Stumbru sveķošana jau bojātā eglē.
Stumbru sveķošana jau bojātā eglē.
Foto: mammadaba.lv

Varenās Tērvetes dabas parka egles piedzīvojušas mizgrauža uzbrukumu 0

Dabas parks Tērvetē lepojas ne vien ar dižajām priedēm, bet arī ar varenajām, slaikajām eglēm. 2019. gada pavasarī jau rakstījām par egļu astoņzobu mizgrauža pastrādātajiem darbiem Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē, vēsta “mammadaba.lv”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Tad postījumi tika konstatēti egļu audzē blakus apmeklētāju iemīļotajām takām Pasaku mežā, vairāki desmiti egļu pamazām nokalta. Lai ierobežotu kaitēkļa izplatību, koki tika nocirsti.

Kas ir mizgrauzis un kā var pamanīt mizgrauža darbus?

CITI ŠOBRĪD LASA

Egļu astoņzobu mizgrauzis – vabole, tipisks stumbru kaitēklis. Tā iemitinās egļu audzēs, nograuž mizu, līdz koki iet bojā.

Pirmās parādās mizgrauža ieskrejas, uz mizas var redzēt smalkas putekļu skaidas, ka norāda uz jaunas ejas izveidi. Tad novērojama stumbru sveķošanās, un redzami brūni mizas milti uz koku saknēm un mizas plaisās. Visbeidzot zem varenajām eglēm veidojas krītošu skuju paklājs, vietām kokiem nokrīt arī miza.

Egļu astoņzobu mizgrauzis ir tipisks stumbru kaitēklis, kas sastopams visā koka garumā, lielāko blīvumu sasniedz apēnotās vietās. Vabole ir tumši brūnā līdz melnā krāsā, spīdīga. Gadā attīstās 1–2 paaudzes.
Foto: mammadaba.lv

Rudens pusē, pēc siltās un pat garās vasaras, redzams, ka mizgrauža “kara gājiens” LVM dabas parkā Tērvetē nebūt nav beidzies. Atrasti vēl vairāki koki, kas neizbēgami ir padevušies kaitēkļa uzbrukumam.

Mizgrauzis visbiežāk iemitinās novājinātās, pāraugušās eglēs, kas sasniegušas ciršanas vecumu vai to pārsniegušas, tādu netrūkst ne LVM dabas parka Tērvetē Pasaku mežā, ne arī Veco priežu parkā netālu no Rehabilitācijas centra Tērvete.

Bojātās egles Veco priežu parkā netālu no Rehabilitācijas centra Tērvete.
Foto: mammadaba.lv

AS “Latvijas valsts meži” speciālisti skaidro, ka pēc egļu astoņzobu mizgrauža ieperināšanās koks pakāpeniski iet bojā un to glābt vairs nav iespējams.

Tāpēc ir pieņemts lēmums veikt pārdomātu un izsvērtu sanitāro cirsmu, jo tikai nocērtot slimos kokus, var paglābt pārējās egļu audzes dabas parkā.

Šonedēļ, no 23. oktobra, LVM dabas parkā Tērvetē Veco priežu parkā tiek veikta sanitārā cirsma. Posms no Rehabilitācijas centra Tērvete līdz Lutausim apmeklētājiem būs slēgts nedēļu.

Teritorija būs norobežota ar brīdinājuma zīmēm. Jau nākamajā pavasarī plānots mežaudzi atjaunot ar augstvērtīgu stādāmo materiālu no Latvijas valsts mežu stādaudzētavām.

Pēdējā reize, kad egļu astoņzobu mizgrauzis LVM dabas parkam Tērvetē nodarīja lielus postījumus, bija 90. gadu beigas. Speciālisti atklāj, ka jebkura cita slimība vai kaitēkļu uzbrukums ir cikliska, šobrīd nedienas ir egļu audzēm.

Nu jau otro sezonu egļu astoņzobu mizgrauža darbības ir saskatāmas arī ar mežsaimniecību nesaistītam parka apmeklētāja. Visnotaļ bieži ir jāatbild uz jautājumiem – kas notiek ar eglēm dabas parkā?

Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē vairāk nekā sešdesmit gadus ir iecienīta atpūtas vieta visām paaudzēm ar koptām tradīcijām, dižākajām priedēm un garām jo garām pastaigu takām.

Reklāma
Reklāma

LVM dabas parks Tērvetē arī mainīgajos, dažkārt pat grūti ietekmējamos, apstākļos ir saglabājis vērtību – būt, pastāvēt un aicināt doties dabā!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.