Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts. Kas var saņemt? 0
Kas notiek ar valsts sociālā nodrošinājuma pabalstiem? Dzirdēju, ka 2019. gadā gaidāmas izmaiņas. Cik liels šis pabalsts ir invalīdiem? IRINA ZILUPES NOVADĀ
Kas var saņemt
Labklājības ministrijā noskaidrojām, ka valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt valsts pensiju, izņemot apgādnieka zaudējuma pensiju invalīdam vai apdrošināšanas atlīdzību saistībā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību. No 2019. gada bija plānots palielināt valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu par 30 eiro. Tāds risinājums ir izskatīts, taču oficiāli vēl nav pieņemts.
Ja cilvēks nav nodarbināts un ir sasniedzis vecumu, kāds saskaņā ar likumu Par valsts pensijām noteikts, lai iegūtu tiesības uz vecuma pensiju, taču šādu pensiju nesaņem, viņam var piešķirt valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, ko tādā gadījumā piešķir uz mūžu.
Savukārt personām ar invaliditāti (to skaitā personām ar invaliditāti kopš bērnības), kuri pārsnieguši 18 gadu vecumu un kuriem nav tiesību uz valsts pensiju, izņemot apgādnieka zaudējuma pensiju invalīdam, pabalstu piešķir uz noteikto invaliditātes laiku. Personām ar I un II invaliditātes grupu, kuras saņem valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, piešķirtajam pabalsta apmēram tiek piemērots atbilstīgs koeficients: personām ar I invaliditātes grupu – 1,3, personām ar II invaliditātes grupu – 1,2.
Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs personām ar invaliditāti no 2014. gada 1. jūlija līdz šim bijis nemainīgs:
• personai ar I invaliditātes grupu: vispārējā gadījumā – 83,24 eiro vai personām ar invaliditāti kopš bērnības – 138,73 eiro;
• personai ar II invaliditātes grupu: vispārējā gadījumā – 76,84 eiro vai personām ar invaliditāti kopš bērnības – 128,06 eiro;
• personām ar III invaliditātes grupu: vispārējā gadījumā – 64,03 eiro vai personām ar invaliditāti kopš bērnības – 106,72 eiro.
Ja persona vēl nav sasniegusi pilngadību, ir zaudējusi vienu vai abus apgādniekus un nav stājusies laulībā, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta minimālo apmēru katram bērnam un tā pārskatīšanas kārtību nosaka Ministru kabinets. Šajā gadījumā pabalstu piešķir līdz pilngadības sasniegšanai, bet izmaksu turpina, ja persona pēc pilngadības sasniegšanas mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē un nav vecāka par 20 gadiem vai studē augstskolā dienas nodaļā (pilna laika klātienē) un nav vecāka par 24 gadiem.
Nosacījumi un atsevišķi gadījumi
Valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, pamatojoties uz noteikto invaliditāti, var saņemt Latvijas pilsoņi, nepilsoņi, ārvalstnieki un bezvalstnieki, kuriem piešķirts personas kods un kuri pastāvīgi dzīvo Latvijas teritorijā, ja viņi Latvijā bez pārtraukuma nodzīvojuši pēdējos 12 mēnešus pirms pabalsta pieprasīšanas, bet kopumā – ne mazāk kā 60 mēnešus.
Personai, kura saņem citas valsts pensiju, kas nesasniedz mūsu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru, piešķiramo valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu samazina par summu, kas atbilst citas valsts piešķirtās pensijas apmēram. Taču, ja citas valsts pensija ir vienāda ar mūsu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru vai to pārsniedz, pabalstu Latvijā nepiešķir.
Ja valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējs izbrauc no Latvijas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstī, šo atlīdzību vairs nevarēs saņemt, taču pirms izbraukšanas tiks izmaksāts pabalsts par nākamajiem diviem mēnešiem.
Kur jāpiesakās
Valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu var pieprasīt jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļā, iesniedzot rakstveida pieprasījumu pabalsta piešķiršanai. To var izdarīt, gan personīgi ierodoties VSAA nodaļā, gan elektroniska dokumenta formā (norādot tajā visu nepieciešamo informāciju vai izmantojot interneta mājaslapā: www.vsaa.lv esošo veidlapu), kā arī nosūtot iesniegumu pa pastu (tāpat norādot tajā visu nepieciešamo informāciju vai izmantojot VSAA mājaslapā esošo veidlapu).