VARAM ministrs no amata atbrīvo Ikšķiles novada domes priekšsēdētāju Induli Trapiņu 14
Papildināts plkst.10.09.
Par dažādiem pārkāpumiem, kas ir konstatēti Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja darbā, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) parakstīji rīkojumu par pašvaldības vadītāja Induļa Trapiņa (LZP) atbrīvošanu no amata, šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja Plešs.
Minētais rīkojums stājas spēkā ar šodienu, jo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) eksperti vairāku mēnešu garumā ir apkopojuši informāciju par dažādiem pārkāpumiem, kurus savā darbā pieļāvis Trapiņš.
“Minētais lēmums ir balstīts uz virkni pārkāpumu, kur dominē korupcijas riski, nelikumīga un nelietderīga rīcība ar pašvaldības mantu, pilnvaru pārsniegšana, kā arī patvaļīga un vienpersoniska lēmumu pieņemšana, kas ir bijusi pretēji sabiedrības interesēm,” sacīja ministrs.
Viņš piebilda, ka ministrija bija saņēmusi Trapiņa paskaidrojumus, taču pārkāpumu atspēkojums nav sniegts. “Neviens pašvaldības vadītājs, arī Trapiņš nav ne cars, ne monarhs, un nedrīkst pieņemt vienpersoniskus lēmumus, kas ir domes kompetencē,” piebilda ministrs.
Konstatētie pārkāpumi izgaismo sistēmisku Trapiņa rīcību un norāda uz viņa neatbilstību amatam. Rīkojums attiecas tikai uz domes priekšsēdētāju, līdz ar to domei būs jāizvēlas jauns priekšsēdētājs no ievēlēto deputātu vidus.
Saruna ar ministru Plešu:
Plešs atstādinājis Ikšķiles novada domes priekšsēdētāju Trapiņu
Šodien vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP!) preses konferencē informēja par ministrijas pārbaudes rezultātiem par Ikšķiles novada domes amatpersonu darbībā konstatēto likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un normatīvo aktu pārkāpumiem. Ministrs izdevis rīkojumu atstādināt no amata Ikšķiles novada domes priekšsēdētāju Induli Trapiņu.
Ministrs Plešs (AP!): “Lēmums par Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja Induļa Trapiņa atstādināšanu ir pamatots ministrijas ekspertu konstatētajos pārkāpumos, kur dominē korupcijas riski, nelikumīga un nelietderīga rīcība ar pašvaldības mantu, pilnvaru pārsniegšana un patvaļīga lēmumu pieņemšana pretēji sabiedrības interesēm. Konstatētie pārkāpumi, ko Ikšķiles domes priekšsēdētājs nespēja atspēkot, izgaismo sistemātisku Trapiņa rīcību un liecina par viņa neatbilstību amatam.”
Domes priekšsēdētājs bez jautājumu izskatīšanas domes sēdē, vienpersoniski un patvaļīgi noslēdzis līgumu ar komersantu par pašvaldībai piederošu autoceļa posmu atjaunošanu.
No ministrijas rīcībā esošās informācijas izriet, ka Trapiņš 2020.gada 18.jūnijā ar komersantu, kas plāno veikt derīgo izrakteņu ieguves darbus tuvumā esošajā nekustamajā īpašumā (karjerā), vienojies par ceļa klātnes remontu ceļa posmā starp valsts reģionālo autoceļu P80 (Tīnūži – Koknese) un valsts vietējās nozīmes autoceļu V966 (Turkalne – Tīnūži), kā arī pašvaldībai piederošajā ceļa posmā esošā tilta pār upi “Mazā Jugla” nesošo konstrukciju pastiprināšanu.
Kā liecina “Latvijas Valsts ceļi” VARAM sniegtā informācija, ceļu darbu apjoms liecina par to, ka šādu darbu veikšana nav esošā seguma remonts, bet gan būvdarbi, kuru veikšanai nepieciešama būvniecības dokumentācija. Būvdarbu projekts normatīvajos aktos noteiktā kārtībā nav saskaņots, līdz ar to veiktie ceļa atjaunošanas darbi ir patvaļīga būvniecība.
