Vardarbībai patīk klusums. Neklusē! Kur var saņemt atbalstu un palīdzību 0
Sabiedrības attieksme pret vardarbību ģimenē pēdējā laikā ir mainījusies – mēs vairs neuzskatām to par privātu lietu un nepaliekam vienaldzīgi malā stāvētāji. To apliecina kampaņas Vardarbībai patīk klusums rezultāti.
Kur iet, ja nav kur iet
Vispirms fragments no kādas vēstules, kas diemžēl parakstīta tikai ar vārdu, nenorādot nedz adresi, nedz telefona numuru.
“Lūdzu, iesakiet, kā labāk rīkoties, jo nevēlos nodarīt pāri bērniem un varbūt pat saglabāt ģimeni, bet tomēr likt savam vīram saprast, ka tālāk tā dzīvot nav iespējams,” raksta Evita. “Nevienam atklāti sūdzēties nevaru, jo vīrs piedraudēja: ja es tā darīšu, atņems man visu, ieskaitot bērnus. Diemžēl esmu no viņa finansiāli atkarīga – pēc vidusskolas tūlīt apprecējos, piedzima pirmais bērns, drīz vien otrais. Kādu brītiņu pastrādāju veikalā – tā arī ir visa mana darba pieredze. Tagad nestrādāju un burtiski katrs cents no vīra ir jāizlūdzas. Pēc rupjiem, pazemojošiem izteicieniem un bļaušanas, ka es neprotu taupīgi saimniekot, kaut ko jau viņš iedod, bet es tik un tā jūtos kā ar samazgām aplieta. Arī meita un dēls to visu dzird, redz un ļoti pārdzīvo. Pēdējā laikā vīrs arī sācis mani iekaustīt. Pēc tam gan viņš lūdz piedošanu, taisnojas, ka darbā esot nepatikšanas, tāpēc esot uzdevuši nervi. Ja sit mani, tad varu vēl pieciest, bet, ja meitu rauj aiz matiem, dēlam ilgi liek stāvēt kaktā un atņem visas rotaļlietas, tad gan vairs ne. Jūtos pilnīgi bezspēcīga…”
Ja iespējams, vēstules autori lūdzam sazināties ar redakciju, taču atgādinām arī, kur šādos gadījumos meklēt palīdzību.
* Ja esat briesmās, zvaniet policijai 110!
* Ja esat cietusi no vardarbības, vērsieties pašvaldības sociālajā dienestā – kontaktinformāciju var atrast: http://www.bti.gov.lv/lat/noderigas_saites/pasvaldibu_socialie_dienesti/.
* Lai saņemtu informatīvu un emocionālu atbalstu, zvaniet uz bezmaksas atbalsta tālruni noziegumos cietušajiem 116006 (katru dienu no plkst. 7 līdz 22) – plašāka informācija: www.cietusajiem.lv.
* Papildu informāciju par pagaidu aizsardzību pret vardarbību var meklēt: www.pretvardarbibu.lv.
* Par valsts nodrošinātu juridisko palīdzību un valsts kompensācijām cietušajiem jautājiet Juridiskās palīdzības administrācijā – Pils laukumā 4, Rīgā, tālr. 80001801, e-pasts: [email protected].
Kampaņas rezultāti un secinājumi
Latvija ir viena no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, kurā vardarbība pret sievietēm un ģimenē īpaši izplatīta – pētījumi liecina, ka no partnera vardarbības vismaz reizi dzīvē cietušas trešā daļa sieviešu, katrā otrajā sievietes slepkavībā Latvijā vainojams tuvinieks, bet trešajā daļā vardarbības gadījumu upuris dzīvo kaimiņos.
Šā gada aprīlī SKDS veiktā aptaujā secināts, ka vardarbība pret sievieti ģimenē vairs netiek uzskatīta par privātu lietu, – 75% respondentu atzīst, ka vardarbība nav pieņemama un tā ir jāsoda. Tāpat gandrīz 20% Latvijas iedzīvotāju pēdējos 12 mēnešos ir augusi pārliecība, ka nepieciešams iejaukties, sastopoties ar vardarbību ģimenē.
Pērn Labklājības ministrija kopā ar sadarbības partneriem sāka speciālu kampaņu Vardarbībai patīk klusums, lai vērstos pret šo cietsirdību un mazinātu tās izpausmes sabiedrībā. Dažādu jomu speciālisti atzinuši, ka līdz šim mūsu attieksme pret vardarbību ģimenē bijusi pārlieku iecietīga.
“Latvijā visvairāk vardarbību ģimenē piedzīvo sievietes, turklāt tad gan fiziski, gan emocionāli cieš ne tikai viņas, bet arī bērni,” uzsver biedrības Skalbes direktore, psiholoģe Zane Avotiņa.
Atbalsta tālruņa noziegumos cietušajiem 116006 zvanu skaits kampaņas laikā esot divkāršojies – no 628 zvaniem 16 mēnešos tas pieaudzis līdz 1238 zvaniem šajā periodā. Kampaņas laikā tika rīkota arī akcija Pajautā juristam, kas notika piecas dienas un tajā piedalījās 23 brīvprātīgi juristi, kuri sniedza 274 konsultācijas. Galvenās tēmas, kas interesēja klientus, bija varmākas tūlītēja nošķiršana, pagaidu aizsardzība un uzturlīdzekļu piedziņa.
