Uzņēmēji varēs startēt uz digitalizācijas naudu 22
Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Valdība nule kā atbalstījusi jaunu Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādāto Atveseļošanas fonda programmu “Atbalsts procesu digitalizācijai komercdarbībā”. Tādējādi uzņēmējiem būs pieejams atbalsts jaunu programmatūru un iekārtu ieviešanai uzņēmumos, nodrošinot iekšējo procesu digitalizāciju un produktivitātes kāpināšanu.
Uzņēmēji varēs saņemt atbalstu administratīvo, personāla vadības, pārdošanas, resursu pārvaldības, datu pārvaldības, transporta un loģistikas, ražošanas un kvalitātes kontroles, operatīvās vadības, kas ietver biznesa vadību, biznesa analītiku, lielo datu analītiku, uzlabojumiem. Tāpat būs pieejams atbalsts stratēģiskās vadības procesu un citu ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju produktiem, tehnoloģijām, drošību vai procesiem saistītu uzlabojumu veikšanai.
Atbalsts tiks piešķirts grantu vaučera veidā. Mikro un maziem komersantiem būs pieejams mazais vaučeris līdz pieciem tūkstošiem eiro, savukārt MVU, lielajiem komersantiem, NVO un valsts kapitālsabiedrībām būs pieejams lielais vaučeris līdz 100 tūkstošiem eiro.
Sākotnēji uzņēmējam būs jāveic digitālā brieduma tests, lai novērtētu esošo digitālo tehnoloģiju situāciju un identificētu jomas, kurās nepieciešams veikt ieguldījumus, kā arī jāaizpilda Digitālās attīstības ceļa karte. Digitālā brieduma tests būs veicams atkārtoti pēc investīciju projekta noslēguma, lai novērtētu digitālā brieduma pakāpes paaugstināšanos. Šis otrreizējais tests gala labuma guvējam būs jāveic patstāvīgi vai kopā ar Eiropas Digitālā inovāciju centra ekspertu.
Atbalstu uzņēmējiem piešķirs Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Plānots, ka atbalstam komersanti varēs sākt pieteikties 2023. gada februārī, par to LIAA informēs atsevišķi. Atbalsta programmas kopējais finansējums ir 40,140 miljoni eiro. Prognozējams, ka programmas ietvaros līdz 2026. gadam atbalstu saņems vismaz 280 komersanti.
Ekonomikas ministre Ilze Indriksone atzīmē, ka digitalizācija ietekmē visas ekonomikas nozares, mainot mūsu dzīvi, darbu un saziņu. Digitalizācijas jautājumus īpaši aktualizēja Covid-19 pandēmija, apliecinot, cik aktuāla gan uzņēmumiem, gan iedzīvotājiem ir spēja adaptēties un izmantot digitālos pakalpojumus, rīkus un piemēroties mainīgajiem apstākļiem kopumā. Tādēļ arī Atveseļošanas fonda ietvaros kā viena no EM galvenajām prioritātēm noteikts atbalsts uzņēmējdarbības digitālajai transformācijai, kā arī digitālo pakalpojumu attīstība.
Kā jau ziņots iepriekš, uzņēmumu digitālās transformācijas sekmēšanai EM kopumā plānojusi izstrādāt piecas jaunas Atveseļošanas fonda atbalsta programmas. Šobrīd jau valdība apstiprinājusi trīs atbalsta programmas – “Atbalsts digitālo inovāciju centru un reģionālo kontaktpunktu izveidei”, “Finanšu instrumenti komersantu digitālās transformācijas veicināšanai” un “Atbalsts procesu digitalizācijai komercdarbībā”. Šogad paredzēts apstiprināt vēl divas programmas. Tāpat jau ziņots, ka uzņēmēji gaida jaunās programmas, lai varētu iesniegt projektus savu pakalpojumu vai procesu digitalizācijai. To apliecināja gan metālapstrādes nozares, gan veselības un citu nozaru komersanti.