Valsts beidzot apmaksās aknu pārstādīšanu 0
Eiropā ik gadu veic apmēram 7000 aknu transplantāciju, Latvijā līdz šim – tikai vienu. Tie mūsu valsts iedzīvotāji, kuriem aknu pārstādīšana bija dzīvības vai nāves jautājums, bija spiesti lūgt sabiedrības ziedojumu, jo uz valsts apmaksātu operāciju varēja cerēt tikai bērni līdz 18 gadu vecumam. Veselības ministrija (VM) nākamgad beidzot šim mērķim atvēlējusi līdzekļus – pusmiljonu eiro.
Rindā vairāki desmiti
Latvijas Transplantācijas centra (LTC) vadītāja pienākumu izpildītājs Jānis Jušinskis atzīst: visiem, kuriem nepieciešama aknu transplantācija, ar to nepietiks, jo patlaban rindā gaida aptuveni 40 pacienti. Viņu vidū ir gan tādi, kam jauns orgāns nepieciešams neatliekami, gan tādi, kuru veselības stāvoklis pagaidām ir stabils, lai gan jebkurā brīdī var strauji pasliktināties līdz kritiskam.
Latvijas ķirurgi jau sen ir gatavi veikt aknu pārstādīšanu. Pirmo aknu transplantāciju P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgu brigāde profesora Jāņa Gardovska vadībā veica jau 2011. gadā. 11 stundu ilgās operācijas laikā aknas tika pārstādītas pacientam, kurš slimoja ar hronisku žultsceļu slimību un aknu cirozi. Taču turpmākās, jau par valsts naudu īstenotās operācijas finansiālu apsvērumu dēļ atlika gadu no gada. Proti, nepietiek ar to vien, ka pacientam pārstāda aknas. Pēc tam nepieciešama arī uzturošā terapija, lai organisms orgānu neatgrūstu. VM aprēķini liecināja, ka kopā ar operāciju, aprūpi un medikamentiem viena pacienta ārstēšana varētu izmaksāt ap 300 000 eiro.
Aknu pārstādīšana ir vienīgā iespēja izdzīvot slimniekiem ar hronisku un akūtu aknu mazspēju, dekompensētu aknu cirozi un citām ļoti smagām aknu slimībām. Ciroze ir citu aknu slimību, piemēram, C un B vīrushepatīta, beigu stadija, kad veselās aknu šūnas aizstāj saistaudi un tās vairs nespēj darboties. Kā liecina vīrushepatīta C pacientu reģistra dati, 2016. gadā no jaunatklātajiem 1244 C hepatīta gadījumiem 228 slimība tika diagnosticēta jau cirozes stadijā. Lielākā daļa inficēto ir vecumā no 18 līdz 60 gadiem, tātad darbspējīgā vecumā.
Trūkst veselu donoru
“Aknu transplantācijas operāciju nevar ieplānot. To var veikt tad, kad ir piemērots donors. Novērojumi liecina, ka potenciālie donori kļūst arvien vecāki, slimāki,” saka J. Jušinskis.
“Orgānu transplantācija vienmēr ir izaicinājums. Nieres, aknas vai cits orgāns jāpaņem no viena, visbiežāk – miruša cilvēka un jāpārstāda otram. Jāpārbauda, vai orgāns ir dzīvotspējīgs, jāizdara viss, lai to ātri un efektīvi pārstādītu,” stāsta LTC vadītājs. Piemēram, donora sirds jāpārstāda ne vēlāk kā četru stundu laikā, aknas – 16, bet nieres – 24 stundu laikā pēc to izņemšanas. J. Juršinskis norāda, ka aknu transplantācija ir viena no sarežģītākajām operācijām, kuras veikšanā iesaistīta vesela speciālistu komanda – ķirurgs ar pieredzi aknu ķirurģijā un transplantācijā, vairāki asistējoši ķirurgi, anesteziologi un reanimatologi, bet nepieciešamības gadījumā – arī asinsvadu ķirurgs un ārsts mākslīgās asinsrites nodrošināšanai. Ja būtu pietiekami daudz donoru un valsts finansējuma, gadā varētu veikt 20 – 25 aknu transplantācijas, taču, ja tuvākajā nākotnē izdotos palīdzēt 10 pacientiem, arī tad jau būtu labi, spriež J. Jušinskis.
Iespējams pārstādīt arī daļu no dzīva donora aknas, taču, lai to paveiktu, vajag uzkrāt lielu pieredzi. Tādēļ mūsu valsts ķirurgi katru gadu stažējas ārzemju transplantācijas klīnikās, bet 2018. gada sākumā, sākot valsts apmaksātu aknu pārstādīšanu pieaugušajiem, talkā tiks aicināti pieredzējuši lietuviešu kolēģi no Kauņas universitātes slimnīcas.
Patlaban norit LTC reorganizācija, lai palielinātu darbinieku skaitu, nodalītu donoru koordināciju no paša transplantācijas procesa un ievāktos jaunās telpās. J. Jušinskis mierina, ka valsts apmaksātās aknu pārstādīšanas sākšanu tas neietekmēs. Lai gan daļa pacientu tiks pārvietota uz Nefroloģijas nodaļu, kas izvietota jaunuzceltajā korpusā, LTC vismaz pagaidām atradīsies turpat, kur agrāk.