Policija sola palīdzēt
Viena no galvenajām vardarbības izpausmes vietām diemžēl ir ģimene, bet vardarbība ģimenē provocē arī citus noziegumus, uzskata Baltās lentītes vēstnieks (baltā lentīte ir vardarbības pret sievieti izskaušanas simbols – šī kustība visā pasaulē apvieno vīriešus, kuri ar to nesamierinās) un Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis. Viņš par savu tiešo pienākumu uzskata vardarbības mazināšanu, lai sabiedrība justos drošāka, bet sievietes un bērni – laimīgāki. “Katra vīrieša pienākums ir nevis parādīt, cik viņš spēcīgs dūrē, bet gan garā un izpratnē,” precizē policijas priekšnieks.
Valsts policijas apkopotie dati liecina, ka šā gada pirmajos sešos mēnešos policijas amatpersonas pieņēma 416 lēmumus par varmākas nošķiršanu no ģimenes, kas ir par 187 lēmumiem vairāk nekā pērn šajā periodā. Savukārt 72 materiāli nosūtīti tiesai jautājuma izskatīšanai par pagaidu aizsardzību pret vardarbību, kas ir par 17 gadījumiem vairāk nekā pērn šajā periodā. 54 lietās pieņemti lēmumi par pagaidu aizsardzību.
Dienā vismaz divi cilvēki vēršoties policijā saistībā ar vardarbību ģimenē, tāpēc Valsts policija sadarbībā ar vairākām institūcijām īsteno Eiropas Savienības līdzfinansētu starpnozaru projektu Soli tuvāk: Kopienas vienotā atbilde uz vardarbību pret sievietēm gadījumiem. Projekta laikā vairākās pašvaldībās ieviesta īpaša anketa, kas izsniegta policijas darbiniekiem, lai palīdzētu vieglāk atpazīt vardarbību. Sākumā anketa tika ieviesta Tukumā, bet patlaban tā pieejama jau deviņos policijas iecirkņos Latvijā.
UZZIŅA
Atbalstu un palīdzību var sniegt arī krīzes centri:
* centrs Marta – Matīsa ielā 49 – 3, Rīgā, tālr. 67378539, e-pasts: [email protected];
* centra Marta Liepājas filiāle – Kūrmājas prospektā 11, Liepājā, tālr. 29195442, e-pasts: [email protected];
* ģimenes krīzes centrs Mīlgrāvis – Ezera ielā 21, Rīgā, tālr. 67012515 vai 67398383, e-pasts: [email protected];
* krīžu un konsultāciju centrs Skalbes – Tērbatas ielā 69, Rīgā, tālr. 24551700 vai 27722292, e-pasts: [email protected];
* krīzes centrs ģimenēm un bērniem Paspārne – Talsu ielā 39, Ventspilī, tālr.: 63661515 vai 22012434; e-pasts: [email protected];
* nodibinājums Centrs Valdardze – Raiņa ielā 9f, Valmierā, tālr. 64220686, e-pasts: [email protected];
* nodibinājums Talsu novada krīžu centrs – Saules ielā 7, Talsos, tālr. 63291147, e-pasts: [email protected];
* krīzes centrs Burtnieks – Burtnieku ielā 37, Rīgā, tālr. 67202737 (visu diennakti) vai 67202832, vai 67202732, e-pasts: [email protected];
* krīzes centrs sievietēm un bērniem Māras centrs – Cieceres ielā 1, Rīgā, tālr.: 67609263 vai 27808244, [email protected].
SVARĪGI
* Policija var pieņemt tūlītēju lēmumu par vardarbīgās personas nošķiršanu uz laiku līdz astoņām diennaktīm, taču, ja to tūlīt nevar piemērot, policija var piedāvāt arī citas iespējas, kā novērst vardarbības atkārtošanos, piemēram, tūlīt aizpildīt pieteikumu tiesai par pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Ja varmāka pārkāps policijas vai tiesas lēmumu, viņu varēs sodīt.
* Ja tiks ierosināta krimināllieta, var lūgt, lai varmākam piemēro drošības līdzekli – netuvoties upurim un viņa dzīvesvietai.
* Ja vardarbība pret sievieti notikusi bērna klātbūtnē, pāridarītāju var sodīt par emocionālu vardarbību.
* Neaizmirstiet vērsties pie ārsta, lai fiksētu nodarītos miesasbojājumus! Tas var noderēt kā pierādījums tiesā vai iesniedzot prasību par pagaidu aizsardzību.
Uzziņa
Ir iznācis buklets Vardarbībai patīk klusums, kur pieejama visplašākā informācija par dažādām atbalsta iespējām vardarbībā cietušām sievietēm. To var meklēt krīžu un konsultāciju centrā Skalbes, kā arī pie citiem centra sadarbības partneriem.