Valsts kontrole norāda uz aizdomīgi iznomātu vērtīgu IeM īpašumu Jūrmalā 0
Valsts kontrole (VK) revīzijā secinājusi, ka Nodrošinājuma valsts aģentūra (VNA), izsolot vērtīga īpašuma Jūrmalā nomas tiesības, ir nelietderīgi rīkojusies ar valsts mantu, informēja VK sabiedrisko attiecību speciāliste Ilva Liepiņa-Milzarāja.
NVA rīkojusi izsoli par nomas tiesībām uz īpašumu Jūrmalā, Piestātnes ielā 6/14. Šis īpašums līdz 2009.gada septembrim tika izmantots medicīnisko un rehabilitācijas pakalpojumu nodrošināšanai Iekšlietu ministrijas un tās padotībā esošo iestāžu darbiniekiem un ieslodzījuma vietu darbinieku apmācībai. Tas sastāv no dažādām ēkām – viesnīcas, administratīvās ēkas, mācību korpusa, ārstniecības ēkas, kluba un citām. Tā kopējā platība ir vairāk nekā 5000 kvadrātmetru.
Revīzijā konstatēts, ka vienam no nomas pretendentiem ir visa nepieciešamā informācija gan par objektu, gan par tā tehnisko stāvokli. Savukārt citiem pretendentiem NVA neesot devusi pienācīgu termiņu, lai iepazītos ar objekta tehnisko stāvokli, kā arī neesot veicinājusi, ka uz izsoli piesakās plašāks pretendentu pulks. Izsolē pretendentiem tika dotas tikai 14 dienas īpašuma apskatei un novērtēšanai.
Sākotnējā izsolē par nomas tiesībām piedalījušies tikai divi pretendenti, bet atkārtotā izsolē – pieci. Trīs pretendenti – SIA “Casa Services”, SIA “ISIH” un “Qraka Aps (Ltd)” – iesniedza piedāvājumus, kuros ir saskatāmas līdzības, secinājuši revidenti. Secināts, ka divos piedāvājumos norādīti identiski uzņēmumu reģistrācijas numuri, visos teksts ir gandrīz identisks, kā arī tajā ir atrodamas vienādas pareizrakstības un gramatikas kļūdas. Pēc VK domām, tas norāda uz dalībnieku iepriekš saskaņotu rīcību ar mērķi ietekmēt izsoles norisi.
Izsolē par uzvarētāju tika atzīts uzņēmums “Qraka Aps (Ltd)”, taču tas atteicās no līguma parakstīšanas, un tiesības slēgt nomas līgumu ieguva SIA “ISIH”, kas jau līdz šim bija iznomājis šo īpašumu.
Revidenti konstatējuši, ka nomas līgums pēc tā parakstīšanas ir vairākas reizes grozīts, pirmie grozījumi izdarīti jau astoņas dienas pēc noslēgšanas. Tā rezultātā SIA “ISIH” radīti labvēlīgāki noteikumi – samazināts līgumsoda apmērs no 0,5% uz 0,1%, dotas tiesības iznomāt telpas trešajām personām, pārcelti investīciju termiņi un noteikts, ka ieguldījumu apmēra pārsniegums kompensējams ar nomas maksas samazinājumu.
Lai gan līgumā ir iekļauts punkts, kas nomniekam uzliek par pienākumu īpašuma rekonstrukcijā ieguldīt piecus miljonus eiro, ar līguma grozījumiem panākts, ka nav nodrošināta investīciju veikšana sākotnēji plānotajos termiņos. Tāpat ir pieļauts, ka pirmajā rekonstrukcijas posmā nekustamajā īpašumā atzītā kopējā ieguldījuma vērtība 1 067 713 eiro ir nepamatoti palielināta, iekļaujot ieguldījuma vērtībā viesnīcas aprīkojumu, tai skaitā palagus, spilvenus, dvieļus un citas saimniecības preces un aksesuārus 530 000 eiro vērtībā.
VK arī secinājusi, ka NVA nav bijis tiesību piekrist nomas maksas samazinājumam ar atpakaļejošu datumu un par laika posmu, kad vēl nebija pagājis gads kopš nomas līguma noslēgšanas un nebija pabeigti rekonstrukcijas pirmā posma darbi. Šādas rīcības rezultātā nav gūti ieņēmumi 28 107 eiro apmērā.
NVA patlaban nekomentē VK revīzijā secināto, jo gatavo informāciju Iekšlietu ministrijai kā uzraugošajai iestādei.