ar uzņēmējiem varētu parakstīt memorandu, intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” stāstīja Latvijas eiro projekta vadītāja Dace Kalsone.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Patlaban Latvijas eiro projekts pēta iespējas, kā risināt problēmu, lai pēc eiro ieviešanas Latvijā uzņēmēji neizmantotu situāciju negodprātīgi un nepaceltu cenas. Šī jautājuma risināšanā tiek aplūkota arī citu valstu – Igaunijas, Slovākijas – pieredze eiro ieviešanas gaitā. Viena no iespējām ir kampaņa “Godīgs eiro ieviesējs”, kas paredz slēgt memorandu ar uzņēmējiem un uzņēmēju asociācijām.

Tāpat uzņēmēju godprātību kontrolēs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kalsone norādīja, ka uzņēmēju godprātību varēs vērtēt arī sabiedrība. “Eiro ieviešanas gaitā iedzīvotājiem tiks dalītas kartītes, uz kurām būs norādītas dažādas summas eiro un latos, lai patērētājam vieglāk orientēties naudas izmaiņās un viņi redzētu, cik kas maksā, kas papildus dos iespēju kontrolēt pakalpojumu sniedzējus,” skaidroja Latvijas eiro projekta vadītāja.

Jau ziņots, ka Kalsone Latvijas eiro projekta vadītājas amatā stājās šā gada 12.martā. Pirms tam Kalsone bija analītiķe Latvijas Bankā.

Eiro projekta vadītāja pienākumos ietilps izstrādāt stratēģiju un rīcības plānu eiro ieviešanai, koordinēt eiro ieviešanas procesā iesaistīto darba grupu savstarpējo sadarbību, kā arī sagatavot pasākumu īstenošanai nepieciešamo finanšu plānu. Tāpat arī pārstāvēt Latvijas intereses un informēt par eiro ieviešanas projekta gaitu Eiropas Komisiju un tās institūcijas, veikt citu dalībvalstu eiro ieviešanas pieredzes detalizētu izpēti, regulāri nodrošināt sabiedrības informēšanu par eiro ieviešanas jautājumiem un citi pienākumi.

Latvija kļuva par Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti 2004.gada 1.maijā, pamatojoties uz sabiedrības balsojumu referendumā. Iestāšanās līgums ES paredz arī to, ka Latvijā tiks ieviests eiro. Taču, lai eiro ieviestu, Latvijai ir jāatbilst vairākiem ekonomiskiem kritērijiem, ko 1992.gadā Māstrihtā noslēgtajā līgumā noteikušas ES dalībvalstis.

Māstrihtas kritēriji paredz, ka valsts budžeta deficīts nedrīkst pārsniegt 3% no iekšzemes kopprodukta (Latvijā 2011.gadā tas bija 3,5% no IKP), valdības kopējais parāds nedrīkst pārsniegt 60% no IKP (Latvijā pērn – 44,7% no IKP), ilgtermiņa procentu likmes nedrīkst vairāk nekā par diviem procentpunktiem pārsniegt vidējo rādītāju trijās ES valstīs, kurās procentu likmes ir viszemākās, un inflācijas līmenis nedrīkst vairāk nekā par 1,5 procentpunktiem pārsniegt vidējo rādītāju trijās ES valstīs, kurās inflācija ir viszemākā (Latvijas gada vidējā inflācija šā gada martā bija 4,2%).

Reklāma
Reklāma

Eiro ieviešanas mērķa datums Latvijā pašlaik ir 2014.gada 1.janvāris.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.