Silikātķieģeļu fasāde – var krāsot. Var arī notīrīt! 1
Vai ir piemērotas krāsas padomju laika silikātķieģeļu fasādei? Māja kļuvusi netīri pelēcīga, izskatās gauži noplukusi… INITA RĪGĀ
Drosmīga izvēle
Fasādes izdaiļošana ir ļoti svarīga izšķiršanās. Viena lieta – darbietilpība, jo mājai, visticamāk, pa sastatnēm trīsreiz apkārt būs jāapskrien, pavisam cita, daudz nopietnāka – krāsas izvēle! Diemžēl iespējamie padomdevēji vienmēr gluži par pilnu nav ņemami. Katrs meistars ieradis strādāt ar sev tīkamākajām krāsām, par labiem atzīst tikai vienas firmas ražojumus, bet daudzi veikalnieki klientiem vispirms mēdz piedāvāt dārgākos it kā labākas kvalitātes dēļ. Pašam izpētīt visu zīmolu produktus nav iespējams, atliek paļauties uz veselo saprātu un ģimenes budžeta iespējām vai vienkārši uz veiksmi. Pilnīgi iespējams, ka rezultāts ir identisks gan ar ekonomiskā, gan ekskluzīvā varianta krāsu, jo pārbaudīt to praksē uzreiz nav iespējams…
Ja fasādi nepieciešams krāsot, naudu nedrīkst žēlot, šķiet, vienā balsī apgalvo lielāko zīmolu izplatītāji. Vienkāršie ļaudis pat nespēj iedomāties, kādas šausmas apdraud mūsu mājokļus! Cilvēks mierīgi dzīvo un nemaz nemana, ka fasādes virskārta mehāniski izdilst, mitrums uzsūcas caur plaisām, īpaši pie cokola, vides ietekmē veidojas un no materiāliem izdalās sāļi, bet sezonālās temperatūras svārstības rada aizvien jaunas mikroplaisas, kurās iekļūst pat sliktās gāzes, jo īpaši sēra dioksīds, kad garām braucis kāds smirdošs automobilis. Skaidrs, māju paglābt var tikai izcila krāsa!
Plašais piedāvājums
Baltajam ķieģelim ir minerāla izcelsme, tātad der viss, kas piemērots apmetumam, proti, silikātkrāsas. Tās pazīstot jau vairāk nekā 100 gadu, tām ir laba ūdens tvaiku caurlaidība un noturība gan pret mehānisko, gan ķīmisko vides ietekmi. Tā par savējām apgalvo, piemēram, vācu “Caparol”, kas neapšaubāmi ir kvalitātes un attiecīgi arī cenu topa augšgalā. Jautājums rodas pats no sevis: kas vainas “Sakret”, “Vivacolor”, “Sadolin”, “Ceresit” un pārējo mazāk zināmo kompāniju krāsām? Drīzāk katrai ir savi plusi. Piemēram, “Ceresit” varot lietot bez gruntēšanas, pirmajai kārtai krāsu pat atšķaidot ar ūdeni. Lielais 15 l spainis maksā virs 70 eiro, ar to vajadzētu pietikt 40 m2 divreizējai noklāšanai. Mēriet nu, cik liela mājai ir fasāde (bez logiem un durvīm), un iegūsiet pirmo priekšstatu, cik daudz naudas atstāsiet veikalā!
Veikalu tīkla “K-Rauta” klientu konsultants Jānis Leimanis gan stāsta, ka “Ceresit” neesot bieži pieprasīts, lielākoties izvēlas “Sakret”. Tā ir vietējā prece, tepat Rumbulā iejauc, pietiekami laba manta par saprātīgu cenu, 10 l spainis maksā virs 30 eiro, ar vienu litru atkarībā no virsmas īpašībām vienā kārtā varot nosegt 4–8 m2, tātad vidēji 5–6 m2.
Šajā brīdī kļūst skaidrs, ka ražotāji jauc pēdas – katrs piedāvā savu krāsu atšķirīgos tilpumos, pat nepilnos litros, un tad jābūt skrupulozam grāmatvedim, lai pacietīgi izskaitļotu, cik izmaksā litrs un cik daudz virsmas ar to var apstrādāt.