Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Turpināt Covid-19 testēšanu skolās tā, kā bija iecerēts, neesot iespējams. Spriedīs, kā mainīt sistēmu 52

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Jau šonedēļ plānota Izglītības un zinātnes, kā arī Veselības ministrijas speciālistu tikšanās, lai spriestu, kā mainīt skolēnu, skolotāju un skolu darbinieku testēšanas sistēmu.

Turpināt Covid-19 testēšanu tā, kā bija iecerēts, neesot iespējams gan skolu, gan laboratoriju kapacitātes trūkuma dēļ.
CITI ŠOBRĪD LASA

To vakar valdības sēdē atzina izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, piebilstot, ka kapacitātes nav arī “e-veselības” sistēmai, caur kuru skolēni un viņu vecāki var uzzināt testa rezultātus.

Vēl viens iemesls, kāpēc sistēmu vajadzētu mainīt, ir salīdzinoši zemā saslimšana skolās: izglītības iestādēs atklātie saslimšanas gadījumi esot tikai 13% no visiem gadījumiem valstī kopā.

Valdības sēdē veselības ministra Daniela Pavļuta publiskotie dati liecina, ka testēšana izglītības iestādēs atklājusi 394 ar Covid-19 inficētos. Lielākā daļa no viņiem – 362 – bija vecumā no sešiem līdz 19 gadiem, tātad tie visdrīzāk ir skolēni.

Saslimšanas gadījumi saistīti ar 180 izglītības iestādēm 33 pašvaldībās.

Kā bīstamu tendenci D. Pavļuts atzina to, ka 61% inficēto bija saslimšanas simptomi, bet viņi tātad tāpat bija gājuši uz skolu.

Dati arī liecina, ka pēdējo divu nedēļu laikā inficēšanās bērnu un jauniešu vidū ļoti pieaugusi.

Tomēr, ņemot vērā haosu, kas saistībā ar testēšanu mācību gada sākumā valdīja skolās, A. Muižniece pieļāva, ka, iespējams, skolēni un izglītības iestāžu darbinieki jātestē izlases kārtībā, tātad visiem, kam nav Covid-19 sertifikāta, katru nedēļu testus nevajadzētu nodot.

Viņai piekrita satiksmes ministrs Tālis Linkaits, kurš jautāja: “Cik gan ilgi izglītības un veselības darbinieki šo testēšanu izturēs? Tā ir kā tautas skaitīšana, kas jāveic katru nedēļu.”

Arī citi ministri neiebilda, ka testēšana būtu jāpārskata.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs gan piemetināja, ka būtu nepieciešams mainīt sistēmu tā, lai vismaz pirmās divas dienas pēc testa nodošanas tā negatīvs rezultāts būtu derīgs arī pasākumu apmeklēšanai un pakalpojumu saņemšanai.

Tikmēr Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga rosināja atvieglot karantīnas nosacījumus inficēto kontaktpersonām un ar negatīvu testa rezultātu ļaut agrāk atgriezties skolās. Šis rosinājums gan atsaucību neguva.

Reklāma
Reklāma

Premjers Krišjānis Kariņš norādīja: “Labāk viena klase sēž mājās, nekā pēc desmit dienām slēdzam visu skolu.”

Premjera ieskatā situācija šobrīd ir samērā laba: lai cik piņķerīga būtu testēšana, tā esot labāka nekā attālinātas mācības visiem.

Saskaņā ar Izglītības kvalitātes valsts dienesta apkopotajiem datiem šobrīd pilnībā attālināti mācās tikai Baltinavas vidusskola, bet 22 pašvaldību 65 skolās kādai klasei mācības ir attālināti vai daļēji attālināti.

A. Muižniece sacīja: jo klasē vairāk vakcinēto, jo tai lielākas iespējas mācīties klātienē pēc saskar­smes ar inficēto. Kā zināms, vakcinētie un arī Covid-19 izslimojušie drīkst nedoties karantīnā pēc saskarsmes ar kovida slimnieku.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.