Valsts pateicas saimniekiem. “Sējējs” balvu saņem inovatori, patrioti un stipru lauku dzimtu veidotāji 0
Nākotnes plānus izmantot gaļas gatavināšanas tehnoloģijas ar bioloģiskajām metodēm iegūtas šķirnes liellopu gaļas ražošanā neslēpj “Sējēja” laureāts nominācijā “Bioloģiskā lauku saimniecība” Kuldīgas novada SIA “Lāses AM” saimnieks Aigars Melderis. “Esam iecerējuši saimniecībā gaļu gatavināt, sadalīt, iepakot un piegādāt klientam. Tātad būvēsim gaļas pārstrādes cehu un ražosim produktu ar pievienoto vērtību,” atklāj A. Melderis. Viņš saimnieko kopā ar Daci Melderi, Lauksaimniecības universitātes maģistranti, abi nesen izveidojuši ģimeni. Aigars atzīst – pēc vairākām neveiksmēm liellopu gaļas ražotāju kooperācijā patlaban, visticamāk, šī sadarbības forma Latvijā nav iespējama. Kuldīdznieki audzē tīršķirnes Šarolē, Sīmentāles un Limuzīnas gaļas liellopus un piedalās arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra izmēģinājumā, salīdzinot gaļas šķirnes vaislinieku pēcnācēju kvalitāti. “Vissvarīgākais – abiem saimniekiem patīk viņu darbs. Viņi strīdas, tomēr strīdos dzimst patiesība,” teic Meldera kaimiņš un padomdevējs lauksaimnieks Ilmārs Pilenieks.
Aizvadītajā piektdienā Rīgā kultūras pilī “Ziemeļblāzma” sveica gada lauku saimnieku un mazpulku vissvarīgākā konkursa “Sējējs 2017” uzvarētājus.
Konkursa žūrija laureāta nosaukumam bija virzījusi ražotājus, kas savā darbībā īpašu uzmanību pievērš inovācijai un jaunajām tehnoloģijām. “Latvijas Zinātņu akadēmijas diskusijā par Latvijas tautsaimniecības ilgtspējīgu izaugsmi konstatējām, ka tā nav iespējama bez zinātniska inovatīvisma, laiks domāt par biodegvielu, ko lej lidmašīnās,” uzsvēra Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis. Viņš sveica nominācijas “Zinātne praksē, inovācijas” uzvarētāju zinātnieci Baibu Lāci, kura augsto atzinību saņēma par pētījumiem bumbieru-kadiķu rūsas ierobežošanā augļu dārzos.
“Lauksaimniecība man patīk tāpēc, ka katra diena ir atšķirīga no iepriekšējās, nozarē ienāk inovācijas un jaunas tehnoloģijas, kuru pielietojumu ir interesanti pārbaudīt,” turot rokās “Sējēja” balvu par savu izvēli pievērsties lauku darbiem, “Latvijas Avīzei” ļoti patiesi stāstīja 24 gadus vecais Valkas novada z/s “Lejasciņi” saimnieks Kristaps Sula. Viņš saimniecību pārņēma no vectēva Viļa pirms trim gadiem, vēl mācoties Latvijas Lauksaimniecības universitātē.
“Lejasciņos” audzē ziemas kviešus un miežus 406 ha platībā un kopj aptuveni 140 ha meža. “Šā gada graudu raža bija ļoti laba, vien sliktas kvalitātes. Vēl gan 20 hektārus neesam nokūluši, nevar ar kombainu uzbraukt uz lauka,” stāsta Kristaps. “Lejasciņos” ir veiktas augsnes analīzes, augiem rēķina un dod tādu mēslojumu, kas tiem visvairāk nepieciešams. Graudu kaltes darbība ir automatizēta, visus darbus paveic viens darbinieks. “Lejasciņos” ienāk jaunā paaudze – darbu vadīšanu pēc vairākiem gadiem gatavojas pārņemt Kristapa brālis Ģirts, kas patlaban apgūst lauksaimniecības inženiera zinības. Abi jaunekļi saimniecības izaugsmi saredz jauno tehnoloģiju izmantošanā un apsaimniekojamo platību palielināšanā.
