Vannas istabas remonta izmaksas. Kā tās plānot? 0
Izmaksas vannas istabas remontam var būt ļoti atšķirīgas (daži desmiti līdz pat vairāki tūkstoši eiro) – atkarībā no veicamo darbu apjoma, izvēlētajiem materiāliem, sadzīves tehnikas un citiem aspektiem. Nerakstīts likums – visām projekta izmaksām nevajadzētu pārsniegt 5–10 % no Tava dzīvokļa vai mājas vērtības. Ja remonta tāme ir lielāka, Tu riskē iztērēt pārāk daudz naudas, kas nav atbilstoši apstākļiem (mājas stāvoklim). Lai aprēķinātu projekta izmaksas, sastādi detalizētu iepirkumu plānu! Tomēr rēķinies, ka absolūti precīzu tāmi, kas cents centā saskanēs ar reālo situāciju, nav iespējams sastādīt. Tāpēc obligāti jāpierēķina 15 % neparedzētajām izmaksām. Neparedzētie izdevumi visbiežāk rodas, ja remonts vannas istabā nav veikts daudzus gadus. Tad var atklāties dažādi defekti, par kuru esamību Tu, iespējams, nemaz nezināji: bojāta grīdas hidroizolācija vai kanalizācijas shēma, nenoturīgs sienas fragments utt.
Cik procentus kādiem mērķiem vajadzētu atvēlēt, veicot kapitālo remontu? Aplūko piemēru (ņem vērā, ka to vari modificēt atbilstoši savām vajadzībām):
– atalgojums remontdarbu veicējiem (santehniķim, elektriķim, būvamatniekam, palīgam) – 20%;
– interjera iekārtojums un tehnika – 16%;
– armatūra (ventiļi, instrumenti, veidgabali u.c.) – 15%;
– sanitārais mezgls, ūdens krāni – 14%;
– izlietne un virsma, uz kuras to uzstādīt – 7%;
– grīda – 9%;
– durvis un logi – 4%;
– sienas un griesti – 5%;
– gaisma un ventilācija – 5%;
– dizains – 5%;
– saskaņošana būvdarbu veikšanai – 5%;
– izmaksas neparedzētiem gadījumiem – 15%.
Ja plāno veikt kosmētisko remontu, piemēram, nokrāsot sienas un uzstādīt jaunu vannu, tad procentuālā shēma, protams, izskatīsies citādāk. Arī veicot nelielu remontu, izmaksas vēlams aprēķināt, cik iespējams precīzi. Rīkojies šādi – kad zini, kādi darbi būs nepieciešami, dodoties uz būvniecības veikaliem un konsultējoties ar meistariem, noskaidro, cik maksā:
– celtniecības un apdares materiāli (ģipša apmetums, mitrumizturīga špakteļmasa, hidroizolācija, java, ģipškartons, sienu un grīdas flīzes, flīžu līme, šuves flīzēm, kanalizācijas caurules utt.);
– sadzīves tehnika (dušas kabīne, vanna, izlietne, maisītāji izlietnei un vannai, dvieļu žāvētājs utt.);
– remonta darbi un sadzīves tehnikas uzstādīšana;
– instrumenti, ja remontu veiksi pats (špakteļa lāpstiņa, urbjmašīna utt.).
Noskaidroto informāciju liec Excel tabulā un rēķini, vai tas Tev ir „pa kabatai” vai jāmeklē, kā izmaksas optimizēt.
Ja ar remonta darbiem nekad neesi saskāries un nezini, kas tieši būs jādara un kas jāpērk, lūdz profesionālim sastādīt detalizētu tāmi (mērķis, izmaksas, veikals, kur to plāno iegādāties). Kad tāme Tev ir rokā, tā var kalpot par dokumentu, pēc kura vadīties, meklējot, piemēram, lētākus materiālus vai salīdzinot ar cita meistara sastādīto tāmi. Ja jāizvēlas starp vairāku meistaru sastādītajām tāmēm, izvēlies vidējo cenu. Lētām tāmēm izmaksas bieži vien pēc remonta uzsākšanas pieaug, dārgās ir pārspīlētas, tāpēc reālistiskākās ir vidējās. Pirms tāmes sastādīšanas, ja to dara remontdarbu meistars, neaizmirsti pabrīdināt viņu par sev vēlamā budžeta robežām. Tāmes sastādīšana parasti ir darbs diviem – gan pasūtītājam, gan izpildītājam.
Savukārt, ja pilnīgi visus darbus un pirkumus plāno veikt pats, netaupi laiku visu veikalu (arī interneta veikalu) piedāvājuma izpētei un konsultācijām ar pārdevējiem. Tikai tā Tu atradīsi izdevīgākos un piemērotākos risinājumus un nepārtērēsi savu budžetu.