Viedokļi 3
Vai būtu nepieciešama valsts augstāko amatpersonu veselības aprūpes programma?
Juris Vidiņš, ārsts, Viļānu slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Šādu programma vajadzētu, jo Valsts prezidents, Saeimas priekšsēdētājs un Ministru prezidents ir ļoti svarīgas personas. Ja jau tām ir miesassargi, tad vajadzētu izveidot pilnu komplektu – arī ārstus. Bet es nedomāju, ka viņiem vajadzētu savus personiskos ārstus, kuri šim mērķim speciāli tiktu algoti. Valsts prezidentam Raimondam Vējonim ir problēmas ar sirdi, tātad viņam būtu nepieciešams kardiologs, kurš citstarp rūpētos arī par prezidenta sirds veselību. Ar ģimenes ārstu vien ir par maz, jo viņš nav tik universāls speciālists.”
Andris Lasmanis, ģimenes ārsts: “Visiem vajadzētu būt līdzīgiem veselības aprūpes principiem – sākot ar prezidentu un beidzot ar sētnieku, un neatkarīgi no amata, reliģiskās piederības un tautības. Mums taču ir zināms, kādas veselības pārbaudes pie ģimenes ārsta ikvienam ir tiesības saņemt, ievērojot parasto algoritmu. Ģimenes ārsts ir cilvēka vispārējā veselības stāvokļa speciālists, un, ja pacientam būs vajadzīgi papildu izmeklējumi, viņš uz tiem norīkos. Lielākajai daļai augstas klases politiķu jau ir savi ārsti, kas laika gaitā ir apzinājuši viņu veselības stāvokli, tāpēc man šķiet, ka nebūtu ētiski veidot kaut kādu atsevišķu veselības aprūpes programmu augstākajām valsts amatpersonām.”
Ģirts Briģis, Rīgas Stradiņa universitātes profesors: “Atsevišķa veselības aprūpes programma man atgādina padomju laiku specpoliklīniku sistēmu, kad, ievērojot Orvela principu, daži bija vienlīdzīgāki par citiem. Būs izredzētie un pārējie cilvēki. Vai tas būs smuki?”