Līgums par ceļa atjaunošanu ar komersantu noslēgts vienpersoniski un ignorējot publiskā iepirkuma kārtību, kā rezultātā notikusi nelikumīga būvniecība bez saskaņojumiem un kontroles. Šāda rīcība konkrētajā gadījumā ir ne tikai pretrunā ar likumā noteikto, bet var radīt draudus sabiedrības drošībai.
Tāpat domes priekšsēdētājs neievērojot likumā noteikto, vienpersoniski noslēdzis līgumu par Ikšķiles novada pašvaldībai piederoša nekustamā īpašuma “Kranciema karjers” zemes nomas līguma pagarināšanu, tādējādi pārkāpjot likumā “Par pašvaldībām” noteiktās pašvaldības vadītāja pilnvaras, kā arī virkni saistošo normatīvo aktu.
Zemes nomas līgums pretēji normatīvajos aktos noteiktajam, nerīkojot konkursu vai izsoli, ar komersantu pagarināts par karjera izstrādi, tas darīts vienpersoniski, neraugoties uz to, ka ir visas domes kompetences jautājums. Turklāt nomas maksa noteikta, pamatojoties uz vērtējumu, kas nav veikts atbilstoši normatīvo aktu prasībām, neveicot lietderības apsvērumus. VARAM sniegtajos paskaidrojumos Trapiņš norādījis, ka zemes nomas līgumu, kas sākotnēji noslēgts 2005.gada decembrī, vienpersoniski ir pagarinājis vairākkārt.
Līgums būtu spēkā līdz 2025.gada decembrim, bet Trapiņš vēl pagājušā gada 16. aprīlī to pagarinājis līdz 2030.gada novembrim. Līdz ar to VARAM konstatē, ka normatīvo aktu prasības šajā jautājumā nav ievērotas sistemātiski.
Ņemot vērā iepriekš minēto, secināms, ka Trapiņš ir pārkāpis domes priekšsēdētāja pilnvaras, rīkojies ar publisku mantu nelikumīgi, pretēji mantas izšķērdēšanas regulējumam, nevērtējot rīcības lietderību, pretēji sabiedrības interesēm, kā arī radījis korupcijas riskus. Ministrija vērtē iesēju par pārbaudes laikā konstatētajiem pārkāpumiem vērsties arī tiesībsargājošajās iestādēs.
Likumā “Par pašvaldībām” noteikts, ja domes priekšsēdētājs nepilda likumos noteiktos pienākumus, ministrs pēc tam, kad ir saņemts attiecīgā domes priekšsēdētāja paskaidrojums, ar motivētu rīkojumu var atstādināt viņu no amata pienākumu pildīšanas.
Ministrs Plešs uzsver, ka Trapiņa atstādināšana ir nepieciešama, lai nodrošinātu domes turpmāku tiesisku darbību lēmumu pieņemšanā un nepieļautu turpmāku normatīvo aktu pārkāpumus, un kompetento institūciju prasību nepildīšanu, tādējādi vairojot tiesisko nihilismu pašvaldības darbā.
Papildus tam Latvijas Republikas Satversmes tiesas 2020.gada 3.decembra sprieduma lietā Nr. 2020-16-01 vērsta Ministru kabineta un ministrijas uzmanība uz to, ka novērst pašvaldības prettiesisku rīcību, jo īpaši atkārtotu, ir ne tikai to tiesības, bet arī pienākums.
Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš atstādināts no amata pienākumu pildīšanas līdz ar ministra rīkojuma publicēšanu oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, proti, no šodienas, 26. februāra.
