Britānijas jaunajam iekšlietu ministram Sadžidam Džavidam ir stingrs viedoklis par integrāciju: “Mums jādara vairāk, lai nodrošinātu, ka tie, kas šeit apmetas un integrējas vietējā vidē, cienītu mūsu kultūru, tradīcijas, vērtības un vairāk censtos apgūt mūsu valodu.”
Britānijas jaunajam iekšlietu ministram Sadžidam Džavidam ir stingrs viedoklis par integrāciju: “Mums jādara vairāk, lai nodrošinātu, ka tie, kas šeit apmetas un integrējas vietējā vidē, cienītu mūsu kultūru, tradīcijas, vērtības un vairāk censtos apgūt mūsu valodu.”
Foto – EPA/LETA

Varastrīce britu valdībā 3

Nedēļas nogalē no amata atkāpusies Britānijas iekšlietu ministre Embera Rada. Viņas vietā iecelts pakistāniešu izcelsmes politiķis Sadžids Džavids.

Reklāma
Reklāma

Putru ievāra premjere Meja

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
TV24
Laiks uzzināt atbildi uz šo visiem interesējošo jautājumu! Cik vidēji pelna “Bolt Food” kurjers? 8
Lasīt citas ziņas

Skandāls, kas noveda pie iekšlietu ministres Emberas Radas atkāpšanās, bija par imigrantiem no Karību jūras reģiona. Daudzi no viņiem jau pusgadsimtu likumīgi dzīvo Britānijā, taču tagad izrādās, ka britu varas iestādes iznīcinājušas dokumentus, kas apliecina viņu iebraukšanas laiku, un pret daļu no viņiem sākts izraidīšanas process. Šo putru ievārīja pašreizējā premjerministre Terēza Meja, kura savulaik sešus gadus bija iekšlietu ministre līdz 2016. gadam, kad viņa nomainīja Deividu Kemeronu valdības vadītāja amatā. Ja vēl pievienojam breksita klizmas un neapmierinātību ar Meju gan Konservatīvo partijas vadībā, gan parlamenta frakcijā, nav izslēgta arī premjeres atkāpšanās un pat ārkārtas vēlēšanas. Etniskā mazākuma pārstāvja iecelšana kabineta locekļa rangā pēc ministres Radas atkāpšanās sakarā ar lielas imigrantu grupas dokumentu nozaudēšanu var likties veikls politisks manevrs no premjerministres puses, taču tas drīzāk liecina par Mejas pozīciju nestabilitāti, uzskata analītiķi. Džavids tika izraudzīts kā kompromisa kandidāts, kas varētu palīdzēt breksita sarunās risināt delikāto Īrijas un Ziemeļīrijas robežas jautājumu. Jauna imigrācijas sistēma nevar tikt ieviesta, pirms nav noslēgta breksita vienošanās, bet vairākuma trūkums parlamentā nedod Mejas valdībai manevra brīvību, tāpēc valdība klibo no viena jautājuma uz nākamo, cerot noturēties līdz 2019. gada 29. martam, kad jāpabeidz breksita sarunas.

Pakistāņu imigranta dēls kļūst par ministru

CITI ŠOBRĪD LASA

Džavida tēvs pēc ieceļošanas Britānijā pirms pusgadsimta sāka strādāt tekstilfabrikā, tad kļuva par autobusa šoferi, bet gādāja, lai viņa pieci bērni iegūst labu izglītību. Zīmīgi, ka pašreizējā Londonas mēra Sadika Hana tēvs arī bijis ieceļotājs no Pakistānas un strādājis par autobusa šoferi. Kā Džavids atceras no vecāku stāstiem, viņa tēvs esot ieradies Britānijā ar vienu sterliņu mārciņu kabatā, un šis fakts esot pamatā viņa konservatīvajiem uzskatiem. “Manam tēvam un mātei nebija nekā, un kā daudzi citi viņu jaunajā mītnes zemē viņi smagi strādāja, lai tiktu uz augšu. Manuprāt, tas, kas palīdzēja manai ģimenei un man, varētu noderēt arī jebkuram citam Apvienotajā Karalistē,” viņa pārdomas citē “Politico”. Viņš atceras, ka skolā ticis apsaukāts par “paki”, uz ko atbildējis ar “jebkura nākamā ministru kabineta locekļa pienācīgu atbildi: sitienu”. Strādājot televizoru remonta darbnīcā, viņš pabeidza vidusskolu un Ekseteras universitāti. Zināšanas un apņēmība ļāva viņam kļūt par finansistu Londonas Sitijā, lai gan daudzi viņu centās atrunāt, apgalvojot, ka bez privātskolas diploma un personīgiem kontaktiem tas neesot iespējams. 25 gadu vecumā viņš kļuva par Ņujorkas bankas “Chase Manhattan Bank” viceprezidentu. Džavids strādājis finanšu iestādēs Singapūrā un Ņujorkā, bet vēlāk darbojies bankas “Deutsche Bank” valdē. Bijušais uzņēmējdarbības ministrs Džavids ir mūsdienu globālās Britānijas simbols, atzīmē izdevums “Politico”. Džavids ir brīvā tirgus aizstāvis un eiroskeptiķis, taču 2016. gada referendumā, kā pats izteicies, esot “negribīgi un sakostiem zobiem” balsojis par Britānijas palikšanu Eiropas Savienībā. Viņaprāt, Britānijai vispār nevajadzēja iestāties “birokrātijas pārņemtajā ES”. Laikraksts “The Financial Times” raksturojis Džavidu kā ministru kabineta “negribīgo palicēju”.

Esmu “nepraktizējošs musulmanis”

Kā ministru kabineta loceklim Džavidam būs plašas iespējas paust savu viedokli noziedzības apkarošanas, pretterorisma cīņas un imigrācijas ierobežošanas jautājumos. Analītiķi neizslēdz iespēju, ka Sadžids Džavids varētu būt pretendents arī uz premjerministra amatu. Analītiķi atzīmē, ka viņa nostāja imigrācijas jautājumos ir stingra, jo viņš atzinis, ka “daudzi cilvēki Britānijā ir pamatoti nobažījušies par pārlieku imigrāciju, uz ko ir jāatbild politiķiem”.

Džavidam ir stingrs viedoklis par integrāciju: “Mums jādara vairāk, lai nodrošinātu, ka tie, kas šeit apmetas un integrējas vietējā vidē, cienītu mūsu kultūru, tradīcijas, vērtības un vairāk censtos apgūt mūsu valodu. Vairākas (Britānijas) valdības ir ieturējušas nepareizu daudzkulturālisma politiku. Tā vietā, lai palīdzētu savest kopā dažādu kultūru cilvēkus, īstenotā politika sašķēla viņus. Kad mani vecāki pameta dzimteni un pirms vairāk nekā pusgadsimta ieradās Apvienotajā Karalistē, viņos bija dziļa cieņa un mīlestība pret Britāniju. Diemžēl ļoti maz mūsdienu migrantiem ir šāda attieksme,” uzskata 48 gadus vecais četru bērnu tēvs Sadžids Džavids, kurš sevi raksturojis kā “nepraktizējošu musulmani”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.