Valters aicina: Ej un pārbaudies! Izveidota sešu organizāciju Alianse Vīriešu Veselībai 0
Viens no pirmajiem Alianses Vīriešu Veselībai uzdevumiem ir panākt, lai katram Latvijas vīrietim pa pastu tiktu izsūtītas valsts informatīvās vēstules par regulārām veselības pārbaudēm, arī audzēja (vēža) pārbaudēm, līdzīgi kā tas ir sievietēm par krūts un dzemdes kakla vēža skrīningu.
Pēc vairāku mēnešu sadarbības starp vairākām nevalstiskām organizācijām, pateicoties sabiedrības, pašu cilvēku, iniciatīvai, ir izveidojusies
NVO biedrība: Alianse Vīriešu Veselībai (AVV), kas pašlaik apvieno sešas organizācijas (Telpavīriem.lv, emocionālās veselības biedrība Sauleszīmes, Movember Latvija, Dažādas paaudzes par dzīvi, Vīri sasniedz maksimumu, Zināšanu telpa Zikurāts). Turpinās sarunas par citu organizāciju pievienošanos. AVV viens no ilgtermiņa pamatmērķiem: pastāvīgi veikt informatīvo darbu, sabiedrībai pēc iespējas vairāk uzzinot par katra cilvēka, katra vīrieša veselības profilaktisko pārbaužu nozīmi.
Atbalstu AVV ir izteikušas arī vairākas Latvijā zināmas personas. Tai skaitā Valters Frīdenbergs, mūziķis, raidījuma “Gudrs, vēl gudrāks” vadītājs: “Mēs vīrieši esam spēcīgi, mēs varam daudz, mēs varam visu, tāpēc esi īsts vīrietis un ej pārbaudies! Un dāmas, jūs taču vēlaties sev blakus veselu vīrieti, esiet viņa sargeņģelis, ejiet kopā!”
Tāpat vīriešu veselības nozīmību uzsver skolotājs un tulks Pēteris Medenis, kurš zināms arī latviešu vidū ārpus Latvijas.
“Es uzturu sevī dzīves filozofiju, ka jau esmu “vinnētājs”, ka šorīt esmu piecēlies, jo tūkstošiem nepieceļas. Tad dienu dzīvoju priecīgi un tik pilnīgi cik es varu. Tā darīt es ieteiktu katram un, protams, ejiet pārbaudīties, pārbaudiet savu veselību!”
Alianse min arī citus mērķus un izvirzītos uzdevumus, kuri valsts līmenī skar vīriešu, gan fiziskās, gan garīgās veselības, arī visas sabiedrības veselības saglabāšanu un veicināšanu. AVV aicina vairāk pievērst uzmanības dažādu slimību laicīgai novēršanai, tai skaitā, uzmanību sirds un asinsvadu slimību, dažādu audzēju (vēžu) slimību lietām-prostatas vēzim u.c., mugurkaula slimību, depresijas slimības, demences, pārkinsona u.c. slimību lietām.
Alianse jau tagad pateicas ģimenes ārstiem, kuri jau saprot veselības pārbaužu nozīmību!
Par regulāru veselības profilaktisko pārbaudi vismaz reizi gadā!
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas definīciju, Primārā Veselības Aprūpe (PVA) ir galvenā veselības aprūpes sastāvdaļa, pirmais saskarsmes posms starp indivīdu un veselības aprūpes sistēmu (ģimenes ārstu, citu ārstu, piem., vīriešu ārstu jeb urologu). PVA uzdevumi: veselības veicināšana, slimību profilakse, slimību ārstēšana, rehabilitācija.
Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ citu attīstīto valstu iedzīvotāju dzīves ilguma rādītāji pārsniedz Latvijas iedzīvotāju dzīves ilgumu pat par 20 gadiem, ir Regulāras veselības profilaktiskās pārbaudes.
Bērniem paredzētas daudzveidīgas profilaktiskās pārbaudes, kas ir svarīgas veselības uzraudzībai.
Sasniedzot pieaugušo vecumu, katram vīrietim ir svarīgi, ka vismaz reizi gadā tiek apmeklēts ne tikai ģimenes ārsts, bet arī vīriešu ārsts. Tas palīdz izvairīties no “ielaistām” slimībām, daudzos gadījumos no 21.gadsimta otras lielākās problēmas, pēc sirds un asinsvadu slimībām, audzēja jeb vēža dažādiem paveidiem. Laicīgi to atklājot, sekmīgi noris atveseļošanās un dzīvošana tālāk.
Ģimenes ārsti – malači!
Priecē, ka lielais vairums ģimenes ārstu ir jau apzinājušies audzēju lietu svarīgumu un jau ievērojami pieaudzis paātrinātā kārtā-ārpus rindas jeb “zaļā koridora” ietvaros izmeklēto pacientu skaits – 2018. gada pirmajā pusgadā “zaļā koridora” pakalpojumus ir saņēmuši aptuveni 30300 pacienti, kas ir gandrīz tikpat, cik 2017. gadā kopā. 2018.gada sešos mēnešos gandrīz 95 % no kopumā 1297 ģimenes ārstiem kādam no saviem pacientiem nozīmējuši valsts apmaksātu izmeklējumu saņemšanu paātrinātā kārtā.
Visbiežāk prioritārā izmeklēšana ir tikusi nodrošināta pacientiem ar aizdomām par krūts (~22 % no visiem gadījumiem), prostatas (~19 %), resnās un taisnās zarnas (~18 %), kuņģa (~ 6 %), kā arī bronhu un plaušu (~ 4 %) onkoloģiskajām slimībām. No 2018. gada pacienti uz ārpus rindas izmeklējumiem tiek nosūtīti ar aizdomām par jebkura audzēja veidu.
Vai vīrieši arī var? Var!
Pozitīvais ir tas, ka: 2017.gadā, pamatojoties uz valsts izsūtītām informatīvām vēstulēm, Valsts apmaksātajam krūts vēža skrīningam pērn atsaucās apmēram 44 % uzaicināto sieviešu (gadu iepriekš – 27 %), savukārt profilaktiskai dzemdes kakla pārbaudei – 39 % sieviešu (gadu iepriekš – 25 %).
Mūsu viens no mērķiem – lai arī katram Latvijas vīrietim tiktu izsūtītas pa pastu informatīvās vēstules par veselības pārbaudēm. Un tad arī vīrieši varēs vairāk darīt sevis labā – informācija, kur un pie kā vērsties, cerams, veicinās, ka varēsim redzēt, ka pozitīvas lietas vīriešu veselībā notiek. Varēsim līdzvērtīgi nostāties blakus sievietēm, kuras jau pamazām apzinās veselības pārbaužu nozīmību! Lai mums visiem veicas šajā informatīvajā darbā!