Par kuņģa un zarnu asiņošanu liecina arī izmaiņas asinsanalīzēs.
Par kuņģa un zarnu asiņošanu liecina arī izmaiņas asinsanalīzēs.
Foto: Olena Yakochuk/SHUTTERSTOCK

Valsts rīcības dēļ “Centrālā laboratorija” ceļ pakalpojumu cenas 29

Tā kā laboratoriju tarifi kopš 2024. gada 1. jūnija ir būtiski samazināti, “Centrālā laboratorija” no 6. jūnija ir spiesta palielināt cenas asins paraugu noņemšanai un laboratorijas maksas pakalpojumiem, un šīs izmaksas pacientiem būs jāsedz no savas kabatas, liecina LA.lv iesūtītais CL paziņojums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Nacionālā veselības dienesta (NVD) lēmums par laboratoriju tarifu samazinājumu nozarei ir negaidīts, sasteigts, tam trūkst sistēmiska izvērtējuma, turklāt veidots matemātiski, lai valsts tikai teorētiski izvairītos no parāda par laboratoriju pārstrādēm. Tomēr praksē ne izvērtēt, ne paredzēt, cik pacientu ieradīsies laboratorijās, NVD nav spējis – lai gan no š.g. 1. janvāra bija paredzēts iedarbināt elektronisku sistēmu, kurā būtu redzami visi ģimenes ārstu vai ārstu speciālistu veiktie pacientu nosūtījumi analīžu veikšanai, un tie ļautu precīzi izsekot katra pacienta informācijai, sistēma darbu nav sākusi: sekojoši NVD neizdarības dēļ cenu pieaugums būs uz pacientu pleciem.

Paziņojumā uzsvērts, ka laboratorijas nevar ierobežot pacientu plūsmu, proti, analīžu pieņemšanu no pacientiem nav iespējams atteikt arī tad, ja valsts laboratorijām noteiktā kvota ir beigusies, jo attiecīgu nosūtījumu ir izsniedzis ārsts. Turklāt situācijā, kad sabiedrība noveco un pieaug hronisko pacientu skaits, analīžu nepieciešamība arvien pieaug, un laboratorijās nav iespējams precīzi prognozēt pacientu skaitu, kam būs nepieciešams veikt analīzes. Statistiski pieprasījums pēc analīzēm tikai pieaug jau pēdējos astoņus gadus, un tas ir saistīts arī ar jaunu medikamentu un izmeklējumu veidu ieviešanu Latvijā. Vienlaikus kvotu apjoms šajā laika periodā nav mainīts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laikus neveicot analīzes, cietīs pacienti, kuri nesaņems pilnvērtīgu veselības aprūpi, arī ģimenes ārstu un speciālistu darbs būs traucēts.

Latvija jau šobrīd ir pirmajā vietā Eiropā pēc pacientu līdzmaksājuma apjoma veselības aprūpes sistēmā, kas ir aptuveni 40%. Līdz ar laboratoriju pakalpojumu cenu pieaugumu minētais rādītājs pieaugs, lai gan Eiropas Komisija ir aicinājusi un arī Veselības ministrija definējusi, ka jātiecas uz pacientu līdzmaksājuma proporcijas samazināšanu.

NVD skaidrojums:

Laboratorijas saņem finansējumu par dažādu valsts apmaksātu laboratorisko izmeklējumu veikšanu atbilstoši noteiktām manipulācijām un to tarifiem. Šīs manipulācijas un tarifi ir noteikti Ministru kabineta noteikumos Nr. 555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”.

Nacionālais veselības dienests veic valsts budžeta līdzekļu izlietojuma uzraudzību, tajā skaitā laboratoriju sniegto pakalpojumu un finansējuma izlietojumu. Katru gadu tiek veikts finanšu līdzekļu izlietojuma izvērtējums par iepriekšējiem gadiem, kā arī laboratoriju maksas pakalpojumu cenrāžu izvērtējums. Tā mērķis ir nodrošināt iespējami efektīvu un pamatotu valsts budžeta līdzekļu izlietojumu, lai nodrošinātu valsts apmaksātu pakalpojumu pieejamību iespējami plašam iedzīvotāju skaitam un pakalpojumu pieejamību visa gada ietvaros.

Izvērtējuma rezultātā secināts, ka atsevišķiem laboratoriskajiem izmeklējumiem maksas pakalpojumu cenrāžos laboratorijas ir noteikušas zemākas cenas nekā tās ir tarifos, kurus valsts maksā laboratorijām par izmeklējumu veikšanu. Veicot sarunas ar laboratoriju pārstāvjiem un analizējot pieejamo informāciju, secināts ka atsevišķām manipulācijām ir nepieciešams samazināt tarifu jeb valsts noteikto maksājumu.

Reklāma
Reklāma

Ņemot vērā iepriekš minēto, no šī gada 1. jūnija ir samazināti tarifi 2,8 % jeb 29 no 1035 valsts apmaksātām laboratoriju manipulācijām. Tarifi ir samazināti no 7 % līdz 31 % apmērā, kas veidojas vienas darba minūtes samazinājuma rezultātā. Jāņem vērā, ka laboratoriju darbs kļūst arvien automatizētāks, kā izmeklējumu veikšanas procesi kļūst ātrāki un efektīvāki.

Kopumā 2023. gadā par valsts apmaksātu laboratorisko izmeklējumu veikšanu no valsts budžeta līdzekļiem laboratorijas saņēma finansējumu 60 010 882 EUR apmērā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.