“Smilgāju” māju saimniece Aiga Bitmane no Vānes pagasta: “Apsildāmās vannas konstrukcija vienkārša – no veciem ķieģeļiem uzmūrēti divi balsti vannas galos. Siltums vienmērīgi izplatās pa trauka apakšu, arī ūdens tūliņ paņem savu daļu. Taču drošības labad vannā tomēr vajadzētu ielikt dēlīti vai pītu augu paklājiņu.”
“Smilgāju” māju saimniece Aiga Bitmane no Vānes pagasta: “Apsildāmās vannas konstrukcija vienkārša – no veciem ķieģeļiem uzmūrēti divi balsti vannas galos. Siltums vienmērīgi izplatās pa trauka apakšu, arī ūdens tūliņ paņem savu daļu. Taču drošības labad vannā tomēr vajadzētu ielikt dēlīti vai pītu augu paklājiņu.”
Foto: Inita Šteinberga

Bādes vieta zem zvaigznēm: “Tas ir labākais, ko var izdarīt ar vecu čuguna vannu” 8

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kā izkarsēties vannā ilgi un laiski bez sirdsapziņas pārmetumiem, ka resursi tērējas un skaitītāji griežas? Tie, kam ir savs dārziņš un vanna sētmalē, var vienkārši pagatavot bādes vietu savvaļā.

“Tas ir labākais, ko var izdarīt ar vecu čuguna vannu,” par savu brīvdabas peldvietu priecājas “Smilgāju” māju saimniece Aiga Bitmane no Vānes pagasta. Rudenī un ziemā ir pagrūti saņemties iekāpt vannā, bet pēc tam – atrasties tajā ir tīrā bauda.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apsildāmās vannas konstrukcija vienkārša – no veciem ķieģeļiem uzmūrēti divi balsti vannas galos. Vanna ir smaga un droši pieguļ tiem. Izdevīgi ir veidot konstrukciju nogāzē. Tad no slīpuma puses ir vieglāk kurināt. Ūdens uzsildīšanai nav jātērē laba malka. Labi būs visādi zari, dēļu gali, kas mājas apkurei neder.

Tiem, kam bail vannā apdedzināt dibenu, saimniece paskaidro, ka siltums vienmērīgi izplatās pa trauka apakšu, arī ūdens tūliņ paņem savu daļu. Taču drošības labad vannā tomēr vajadzētu ielikt dēlīti, pītu augu paklājiņu vai citu amortizācijas slāni.

Primitīvo, bet efektīgo brīvdabas vannasistabu var aprīkot ar dažādām ekstrām. Piemēram, vannas augšējās malas apšūt ar dēļiem kā plauktiem, izveidot aizslietņus vai aizkariņus (ja dārzs atrodas publiskā vietā), pagatavot segumu ērtai izkāpšanai u. c.

Vasarā pēc mazgāšanās ūdeni izmanto dārza laistīšanai. Ja trauku pilda ar lietusūdeni, tad jāizdomā, kā piesegt tilpni, lai tajā nesabirst zari, lapas. Taču, ja vannā liek dažādas zāļu piedevas, tad no dabas nācis krikumiņš peldei neskādēs.

Kamēr ģimene uz laukiem brauca tikai brīvdienās, “Smilgājos” šī vanna bijusi vienīgā mazgāšanās vieta. Tagad mājās tiek dzīvots visu sezonu un vanna ar apkuri ir kā jauka izklaide pašiem un draugiem.

Saimniecei patīk arī tas, ka šāda vanna ir laba un higiēniska alternatīva kubulam pie pirts (viegli izmazgāt, ūdenī mircis tikai viens ķermenis).

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.