Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ehtesham/Shutterstock

Ko darīt, ja vanags uzklūp mājputniem 0

Mūsu māja ir tuvu mežam, tāpēc mājputnus apdraud plēsīgie putni vanagi un pūces. Vai kāds ornitologs varētu izstāstīt, kā rīkoties, lai mājputnus pasargātu no šiem plēsējiem? MĀRĪTE SMILTENES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vēzis – Kamambērs, Svari – Gouda: noskaidro, kurš siers atbilst tavai zodiaka zīmei
Naudas koks, antūrija, orhideja: noskaidro, kur mājoklī jānovieto šie trīs augi, lai dzīvē būtu bagātība, laime un mīlestība 5
TV24
Kiršteins: Kā var ielaist Latvijā ģimeni no Indijas, kura brauc šeit mācīties angļu valodu?
Lasīt citas ziņas

AS “Latvijas valsts meži” vecākais vides eksperts Uģis Bergmanis precizē: “Ja kāds plēsīgais putns lauku saimniecībā plēš vistas vai citus mājputnus, tad tas ir vistu vanags. Pūces, peļu klijāni un mazie ērgļi šādās situācijās noteikti nav vainīgi, jo tie mājputnus neapdraud. Šo sugu putni galvenokārt ķer peļveidīgos grauzējus, vardes un kurmjus.

Vistu vanagus var atpazīt pēc spalvu ietērpa – zilganpelēkās muguras un baltās pavēderes, kas noklāta ar pelēkām, šaurām josliņām. Ornitologs atzīmē, ka plēsējs savu laupījumu parasti noskata, sēdot kādā mežmalas kokā vai strauji lidojot nelielā augstumā virs zemes. Ieraugot viegli pieejamu barību, piemēram, mājas vistu, vanags to satver ar nagiem, turpat uz zemes noplūc un daļu apēd. Vistu vanagi medī visu gadu, jo ir nometnieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pamatbarība tiem ir meža strazdi, mežirbes, sīļi, lauka baloži un citi putni. Mājputnus visbiežāk tie ķer vasaras beigās, rudenī (augustā–oktobrī), kad jaunie vanagi mācās medīt.

Lai pasargātu mājputnus no plēsējiem, mājputni jātur iežogojumā (zem jumta) un jāpieskata. Ja vēlas putnus laist ganīties dārzā, to sargāšanai vajag izmantot suņus, ļaujot tiem brīvi skraidīt pa sētu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.