Var pārdot daļu 0
Kad pirms daudziem gadiem šķīrām laulību, māju sadalījām domājamās daļās – 2/3 bijušajam vīram, 1/3 man, ar mani kopā dzīvoja arī abas meitas. Visas palīgtelpas (virtuve, tualete un vannas istaba) ir koplietošanā. Īsi pirms nāves bijušais vīrs savu daļu pārdeva jaunākajai meitai – fiktīvi, par nelielu cenu. Tagad meita savu daļu grib pārdot.
Es to nevaru nopirkt, jo viņa prasa divreiz lielāku summu nekā tā, par kuru nopirka no tēva. Savu mājas daļu pārdot nevēlos. Vai meita var pārdot savu mājas daļu, ja es nepiekrītu? Mājai ir viena ieeja. Meitas ģimene biežāk staigā caur garāžu, kas ir mājas pirmajā stāvā. Koplietošanas telpas sadalīt nav iespējams. Ar jaunāko meitu un viņas vīru man nav nekādu attiecību. Pirms trim gadiem ar vecāko meitu noslēdzu uztura līgumu, pretī dodot savu 1/3 mājas. Kad jaunākā meita to uzzināja, sāka bļaut, ka vienalga dabūs savu daļu no manas daļas. Laikam tomēr būs noskaidrojusi, ka neko nedabūs… Lūdzu, pastāstiet par šādas mājas pārdošanu! M.O. Rīgā
Jā, kopīpašnieks (šajā gadījumā – jaunākā meita) drīkst pārdot savu mājas daļu. Otram kopīpašniekam ir pirmpirkuma tiesības. Taču pirmpirkuma tiesības nedod tiesības prasīt zemāku cenu.
Kopš noslēgts uztura līgums, otra mājas daļa pieder nevis mātei, bet vecākajai meitai – uztura devējai. Nesaskaņu gadījumā šo uztura līgumu apstrīdēt tiesā var tikai uztura ņēmēja (māte) vai uztura devēja (vecākā meita), bet ne jaunākā meita. Kad mātes vairs nebūs, jaunākā meita nevarēs mantot šo mājas daļu, jo tā, saskaņā ar uztura līgumu, jau pieder vecākajai meitai.
Šajā situācijā mājas daļas pirmpirkuma tiesības ir vecākajai meitai. Kad jaunākā meita būs atradusi pircēju un noslēgusi pirkuma līgumu, viņai vispirms šī mājas daļa būs rakstveidā jāpiedāvā otrai kopīpašniecei – vecākajai meitai. Pārdevējam jābrīdina pircējs par to, ka pastāv pirmpirkuma tiesības.
Pirkuma līguma norakstu pa pastu ierakstītā vēstulē nosūtīs otrai kopīpašniecei. Civillikuma 1073. pantā teikts, ka pirmpirkuma tiesības ir divus mēnešus no dienas, kad saņemts pirkuma līguma noraksts.
Ja vecākā meita divu mēnešu laikā neatbildēs uz šo piedāvājumu, tiks uzskatīts, ka viņa no savām pirmpirkuma tiesībām ir atteikusies.
Taču, ja jaunākā meita mājas daļu pārdos par zemāku cenu, nekā piedāvājusi vecākajai meitai, vecākā varēs caur tiesu prasīt izpirkuma tiesību un nopirkt mājas daļu par cenu, kas norādīta pirkuma līgumā un fiksēta zemesgrāmatā. Izpirkuma tiesība ir viena gada laikā no dienas, kad jaunais īpašnieks īpašumu ierakstījis zemesgrāmatā uz sava vārda (atbilstoši Civillikuma 1073. un 1400. pantam).
Pašreizējā mutiskā vienošanās par telpu dalītas lietošanas kārtību jaunajam īpašniekam, kas nopirks mājas daļu, nebūs saistoša, un viņš varēs izvirzīt savas pretenzijas. Arī pircējam nav izdevīgi pirkt mājas daļu, kura pieder vienai no karojošām pusēm, un turpmāk dzīvot konfliktu atmosfērā.
Tādēļ visiem būtu ērtāk, ja mājas daļu nopirktu otra kopīpašniece, lai īpašums nonāktu vienās rokās.
Konsultēja Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka.