Foto – Anda Krauze

Valsts nodeva administratīvajā tiesā 0

Man ir strīds ar policiju. Man atsūtīja lēmumu, ka esmu sodīts ar 100 latu sodu par pārkāpumu, kas fiksēts ar foto radaru, lai gan tajā brīdī es pie stūres nesēdēju. Apstrīdēju šo lēmumu augstākā instancē, taču saņēmu atteikumu. Zinu, ka lēmumu var pārsūdzēt administratīvā tiesā. Kādas ir nodevas, iesniedzot prasību šajā tiesā?
 Jānis Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Administratīvā procesa likuma 124. pants nosaka valsts nodevas un drošības naudas apmērus.

Par pieteikumu lietas ierosināšanai tiesā, kā arī par trešās personas ar patstāvīgiem prasījumiem pieteikumu jāmaksā 20 latu valsts nodevu. Par apelācijas sūdzību, kā arī par pretapelācijas sūdzību – 40 latu. Par blakus sūdzību – 10 latu, par kasācijas sūdzību – 50 latu drošības nauda. Par jaunas lietas izskatīšanas pieteikumu sakarā ar jaunatklātiem apstākļiem jāmaksā 10 latu valsts nodeva.

CITI ŠOBRĪD LASA

Likums turklāt nosaka, ka visu valsts nodevu atmaksā, ja:

1) tiesnesis atsakās pieņemt pieteikumu vai atstāj bez izskatīšanas, jo to iesniegusi rīcībnespējīga persona;

2) tiesnesis atstāj pieteikumu bez izskatīšanas, jo pieteicējs nav ievērojis likumā noteikto lietas ārpustiesas izskatīšanas kārtību un ņēmis vērā iestādes kļūdainu norādi par pārsūdzības kārtību.

Pusi no valsts nodevas atmaksā, ja:

1) tiesnesis atsakās pieņemt pieteikumu vai atzīst to par neiesniegtu;

2) tiesvedību lietā izbeidz, jo tā nav izskatāma šajā likumā noteiktajā kārtībā vai pieteikumu iesniegusi persona, kurai nav tiesību to iesniegt.

Trīs ceturtdaļas no valsts nodevas par lietas izskatīšanu tiesas instancē atmaksā, ja pieteicējs atteicies no pieteikuma, apelācijas sūdzības, pagaidu aizsardzības lūguma vai pieteikuma par lietas jaunu izskatīšanu sakarā ar jaunatklātiem apstākļiem, pirms pabeigta lietas izskatīšana pēc būtības (rakstveida procesā).

Ja iemaksāta lielāka nodeva, nekā nosaka likums, atmaksā summas pārmaksāto daļu. Likums paredz arī valsts nodevas atlīdzināšanu dažos citos gadījumos. Ja pieteikums pilnībā vai daļēji apmierināts vai tiesvedība lietā izbeigta, tiesa piespriež no atbildētāja par labu pieteicējam viņa samaksāto valsts nodevu. Ja pieteicējs no valsts nodevas samaksas bijis atbrīvots un pieteikums pilnībā vai daļēji apmierināts, valsts nodevu piespriež no atbildētāja.

Reklāma
Reklāma

Ja pieteicējs no valsts nodevas samaksas ar tiesas lēmumu bijis pilnīgi vai daļēji atbrīvots, pieteikuma noraidīšanas gadījumā viņam ir pienākums atmaksāt valstij nodevu pilnā apmērā triju mēnešu laikā pēc sprieduma stāšanās spēkā. Šādos gadījumos tiesa pienākumu samaksāt valsts nodevu norāda sprieduma rezolutīvajā daļā.

Ja pieteicējs triju mēnešu laikā neiesniedz tiesai valsts nodevas apmaksu apliecinošu dokumentu, tiesa sprieduma norakstu nosūta tiesu izpildītājam izpildei.

Papildus citiem likumā noteiktajiem gadījumiem no valsts nodevas ir atbrīvota persona, kura iesniedz pieteikumu par juridiskās palīdzības administrācijas lēmumu. Tāpat jāņem vērā, ka tiesa vai tiesnesis, ievērojot fiziskās personas mantisko stāvokli, pēc personas lūguma var pilnīgi vai daļēji atbrīvot viņu no valsts nodevas samaksas.

 

Konsultēja juriste Kristīne Krēsliņa.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.