Nominācijā “Gada uzņēmums pārtikas ražošanā” par “Sējēja” balvas laureātu atzīta AS “Smiltenes piens”. Uzņēmuma vadītāja un līdzīpašniece Gita Mūrniece pēc balvas saņemšanas emocionāli teica, ka kāds “Sējēja” statujas gabaliņš pieder ikvienam no 127 uzņēmuma darbiniekiem, ikviens no viņiem devis ieguldījumu tās saņemšanā. “Es mīlu viņus visus!” piebilda G. Mūrniece. “Šī balva mums uzliek lielu atbildību. Ik dienu uz Rīgu sūtām 20 tonnas produktu. Tos pērk vidēji 40 tūkstoši cilvēku. Viņi uz etiķetes redz mūsu saukli “Prieks baudīt!”, tāpēc produktu kvalitātei ir jābūt, lai ikvienam patiešām vienmēr būtu prieks baudīt.” “Smiltenes pienā” ik gadu atsakās no diviem vissliktāk pirktajiem produktiem un veido jaunus. Panākumu atslēgu G. Mūrniece saredz arī profesionālu piensaimnieku iesaistē uzņēmuma ikdienas darbībā. “Vajag vien strādāt, mīlēt Latviju, mīlēt savu darbu un mācīt savus bērnus un mazbērnus mīlēt šo zemi. Tā ir ļoti skaista, krāšņa. Un atcerēties – no vairāk nekā tūkstoš pasaules tautām sava valsts, savs karogs un himna ir vien aptuveni divsimt tautām,” tāds ir G. Mūrnieces vēlējums, Latvijas simto gadskārtu sagaidot.
Laureāta nosaukumu “Gada lauku saimniecība” ieguva Jelgavas novada z/s “Terēņi”, bet balvu “Par mūža ieguldījumu lauksaimniecībā” – agronome Aija Balode. Viņa patlaban ir SIA “Stalbes Agro” valdes priekšsēdētāja un vada arī Latvijas Statūtsabiedrību asociāciju.
Konkursa “Sējējs 2017” vērtēšanas rezultāti
Gada lauku saimniecība
Laureāts
* z/s “Terēņi” Jelgavas novadā, saimnieko Kaspars Duge
Veicināšanas balva
* z/s “Ozoli Gribinānos” Preiļu novadā, saimnieko Jānis Griboniks
* z/s “Ozolkalns” Raunas novadā, saimnieko Rūta Kļaviņa
Gada uzņēmums pārtikas ražošanā
Laureāts
* a/s “Smiltenes piens”, vadītāja Gita Mūrniece
Veicināšanas balva
* SIA “Maiznīca Flora” Krimuldas novadā, vadītājs Juris Zilgalvis
* SIA “Milzu!” Kuldīgas novadā, vadītājs Enno Ence
Ģimene lauku sētā
Laureāts
* z/s “Kalnleimaņi” Beverīnas novadā, saimnieko Zvirgzdu ģimene
Veicināšanas balva
* z/s “Mazlimbji” Engures novadā, saimnieko Lāču ģimene
* z/s “Vilki” Jelgavas novadā, saimnieko Puriņu ģimene
Jaunais veiksmīgais zemnieks
Laureāts
* z/s “Lejasciņi” Valkas novadā, saimnieko Kristaps Sula
Veicināšanas balva
* SIA “Eco Onyx” Limbažu novadā, saimnieko Arvīds Ošāns
* z/s “Imantas” Auces novadā, saimnieko Ģirts Ante
Bioloģiskā lauku saimniecība
Laureāts
* SIA “Lāses AM” Kuldīgas novadā, saimnieko Aigars Melderis
Veicināšanas balva
* z/s “Valti” Skrundas novadā, saimnieko Rihards Valtenbergs
* z/s “Vizbuļi” Dobeles novadā, saimnieko Laima Hercberga
Gada LEADER projekts vietējā rīcības grupā
Laureāts
* “Kokkopības pakalpojumu uzlabošana Saldus un Brocēnu novados”, Saldus novads, SIA “BLK serviss”, pārstāv Ģirts Vitkovskis
Veicināšanas balva
* “Ražošanas uzņēmuma mājas apstākļos “Ozoli” attīstība un konkurētspējas veicināšana”, Gulbenes novads, pārstāv Inguna Ozola
* “Uzņēmuma “Dabas gardumi ar “odziņu” izveide un attīstība”, Mārupes novads, pārstāv Ieva Spriža
“Rītdienas Sējējs” – mazpulks
Laureāts
307. Džūkstes mazpulks Tukuma novadā, vadītāja Gundega Jēkabsone
Veicināšanas balva
867. Ilzenes mazpulks Alūksnes novadā, vadītāja Sarmīte Salmiņa
Daugmales mazpulks “Dzirkstelīte” Ķekavas novadā, vadītāja Zinaida Matisone