Ministrija vērš uzmanību, ka līdztekus šiem pārkāpumiem, tā bija pieprasījusi paskaidrojumus no pašvaldības vadītāja arī saistībā ar citiem pašvaldības un pašvaldības vadītāja kompetencē esošiem lēmumiem. Ministrija Ikšķiles novada pašvaldības vadītājam pieprasīja paskaidrojumus par patvaļīgu būvniecību kādā Ikšķiles pašvaldībā esošā privātīpašumā.
Jau pagājušā gada decembrī VARAM vēstulē Trapiņam norādīja arī uz nepieciešamību izvērtēt izpilddirektores un būvvaldes vadītāju atbildību saistībā ar iespējamiem būvniecības uzraudzības un kontroles pārkāpumiem – patvaļīgu būvniecību pirms būvatļaujas izdošanas un nesaskaņotu būvniecības darbu veikšanu Mazās Juglas aizsargjoslā, bez nepieciešamajiem Valsts Vides dienesta (VVD) izsniegtiem tehniskiem noteikumiem.
Ministrija ir saņēmusi arī izvērtējumu no VVD par neatļautu būvniecības atkritumu uzglabāšanu Ikšķiles pašvaldības teritorijā esošā karjerā. VVD ir fiksējis virkni pārkāpumu, kur ministrija saskata arī pašvaldības vadītāja atbildību. VVD ir ierosinājis administratīvā pārkāpuma lietas.
LETA jau ziņoja, ka Ikšķiles novada dome pauda atbalstu pašvaldības izpilddirektorei Agnesei Jankunai, kura paliks pašvaldības izpilddirektora amatā, aģentūru LETA informēja novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Šulce.
Domes sēdes darba kārtībā bija iekļauts jautājums par Ikšķiles novada pašvaldības izpilddirektores atbilstību ieņemamajam amatam. Šāds jautājums bija iekļauts domes sēdē, jo pašvaldībā tika saņemta VARAM vēstule, kurā izteiktas bažas, ka Ikšķiles novada administratīvajā teritorijā būvniecības kontrole tiek veikta pavirši, tādējādi tika pieprasīts domes priekšsēdētājam sagatavot uz domes sēdi jautājumu par izpilddirektores darbības izvērtēšanu.
Kā norāda pašvaldība, dienu pirms jautājuma izskatīšanas domes sēdē VARAM nosūtījusi vēstuli Ikšķiles novada domes deputātiem par ministrijas rīcībā esošo informāciju, kas, iespējams, liecina par Ikšķiles Būvvaldes darbā iespējamiem pieļautiem pārkāpumiem.
Lai izpildītu ministrijas prasību, izpilddirektores un Būvvaldes darbinieku vērtēšanu esot veikusi komisija, kas saskaņā ar pašvaldības darbinieku novērtēšanas nolikuma prasībām, darba likuma nosacījumiem, pašvaldības darbinieku un Būvvaldes klientu sniegto vērtējumu sniegusi savu atzinumu.
Domes sēdē komisija ziņoja par vērtēšanas norisi un rezultātiem. Viens no secinājumiem ir tāds, ka patvaļīgās būvniecības konstatējums “pats par sevi neliecina”, ka Būvvalde ir pārkāpusi normatīvo aktu nosacījumus, vai to, ka būvniecības kontrole administratīvajā teritorijā tiek veikta pavirši vai netiek veikta vispār, uzskata pašvaldība.
Rādītājs esot tas, kā Būvvalde ir reaģējusi uz šādu gadījumu un kāds ir gala rezultāts.
Lēmumā par Ikšķiles novada pašvaldības izpilddirektora atbilstību ieņemamajam amatam septiņi deputāti balsoja “par”, divi deputāti balsoja “pret”, bet vēl divi atturējās.
“Uzskatu, ka izpilddirektore, kura amatā ir tikai gadu, šajā laika posmā savus darba pienākumus ir veikusi godprātīgi un profesionāli. Viņas vadībā ir realizēti daudzi nozīmīgi, uz novada infrastruktūras attīstību vērsti projekti,” izteicies Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Trapiņš.