Eiropā pirmo reizi konstatēta sarkanā uguns skudra, kas ir viena no pasaulē invazīvākajām sugām.
Eiropā pirmo reizi konstatēta sarkanā uguns skudra, kas ir viena no pasaulē invazīvākajām sugām.
Ekerānuzņēmums no “You Tube” video; kolāža: LA.LV

Var kļūt agresīvas, sāpīgi dzeļ! Sarkanās uguns skudras pirmo reizi sasniegušas arī Eiropu 10

Kā liecina jauns pētījums, Eiropā pirmo reizi konstatēta sarkanā uguns skudra, kas ir viena no pasaulē invazīvākajām sugām, tā vēstīja ārvalstu medijs “CNN“.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Eiropā ieradušās skudras, kuras latīniskais nosaukums ir “Solenopsis invicta“, dzimtene ir Dienvidamerika, bet pēdējā gadsimta laikā tā ir ne tikai stabili izplatījusies ASV, Meksikā, Karību jūras salās, bet arī sasniegusi Ķīnu un Austrāliju.

Šie kukaiņi, ja tie tiek traucēti, var kļūt ļoti agresīvi, un tiem ir sāpīgs dzēliens, kas kairina ādu un var izraisīt alerģiskas reakcijas. Skudra var kaitēt arī kultūraugiem un vietējām ekosistēmām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētnieki pagaidām ir identificējuši 88 sarkano uguns skudru ligzdas, kas izvietotas 5 hektāros netālu no Sirakūzu pilsētas Sicīlijā, Itālijā.

Solenopsis invicta ir viena no vissliktākajām invazīvām sugām. Tās var izplatīties satriecoši ātri, sacīja vadošais pētnieks Matia Menčeti (Mattia Menchetti) no Spānijas Evolucionārās bioloģijas institūta. “Šīs sugas atrašana Itālijā bija liels pārsteigums, taču mēs zinājām, ka šī diena noteikti pienāks,” sacīja Menčeti.

Sarkanās uguns skudras iepriekš tika atklātas importētajos produktos Spānijā, Somijā un Nīderlandē, taču šādu skudru koloniju esamība pirms šī pētījuma nekad vēl nav bijusi apstiprināta, teica autori.

Skudru kolonijas tika atrastas Sirakūzu piepilsētas rajonā. Līdz šim vēl nav noskaidrots, kādā ceļā un kad uguns skudras šeir ir nokļuvušas. Pētījuma autori uzskata, ka kukaiņi noteikti ir nākuši no kāda tuvējā satiksmes tranzīta punkta, kur apgrozās daudz cilvēku. Kā liecina pētījums, šejienes valdošais vējš varēja atpūst šo skudru mātītes no Sirakūzu ziemeļrietumiem, kur atrodas pilsētas tirdzniecības osta, vēstīja “CNN”.

Vietējie iedzīvotāji bija stāstījuši zinātniekiem, ka gadījumu skaits, kad skudras bija sadzēlušas cilvēkus, ir palielinājušies jau kopš 2019. gada.

Skudru ģenētiskā analīze atklāja, ka tās, visticamāk, ir ieradušās no ASV vai Ķīnas – vietām, kur tās arī tiek uzskatītas par invazīvu sugu. Pētnieki brīdināja, ka šīs skudras drīzumā varētu izplatīties pa visu Eiropu, jo saskaņā ar pētnieku ģenerēto modeli aptuveni 7% no kontinenta teritorijas, tostarp arī tādās lielās pilsētās, kā piemēram, Barselonā, Romā, Londonā un Parīzē, ir sugai piemērots klimats.

Reklāma
Reklāma

Pētījums tika publicēts septembra sākumā zinātniskajā žurnālā “Current Biology”.

Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) nesen kā publicēto ziņojumu, invazīvās sugas katru gadu pasaulei nodara zaudējumus vismaz 423 miljardus ASV dolāru apmērā, jo tās veicina citu vietējo augu un dzīvnieku sugu izmiršanu, apdraud pasaules pārtikas drošību un saasina vides katastrofas visā pasaulē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.