Foto: Paula Čurkste/LETA

Var mainīties gāzes publiskais tirgotājs, bet iedzīvotājiem nevajadzētu satraukties 12

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar AS “Conexus Baltic Grid” sniegto informāciju, uz AS “Latvijas gāze” (LG) vārda Inčukalna pazemes gāzes krātuvē tiek glabāta dabasgāze vairāk, nekā nepieciešams mājsaimniecību nodrošināšanai, apgalvo ekonomikas ministre Ilze Indriksone, komentējot LG paziņojumu, ka ar 2022. gada 31. augustu uzņēmums nespēs pildīt normatīvajos aktos paredzētās līgumsaistības, nodrošinot dabasgāzi saistītajiem lietotājiem. LG rezervētais apjoms ir 1,15 teravatstundas (TWh) gāzes, kas ir vienāds ar mājsaimniecību patēriņu pagājušajā sezonā, informē ministre.

LG vietā “Latvenergo”

“Mājsaimniecības ir uzskatāmas par mazaizsargātu enerģijas lietotāju grupu, kuru dabasgāzes apgāde ir primāri nodrošināma un nedrīkst tikt ne pārtraukta, ne jebkādā veidā ierobežota. Enerģētikas likums paredz pienākumu LG nodrošināt dabasgāzes obligātu piegādi saistītajiem lietotājiem, kuri ir mājsaimniecības un kuri pērk dabasgāzi par regulētu cenu,” uzsver ministre.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pieņēmumu, ka LG sniedz nepatiesu informāciju par patieso sava dabasgāzes portfeļa apmēru Inčukalna kratuvē, izvairoties no saistību pildīšanas, viņa nekomentēja.

Otrdien valdība apstiprināja normatīvo regulējumu mājsaimniecību aizsardzībai un apgādei ar dabasgāzi ierastajā apjomā par iepriekš apstiprināto tarifu. Ja LG būs grūtības nodrošināt gāzes apgādi mājsaimniecību lietotājiem, tai nepieciešamo atbalstu sniegs AS “Conexus Baltic Grid” un AS “Latvenergo”.

Saskaņā ar Enerģētikas likumu situācijā, kad esošais publiskais tirgotājs (LG) nepilda likumā noteikto uzdevumu, publiskā tirgotāja funkcijas pārņem un pilda AS “Latvenergo”. “Situācijā, ja “Latvenergo” būs jāpārņem mājsaimniecības klientu portfelis, mūsu rīcībā ir pietiekami klientu apkalpošanas resursi, lai to izdarītu,” pauž “Latvenergo” pārstāvji.

“Gala patērētajiem, it sevišķi mājsaimniecībām, šīs pārmaiņas nekādu pamanāmu ietekmi neradīs, jo publiskais tirgotājs savas piegādes būtiskai daļai klientu nodrošina pēc regulētas cenas, kura tiek apstiprināta reizi pusgadā, un nākamajam pusgadam šī cena jau ir apstiprināta. Ir maz ticama iespēja, ka regulators atkārtoti, ārpus kārtas parskatīs šo tarifu, kurš jau šobrīd ir pietiekami strauji palielinājies, tomēr vienlaikus ir zemāks nekā dabasgāzes vairumtirdzniecības cena,” saka Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Gunārs Valdmanis.

Viņš uzskata, ka kopumā “Latvenergo” un LG šīs izmaiņas nebūs kritiskas, jo “Latvenergo” šīs tirdzniecības operācijas ar dabasgāzes saistītajiem lietotājiem veido tikai relatīvi nelielu daļu no viņu kopējās darbības apjoma, savukārt LG, iespējams, būs pat neliels ieguvums – uzņēmums varēs izvairīties no iespējamajiem zaudējumiem.

