Kā pasargāt dārzu no baltblusiņām? 0
Kas jādara tagad, lai atkal nevajadzētu cīnīties ar baltblusiņām? Vasarā tās bija gan dārzā, gan siltumnīcā. Marita Bauskas novadā
Baltblusiņa ir siltumnīcu kaitēklis, tāpēc ar to jācīnās galvenokārt segtajās platībās.
LAAPC Entomoloģijas grupas pētniece Laura Ozoliņa-Pole iesaka kaitēkļu invadētu siltumnīcu agri pavasarī, kamēr tajā nav augu, izsvēpēt ar sēra dioksīdu. Visvienkāršāk ir ienest skārda trauku, kurā koka skaidas sajauktas ar sēra pulveri (tā daudzums atkarīgs no siltumnīcas tilpuma; uz kubikmetru rēķina 50 g sēra pulvera), salaistīt ar degvielu un aizdedzināt. Tad steigšus atstāt telpu, cieši aizverot durvis. Jau iepriekš jāparūpējas, lai būtu aizvērtas visas ventilācijas lūkas (telpai jābūt hermētiski noslēgtai) un iekšpusē būtu vismaz +15 °C temperatūra. Apstrādi var veikt tikai tukšā siltumnīcā.
Kūpinot sēru, izdalās sēra dioksīds – ļoti kodīga, toksiska gāze. Tā ir korozīva, bojā nekrāsotas metāla konstrukcijas, bet siltumnīcas segumam (plēvei, stiklam, polikarbonātam) nekaitē. Gāzei ļauj iedarboties 36 stundas, pēc tam telpu vēdina, aizvāc sēra atliekas.
Ja siltumnīca ir veca, ja plēvi izmanto vairākas sezonas, ja regulāri nenomaina dēlīšus un citas koka daļas (tās ir kaitēkļu slēptuves), ar sēra svēpēšanu no baltblusiņām un tīklērcēm simtprocentīgi atbrīvoties nevarēs. Pamanot pirmos kaitēkļus, tos izķer ar dzeltenajiem līmes vairogiem, kurus izliek tuvu pie augu galotnēm jau drīz pēc tomātu, gurķu vai citu siltumnīcu kultūru iestādīšanas.