Foto: LETA

Valsts kvota pēdējā piena kvotas gadā nemainīsies 1

Valsts kvota pēdējā piena kvotas gadā, kas sākās šā gada 30.aprīlī un noslēgsies nākamā gada 30.martā, vairs netiek palielināta par 1%, kā tas bija līdz šim. Līdz ar to Latvijas piena ražotāji šogad drīkstēs saražot un realizēt ne vairāk kā 781 132 tonnas piena.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Kā liecina Zemkopības ministrijas (ZM) informācija, iepriekšējā 2013./2014. kvotas gadā kvota izpildīta 99,1% apmērā. Tā kā piensaimniecības nozares attīstības un izslaukuma pieauguma rezultātā piena kvota tiek pildīta intensīvāk, pēdējā kvotas gadā pastāv iespēja pārsniegt piegādes piena kvotu. Tādā gadījumā būtu jāmaksā Eiropas Savienībā (ES) noteiktā soda nauda – 27,83 eiro par katriem 100 kilogramiem virskvotas piena.

Saskaņā ar Lauksaimniecības datu centra (LDC) datiem no šā gada 1. aprīļa līdz 5. maijam piena kvota izpildīta 7,94% apmērā. Salīdzinot piegādes kvotas ietvaros iepirktā piena apjomu ar iepriekšējā gada aprīli, šogad piens ir iepirkts par 12% vairāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par nozari atbildīgā ministrija atgādina, ka katram ražotājam ir jāseko līdzi savas kvotas izpildei. Tas nozīmē, ka ražotājam ir jāveic piena kvotas izpildes uzskaite un plānošana savā saimniecībā, lai novērstu piešķirto piena kvotas pārsniegšanu vai tās neizpildi.

Lai novērstu vai samazinātu piena kvotas pārsniegšanu, ZM ierosina:

  •  izmantot darījumus ar piena kvotām (pirkšana, noma, kvotas pārveidošana);
  • regulēt izslaukuma vai tauku procentu, plānojot slaucamo govju ēdināšanu;
  • palielināt pašpatēriņam paredzēto piena daudzumu – ataudzējamo telīšu un nobarojamo teļu ēdināšanu;
  • izvērtēt ganāmpulka kvalitāti – lielāku slaucamo govju brāķēšanu un plānotu jaunu telīšu iegādi vai ataudzēšanu pēc kvotas gada beigām;
  •  izvērtēt slaucamo govju apsēklošanas laiku attiecībā uz atnešanās periodu (sākot ar 2015. gada aprīli).

Izvērtējot saimniecības efektivitāti un ekonomisko situāciju, lauksaimniekam pašam būtu jāizlemj, vai kvotas pārsniegšanas gadījumā maksāt soda naudu, vai tomēr samazināt piena apjomu. Par papildus iespējamiem risinājumiem, lai novērstu vai samazinātu piena kvotu pārsniegšanu, lauksaimnieki var vērsties Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā.

ZM uzsver, ka saskaņā ar piena kvotu administrēšanas noteikumiem piena ražotājiem, kuri piegādā pienu vairākiem piena pircējiem, rakstiski jāinformē LDC par to piena pircēju, kurš piena kvotas pārsniegšanas gadījumā veiks maksājumu par ražotāja pārsniegto piena kvotu Lauku atbalsta dienestam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.