Reklāma
Reklāma

“No patērētāja viedokļa ieguvums būs tas, ka “Latvenergo”, pārņemot šīs saistības no LG, nodrošinās lielāku ekonomisko stabilitāti – ņemot vērā to, ka LG akcionāru vidū ir Krievijas uzņēmumi, kā arī tai ir piegādes līgums ar “Gazprom”, ir jārēķinās, ka uzņēmums tuvāko mēnešu laikā var saskarties ar zināmiem tiesiskiem un, sekojoši, arī ekonomiskiem satricinājumiem,” brīdina G. Valdmanis.

Par mājsaimniecībām padomāts

Lai nodrošinātu nepārtrauktu dabasgāzes piegādi mājsaimniecībām, vienlaikus stiprinot visas dabasgāzes sistēmas drošumu, šā gada 9. augustā valdība apstiprināja Ministru kabineta noteikumus “Enerģijas lietotāju apgāde agrīnās brīdināšanas un trauksmes līmeņa izsludināšanas laikā”, pieņemot lēmumu nacionālās energodrošības interesēs rezervēt Inčukalna pazemes gāzes krātuvē uz LG vārda reģistrētu tādu dabasgāzes daudzumu, kāds nepieciešams mūsu mājsaimniecību vajadzībām nākamajai sezonai, lai augsta tirgus pieprasījuma apstākļos šī gāze netiktu pārdota tālāk.

“Līdz ar to valdība jau savlaicīgi ir radījusi apstākļus, ka gadījumā, ja LG nespēs pildīt normatīvajos aktos uzlikto pienākumu, to nodrošinās “Latvenergo” un “Conexus Baltic Grid”, kā rezultātā mājsaimniecības saņems dabasgāzi ierastajā apjomā un par iepriekš noteikto cenu,”  sola I. Indriskone.

Dabasgāzes apjoms saistīto lietotāju apgādei apkures sezonā veido 1150 GWh, līdz ar to līdz š. g. 30. septembrim LG uzlikts pienākums minēto dabasgāzes apjomu uzglabāt Inčukalna krātuvē.

Savukārt no š. g. 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim uz katra mēneša pirmo datumu krātuvē jābūt vismaz tādam dabasgāzes apjomam, kas atbilst starpībai starp 1150 GWh un saistītajiem lietotājiem faktiski piegādāto apjomu no 2022. gada 1. oktobra līdz iepriekšējā mēneša pēdējam datumam. Publiskajam tirgotājam nav tiesību šos krājumus nodot citiem sistēmas lietotājiem.

Savukārt AS “Conexus Baltic Grid” noteikts pienākums pastāvīgi kontrolēt, lai saistīto lietotāju vajadzībām nepieciešamais dabasgāzes apjoms būtu Inčukalna krātuves rīcībā. Līdz ar to “Conexus Baltic Grid” var noraidīt LG tirdzniecības pieprasījumus par dabasgāzes izņemšanu vai nodošanu citiem lietotājam, kura rezultātā tas nespētu nodrošināt dabasgāzes piegādi mājsaimniecībām.

Papildus “Conexus Baltic Grid” uzdots pienākums informēt Ekonomikas ministriju un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju par dabasgāzes rezervju apjomiem. “Gāze Inčukalnā ir, un apkures sezonai esam gatavi,” apgalvo ekonomikas ministre. Inčukalna pazemes gāzes krātuvē jau šobrīd ir Latvijas vajadzībām pietiekams gāzes daudzums nākamajai apkures sezonai.

Kopumā ir iesūknētas 11,6 teravatstundas (TWh) gāzes, no tām 5,6 TWh īpašnieki ir Latvijā reģistrētie komersanti, bet 6 TWh – ārvalstīs reģistrētie komersanti.

Latvijas komersantiem piederošajās TWh ietilpst arī “Latvenergo” iegādātās valsts drošības rezerves un daļa no otrās piegādes kārtas rezervēm. 

Nākamajā apkures sezonā prognozētais Latvijas patēriņš ir 6,9 TWh – to sedz krātuvē jau esošās 5,6 TWh un noslēgtie piegādes līgumi par 1,3 TWh.

Savukārt nākamā gada pirmajā ceturksnī ir ieplānotas vēl 2 TWh gāzes piegādes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.