Strādājot ar stādāmo mašīnu, labs operators vienā dienā var apstādīt vienu hektāru meža. Viņš ne tikai stāda, bet arī sagatavo augsni.
Strādājot ar stādāmo mašīnu, labs operators vienā dienā var apstādīt vienu hektāru meža. Viņš ne tikai stāda, bet arī sagatavo augsni.
Publicitātes foto

Mašīnas, kas aizstāj cilvēku un apmežo 150 ha – kā notiek valsts mežu stādīšana? 7

Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

AS “Latvijas valsts meži” aizvien lielāku akcentu liek uz meža stādīšanas automatizāciju, aizstājot vienkāršas stādīšanas ierīces ar mūsdienīgākām.

Šobrīd valstij piederošajos mežos strādā divas meža stādāmās mašīnas, bet plānots, ka nākamajā pavasarī tās būs jau astoņas. Meža stādīšana ar mašīnām aizstāj iepriekšējo tehnoloģiju – stādāmo stobru izmantošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Latvijas valsts meži” (“LVM”) izsludinājuši arī konkursu uzņēmējiem, kas būtu gatavi veikt meža stādīšanu ar mašīnām. Tajā var pieteikties vēl līdz 25. augustam. Tiek gaidīti arī tādi pretendenti, kuru rīcībā šādas tehnikas vēl nav.

Tikai jābūt dokumentācijai, kas apliecina, ka tā līdz 2021. gada 1. martam tiks iegādāta vai saņemta nomā. Jauniem ekskavatoriem cenu amplitūda ir ļoti liela – no 120 līdz 140 tūkstošiem eiro. Taču tirgū ir ekskavatori, kas jau kādu laiku strādājuši un nopērkami par 40–60 tūkstošiem eiro.

“LVM” meža stādīšanu ar mašīnām uzsāka pagājušā gada pavasarī Ziemeļkurzemē un šogad arī Latgalē. Viena mašīna, kuras pamatā ir ekskavators ar speciālu galvu jeb stādāmo grozu, sezonā var apmežot 140–150 ha. Latvijas valsts mežu apsaimniekotājam šajā jomā ir divu gadu pieredze un ir pieņemts lēmums šādu stādīšanas veidu ieviest plašāk.

“LVM” Mežkopības direktors Mārtiņš Gūtmanis: “Šogad mēs plānojam iestādīt 29 miljonus stādiņu gandrīz 11 tūkstošu hektāru platībā. Stādi ir audzēti mūsu pašu kokaudzētavās no selekcionētām sēklām. Lai šo darbu paveiktu, mums vajadzīgi apmēram 300 stādītāji.

Taču, ja vienu hektāru apstāda ar mašīnu, vajag trīsreiz mazāk cilvēku un darbs veicas divreiz ātrāk. Nākamajā pavasarī, strādājot ar astoņām mašīnām, mēs mitrajās augsnēs plānojam iestādīt vairāk nekā 1000 ha meža. Domājam, ka pēc gadiem pieciem ar mašīnām apstādīsim 2,5 tūkstošus ha.”

Mārtiņš Gūtmanis “LVM” uz meža stādīšanas automatizēšanu uzņemto kursu skaidro ar nepieciešamību optimizēt izmaksas, kā arī nepietiekamu darbaspēka nodrošinājumu un kvalitātes garantijām: “Iepriekšējos gadus, meklējot meža stādītājus, mēs likām sludinājumus pat pie novadu veikaliem.

Reklāma
Reklāma

Tomēr bija grūti dabūt cilvēkus, kuri vēlējās strādāt. Šajā pavasarī, kad daudzi bija palikuši bez darba, strādājošo mežā drošā vidē pietika. Tomēr vienmēr tā nebūs. Cilvēku mums trūkst un samaksa par roku darbu augs. Līdz ar to mēs domājam, kā šo darbu padarīt efektīvāku.”

Kociņu stādāmajai mašīnai ir vismaz 700 mm platas ķēdes, kas garantē, ka pārvietoties pa izcirtumu iespējams, nesablīvējot augsni. Tas ir svarīgi vietās, kur augsne ir mitra un kociņi tiek stādīti uz paaugstinājumiem – pacilām. Stādāmo galvu – iekārtu, kas piepildīta ar stādiem, – atkarībā no modeļa var uzpildīt ar 90 līdz 200 stādiem.

Tas nozīmē, ka operators 45 minūtes strādās, sēžot kabīnē un stādot mežu, bet 15 minūtes izkustēsies, uzpildot stādāmo iekārtu. M. Gūtmanis: “Labs operators dienā var apstādīt vienu hektāru meža. Viņš ne tikai stāda, bet arī sagatavo augsni.

Operators uz šīs stādāmās mašīnas aizstāj trīs cilvēku darbu. Ar rokām stādot, labs stādītājs var apstādīt dienā pusi hekt­āra.” “LVM” stādāmās mašīnas tiek aprīkotas ar GPS antenām. “Katrā vietā, kur tiek iestādīts stāds, tiek nolasītas koordinātas. Tādējādi mēs zinām, cik stādu iestādīti un kā tie izvietojas platībā.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.