Lai gan Ukrainas prezidents Petro Porošenko (no labās) bija aicinājis atkāpties premjerministru Arseniju Jaceņuku, pateicoties prezidenta partijas deputātu atbalstam, premjers izturēja neuzticības balsojumu parlamentā, pagarinot valdības agoniju.
Lai gan Ukrainas prezidents Petro Porošenko (no labās) bija aicinājis atkāpties premjerministru Arseniju Jaceņuku, pateicoties prezidenta partijas deputātu atbalstam, premjers izturēja neuzticības balsojumu parlamentā, pagarinot valdības agoniju.
Foto – AFP/LETA

Varastrīce Ukrainā 0

Ukrainas premjerministrs Arsenijs Jaceņuks, kuru prezidents Petro Porošenko bija aicinājis atkāpties reformu neīstenošanas un uzticības zaudēšanas dēļ, vakar pārdzīvoja neuzticības balsojumu parlamentā. Ģenerālprokurors Viktors Šokins, kuram Porošenko bija izteicis līdzīgu aicinājumu, atkāpās no amata. “Ar terapiju nepietiek, lai atgūtu uzticību,” paziņoja prezidents.  “Tagad vajadzīga ķirurģiska iejaukšanās.”

Reklāma
Reklāma

Vajadzīga “politiska ķirurģija”

RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku!
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Ukrainas vadītāji nespēj izvest valsti no politiskas un saimnieciskas krīzes, ko vēl nopietnāku dara Krievijas agresija valsts austrumos. Taču valdības vadītājs Jaceņuks, kuram jāuzņemas liela daļa atbildības par krīzi valstī, saglabāja amatu, jo parlamentā pietrūka 32 balsu viņa un ministru kabineta atlaišanai, lai gan likumdevēji atzina valdības darbu par “neapmierinošu”. No 32 deputātiem, kas balsoja pret Jaceņuka atlaišanu, 30 bija no prezidenta Porošenko partijas. Nākamais balsojums par premjera atstādināšanu varētu notikt tikai pēc pusgada, kad Ukraina cer saņemt Starptautiskā valūtas fonda (SVF) divus nākamos finanšu palīdzības maksājumus un būs noticis Eiropas Savienības balsojums par sankciju (ne)pagarināšanu pret Krieviju. Pagājušajā nedēļā SVF paziņoja, ka palīdzības programma Ukrainai ir apdraudēta, jo Kijeva nepietiekami apkaro “korporatīvās intereses”. “Bez ievērojamiem jauniem centieniem aktivizēt pārvaldības reformu īstenošanu un apkarot korupciju ir grūti pieļaut, kā SVF atbalstītā programma varētu turpināties un būt veiksmīga,” teica SVF izpilddirektore Kristīne Lagarda.

Oligarhi nosaka lietas

Jaceņuks, kura atbalsta līmenis nav pārsniedzis viencipara skaitli divos gados, kopš viņš vada Ukrainas valdību, nokļuva amatā pēc Eiromaidana vai Cieņas revolūcijas 2014. gada februārī, solot iznīdēt korupciju un īstenot ekonomiskas reformas. Apsūdzību saraksts pret Jaceņuku ir garš: viņš pieļāvis dzīves līmeņa milzīgu kritumu, ļoti maz paveicis vai pat bloķējis reformu īstenošanu, pievēris acis uz korupciju vai pats tajā piedalījies, un pats bijis tās oligarhu sistēmas pārstāvis, kas jau gadiem nosaka lietas Ukrainā, atzīmē izdevums “Politico”. Jaceņuks noliedz, ka būtu iejaukts koruptīvos darījumos, un līdz šim nav atrasti neapstrīdami pierādījumi par viņa vainu. No parlamenta tribīnes Jaceņuks apgalvoja, ka valsts kase ir pilna, armija apbruņota, parādi norakstīti un algas un pensijas izmaksātas, taču prasība premjeram atkāpties pieņemas spēkā.

Grimst korupcijas muklājā

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā ironizē “Politico”, Ukrainas valdošās aprindas turpina darīt to, ko prot vislabāk: uzvesties bezatbildīgi, lai gan valsts finanšu rezerves izsīkst, ekonomika buksē un valsts austrumos var atjaunoties Krievijas atbalstītā karadarbība. Rietumvalstis, kas izveidojušas 27,5 miljardu dolāru palīdzības fondu Ukrainas ekonomikas atveseļošanai, izdara spiedienu uz Kijevu, lai valdībā tiktu iekļauti reformisti un nodrošināta politiskā stabilitāte. Smags trieciens Ukrainas valdības apgalvojumiem par korupcijas apkarošanu bija ekonomikas ministra Aivara Abromaviča atkāpšanās pirms dažām nedēļām, protestējot pret naudasmaisu centieniem iedabūt valsts amatos sev noderīgus cilvēkus. Kā vienu no uzņēmējiem, kas centies ietekmēt politisku lēmumu pieņemšanu un bremzēt saimniecisko reformu īstenošanu, Abromavičs nosauca Ihoru Konoņenko, Porošenko tuvu sabiedroto. Kā atzīst analītiķis Adrians Karatnickis, Ukrainas universitātēs par naudu var nopirkt jebkuru diplomu, raksta “Politico”. Kukuļņemšanas “kultūra” Tarasa Ševčenko Nacionālajā universitātē esot sasniegusi tādu līmeni, ka tiekot sagaidīts, ka ēdnīcā studenti apmaksā maltīti profesoriem. “Kāpēc mūsu ekonomikām būtu jāupurējas Ukrainas labā, ja tās vadītāji nevēlas paši nest ekonomiskus upurus?” jautā kāds ES diplomāts, kas iesaistīts ES un Ukrainas sarunās Briselē.

Odesas apgabala gubernatora Mihaila Saakašvili izveidotā “Kustība par attīrīšanos” aicinājusi Ukrainas valdības ministrus atkāpties, bet Ukrainas prezidentu Petro Porošenko atsaukt frakciju “Petro Porošenko bloks” no valdības koalīcijas.

“Ukraina ir nonākusi smagā politiskajā krīzē. Pie varas esošie ir apliecinājuši, ka nespēj veikt reformas un cīnīties pret korupciju. Premjerministrs [Arsēnijs Jaceņuks], kura demisiju prasa vairāk nekā 70% iedzīvotāju, izmisīgi turas pie varas.” Kustības paziņojumā norādīts, ka valdība un oligarhi plāno valdības dzīvi pagarināt par vismaz pusgadu, lai varētu arī turpmāk aplaupīt valsti.

Ukrainas bijušās premjerministres Jūlijas Timošenko partija “Batkivščina” (“Tēvzeme”) vakar pameta valdošo koalīciju pēc tam, kad premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks izturēja parlamenta uzticības balsojumu. Viņa aicināja arī citus parlamenta deputātus sekot partijas piemēram.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.