Vaļu klikšķi nav nejaušība! Zinātnieki atšifrē vaļu slepeno valodu 7
Pētnieki, izmantojot mākslīgo intelektu, ir atklājuši līdz šim nezināmu kašalotu valodas sarežģītību, analizējot tūkstošiem ierakstītu klikšķu sekvenču. Šis atklājums ir nozīmīgs solis ceļā uz vaļu saucienu sasaistīšanu ar konkrētiem vēstījumiem vai sociālo uzvedību, vēsta “CNN”.
Kašalotu klikšķu sekvences, ko sauc par kodām, veido bagātīgu akustisko gobelēnu, mainot tempu, ritmu un garumu. Zinātnieki atklāj, ka vaļi var kombinēt klikšķu rakstus dažādos veidos, radot plašu informācijas klāstu.
Pētījuma autori izveidoja kašalotu “fonētiskā alfabēta” katalogu, salīdzinot variācijas vaļu klikšķu sekvencēs ar fonētisko skaņu radīšanu cilvēka runā. Tomēr šis termins var maldināt, jo vaļu vokalizācija ievērojami atšķiras no cilvēku valodas.
Zinātnieki atklāja, ka kašalotu vaļi var sinhronizēt kodu tempa izmaiņas, kas ir “patiešām interesants novērojums”. Viņi arī atklāja, ka vaļi izmanto “ornamenta klikšķus”, kas varētu kalpot kā “diskursa marķieri”.
Šis atklājums ir daļa no augošas pētījumu jomas, kas veltīta vaļu komunikācijas izpratnei. Zinātnieki cer, ka, apvienojot mašīnmācīšanos ar vaļu uzvedības novērojumiem, viņi varēs atklāt kašalotu klikšķu sekvenču sintaksi.
Šī metode var izrādīties noderīga arī citu dzīvnieku vokalizācijas veidu pētniecībā. “Temps, ritms, rubato un ornamentika, visticamāk, ir sastopami arī citām vaļu sugām,” sacīja pētnieks.