Varēs maksāt arī par vidējo patēriņu 4
Lai gan valdība šonedēļ vērtēja un vēl neapstiprināja EM sagatavotos labojumos norēķiniem par elektroenerģiju, tomēr tos atkārtotai vērtēšanai virzīšot pēc citu ar tirgus liberalizāciju saistīto noteikumu apstiprināšanas, vakar skaidroja ministrijas preses dienestā. Jaunie noteikumi paredz, ka elektroenerģijas lietotājs varēs izvēlēties izlīdzināto maksājumu, proti, maksāt ik mēnesi vienādu naudas summu, kas aprēķināta, balstoties uz patēriņu agrāk, vai arī ziņot skaitītāja lasījumus elektrības pārdevējam, kas atsūtīs apmaksai rēķinu. Rādījumu ziņošana iecerēta internetā vai pa pastu, kas gan sadārdzina pakalpojuma izmaksas. Patlaban lielākā daļa (90%) elektrības pircēju izmanto pašdeklarēšanās metodi, kas nereti esot iemesls pārmaksu un parādu uzkrājumiem. Iemesls – cilvēki nepareizi nolasa skaitītāju rādījumus vai arī nepareizi aprēķina maksājumu.
Ja īsteno pašdeklarēšanās metodi, tad tirgotājs arī nevar uzrādīt lietotājam sadalītu lietotāja ikmēneša maksājumu sastāvdaļās, tā atspoguļojot katras sastāvdaļās cenu, jo lietotājs deklarē maksājamo summu “vienpusēji, veicot norēķinu”.
Labojumi noteikumos arī paredz, ka saistītais lietotājs varēs veikt elektroenerģijas priekšapmaksu.
Patlaban Latvijā ar izlīdzināto maksājuma kārtību norēķinās aptuveni 100 000 elektroenerģijas pircēju. Šā maksājuma summu nosaka, ņemot vērā lietotāja patēriņu, kas ir noteikts par pamatu ņemot faktisko elektroenerģijas patēriņu laika posmā starp divām sadales sistēmas operatora veiktām kontrolpārbaudēm.
EM uzskata – izlīdzinātais maksājums atvieglos mājsaimniecības lietotāju norēķinus tāpēc, ka lietotājiem nebūs ik mēnesi jāuzņem skaitītāja rādījums un pašam jāaprēķina apmaksājamā summa, bet reizi mēnesī jāveic iepriekš noteiktas summas apmaksu.
Igaunijā, kur mazumtirdzniecība ar elektroenerģiju jau notiek, izlīdzināto maksājumu neizmanto. Patērētāji nodod savus skaitītāju rādītājus tirgotājam vai sadales sistēmas operatoram. Jānis Bethers, SIA “Enefit” valdes priekšsēdētājs skaidro – tas tāpēc, ka patērētāji ir iecienījuši precīzu norēķinu metodi, kas balstīta aktuālajā patēriņā, neapmaksājot par daudz vai maz konkrētajā mēnesī, bet tieši patērēto elektroenerģijas daudzumu.